საგარეო საქმეთა სამინისტრო საქართველოს მოქალაქეებისთვის "ევრო 2012-თან" დაკავშირებით საინფორმაციო ბარათს ავრცელებს. "ევრო 2012" (ევროპის საერთაშორისო საფეხბურთო ჩემპიონატი) ჩატარდება 2012 წლის 8 ივნისიდან 1 ივლისის ჩათვლით უკრაინასა და პოლონეთში. მატჩები გაიმართება უკრაინის შემდეგ ქალაქებში: კიევი, დონეცკი, ხარკოვი და ლვოვი, ფინალური მატჩი ჩატარდება კიევში 1 ივლისს.
უკრაინაში საქართველოს საელჩოს ინფორმაციით, აღნიშნულ ქალაქებში სასტუმროები თითქმის მთლიანად არის დაჯავშნული, თავისუფალი ადგილები პრაქტიკულად უკვე არ არის.
ასევე დაჯავშნული იქნება უკრაინამდე ჩასასვლელი და უკრაინის ქალაქებს შორის მოძრავი ტრანსპორტის ბილეთები. სავარაუდოდ, აღნიშნულ ქალაქებში საზოგადოებრივი ტრანსპორტი იქნება გადატვირთული.
საელჩო საქართველოს მოქალაქეებს სთხოვს, გაითვალისწინონ აღნიშნული ინფორმაცია და ევროპის ჩემპიონატის პერიოდში უკრაინაში იმოგზაურონ, მხოლოდ დაჯავშნული სასტუმროსა და ბილეთებით იმ შემთხვევაშიც, კი თუ ისინი არ გეგმავენ "ევრო - 2012"-ზე დასწრებას.
საელჩო ავრცელებს უკრაინაში შესვლის და უკრაინიდან გასვლის წესებს:
უკრაინის საზღვრის გადაკვეთისთვის საჭიროა იქონიოთ საქართველოს მოქალაქის მოქმედი პასპორტი, რომელიც ყოველთვის თან იქონიეთ, რადგან უკრაინის სამართალდამცავ ორგანოებს აქვთ უფლება შეამოწმონ უკრაინაში თქვენი ლეგალურად ყოფნის საკითხი.
რაც შეეხება სავიზო საკითხს, საქართველოს მოქალაქეებს უფლება აქვთ დარჩნენ უკრაინის ტერიტორიაზე 90 დღე 180 დღის პერიოდში. 90 დღიანი ათვლა იწყება უკრაინაში პირველადი ჩასვლის დღიდან.
უკრაინის სასაზღვრო სამსახურმა ჩაატარა ღონისძიებები საზღვრის უსაფრთხოების დასახვეწად და გადაკვეთის პროცედურების გასამარტივებლად. მკაცრად არის დაწესებული მაქსიმალური ფულადი რაოდენობის ზღვარი 10 000 ევროს ოდენობით, რომლის შეტანა/გატანის უფლება აქვს მოქალაქეს უკრაინის საზღვარზე.
უკრაინის ქალაქებში ჩასვლისას, აეროპორტებში საქართველოს მოქალაქეები უნდა დადგნენ უვიზო რეჟიმის საბაჟო მიმღების რიგში და სასაზღვრო სამსახურის თანამშრომელს უნდა წარუდგინონ - საქართველოს მოქალაქის მოქმედი პასპორტი. ბარგის მიღების შემდეგ, თუ მოქალაქეს არ აქვს ნივთები, რომელიც საჭიროებს დეკლარირებას, იგი გადის მწვანე ხაზით, თუ აქვს სადეკლარაციო ნივთი - წითელი ხაზით. უკრაინის საბაჟო იტოვებს ბარგის დათვალიერების უფლებას.
„ევრო 2012“-ის მიმღებ ქალაქებში არის საბანკო და ვალუტის გადაცვლის დაწესებულებები სადაც გექნებათ შესაძლებლობა კონვერტირებადი ვალუტა გადაცვალოთ უკრაინულ გრივნაში. ამისათვის საჭიროა წარადგინოთ საქართველოს მოქალაქის პასპორტი.
საგანგებო სიტუაციისას, საელჩო საქართველოს მოქალაქეებს თხოვნით მიმართავს, დაუკავშირდნენ შესაბამის სამსახურებს ნომრებზე: სახანძრო სამსახური – 101; პოლიცია – 102; სასწრაფო დახმარება – 103;
სხვა საგანგებო სიტუაციისას, დაკავშირება შესაძლებელია საქართველოს საკონსულო სამსახურების შესაბამის რეგიონებში: კიევი - უკრაინაში საქართველოს საელოჩოს საკონსულო სამსახური
მისამართი: ტ. შევჩენკოს ბულ.25
ტელ: +38 (044) 220 03 41
ცხელი ხაზი: + 38 (063) 023 27 76
დონეცკი - უკრაინის გენერალური საკონსულო ქ. დონეცკში
მისამართი: კოციუბინსკის ქ. 83ბ
ტელ: +38 (062) 311 40 00, +38 (062) 311 04 01, +38 (062) 311 04 10
ცხელი ხაზი: 38 (063) 244 01 01
ოდესა - უკრაინის გენერალური საკონსულო ქ. ოდესაში
მისამართი: მირიინსკის ქ.20
ტელ: +38 (048) 726 47 27
ცხელი ხაზი: +38 (063) 618 88 81
უკრაინაში არის ბევრი საბანკო დაწესებულება, რომელიც იძლევა საშუალებას მიიღოთ საქართველოდან ფულადი გზავნილი Western Union-ისა და სხვა სისტემებით. უმეტესობა შემთხვევაში, გზავნილის მისაღებად საჭიროა წარადგინოთ საქართველოს მოქალაქის პასპორტი.
პასპორტის დაკარგვის შემთხვევაში საქართველოს მოქალქეებმა უნდა მიმართონ საქართველოს საკონსულო სამსახურებს შესაბამის რეგიონში:
კიევი - უკრაინაში საქართველოს საელოჩოს საკნსულო სამსახური
იმ შემთხვევაში, თუ საქართველოს მოქალაქე გახდა დანაშაულის მსხვერპლი, უკრაინაში დანაშაულის გამოძიებას აწარმოებს უკრაინის სამართალდამცავი ორგანოები. აქედან გამომდინარე, საკონსულო თხოვს საქართველოს მოქალაქეებს მიმართოთ უკრაინის სამართალდამცავ ორგანოებს, რადგან საკონსულო სამსახური არ არის უფლებამოსილი ჩაერთოს უკრაინის სამართალდამცავი ორგანოების სამუშაოში ან გამოძიების პროცესში, მაგრამ შეუძლია, ჩაატაროს კონსულტაცია უკრაინის კანონმდებლობის უკეთ გასაგებად.
დაკავების შემთხვევაში, მოქალაქე მთლიანად ექვემდებარება უკრაინის კანონმდებლობას. თუ ვინმე დაარღვევს უკრაინის კანონმდებლობას, ამის არცოდნის შემთხვევაში კი შესაძლოა დამნაშავის წინააღმდეგ იქნას მიღებული სანქციები ჯარიმის, უკრაინის ტერიტორიიდან გაძევების ან დაკავების სახით. სასამართლომდელი გარჩევა შესაძლოა გაგრძელდეს თვეების ან წლების განმავლობაში.
უკრაინის კანონმდებლობით, სამართალდამცავ ორგანოებს უფლება აქვთ, გაგაჩერონ ნებისმიერ ადგილას და შეამოწმონ თქვენი საბუთები. პოლიცია უფლებამოსილია, დააკავოს მოქალაქე 72 საათით ბრალდების წაყენების გარეშე.

Georgian Embassy in Ukraine
EURO 2012, Europe’s premier national football championship, kicks off June 8 in eight venues throughout host nations Ukraine and Poland. Matches will be held in the Ukrainian cities of Kyiv, Donetsk, Kharkiv and Lviv during the month-long competition, with the championship game taking place in Kyiv on July 1.
The Embassy of Georgia anticipates that all hotels, hostels and other types of accommodations will be completely sold out in event cities. Transportation to Ukraine and between the event cities will also be completely booked. Public transportation within event cities is likely to be extremely crowded.
We strongly encourage Georgian citizens to take into account the abovementioned information and travel to Ukraine only with confirmed hotel and flight reservations during the tournament, even if they do not plan to attend Euro 2012 games or events.
Entering & Exiting Ukraine
A valid passport is needed to enter Ukraine. You are required to carry your original passport with you at all times and Ukrainian authorities may verify your legal presence in the country at any time.
Visas
Georgian citizens staying in Ukraine for less than 90 days within a 180-day period do not need a visa to enter the country. The 90-day count begins from the first entry date stamped in the traveler’s passport.
Customs
Ukrainian customs and border authorities have worked to improve safety and security, while simplifying the border crossing process. Customs regulations place strict limits on the amounts of currency (10 000 Euro) and other items that may be brought in to or taken out of Ukraine.
Arriving by Plane
When landing at any of Ukraine’s international airports, Georgian citizens should proceed through passport control through the Non-Visa Holder’s line, unless otherwise instructed, and present a valid passport to the control agent. When exiting the baggage area, travelers with nothing to declare should follow the green arrows. Those declaring items should follow the red arrows. Ukrainian authorities reserve the right to search belongings upon request.
Currency Exchange & Money
In all Euro 2012 host cities there are many banks and currency exchange locations. When exchanging money, you must present a valid passport.
In Case of Emergency
Ukrainian Emergency Services
To contact emergency services, dial the following numbers:
Fire – 101
Police – 102
Ambulance – 103
Georgian citizens with EMERGENCIES should contact the Consular Departments of Georgia in the following regions:
Kyiv – The Consular Service of the Embassy of Georgia to Ukraine
Address: T.Shevchenko blv. 25
Tel.: +38 (044) 220 03 41
Hot-line: +38 (093) 302 61 31
Donetsk – General Consular Department of Georgia in Donetsk
Address: Kostyubiskogo str. 83b
Tel.: +38 (062) 311 40 00, +38 (062) 311 04 01, +38 (062) 311 04 10
Hot-line: +38 (063) 244 01 01
Odessa - General Consular Department of Georgia in Odessa
Address: Mariinskiy str. 20
Tel.: +38 (048) 726 47 27
Hot-line: +38 (063) 618 88 81
Running out of Money
Travelers who have run out money or cannot access their funds generally do not require assistance from the Embassy. Wiring money from Georgia via Western Union is a simple process and widely available throughout Ukraine. A valid passport is generally all that is needed to receive funds.
Lost/Stolen Passports
To replace your passport, you will need to come to the following Georgian Consular Services depending on region:
Hot-line: +38 (063) 023 27 76
Victims of Crime
The investigation and prosecution of crimes in Ukraine is solely the responsibility of the Ukrainian authorities. If you become the victim of a crime, report the crime to the local authorities before contacting the Consulate. Consular officers cannot intervene in any legal proceedings, but they can help you understand the criminal justice process.
Arrests
While in Ukraine, you are subject to all Ukrainian laws, even if they differ significantly from those in Georgia. If you violate Ukrainian law, even unknowingly, you may be expelled, arrested, or imprisoned. Pre-trial detention can extend for months or even years, before prisoners receive their day in court.
Under Ukrainian law, police are permitted to stop you for any reason and check your identification documents. Police are permitted to detain you for up to 72 hours without formal charges.