ბიძინა ივანიშვილი 148 650 131 ლარით დაჯარიმდა
11 ივნისს ერთი საათის შუალედში თბილისის საქალაქო სასამართლომ „ქართული ოცნების“ ლიდერს ბიძინა ივანიშვილს ჯერ 126 მილიონი ლარის ჯარიმა დააკისრა, შემდეგ კი მილიარდერი პოლიტიკოსი დამატებით 22.42 მილიონი ლარით დააჯარიმა. საერთო ჯამში, „ინტერპრესნიუსის“ ცნობით, ივანიშვილმა 148 650 131 ლარი უნდა გადაიხადოს.
თავდაპირველად თბილისის საქალაქო სასამართლომ დაამტკიცა კონტროლის პალატის გადაწყვეტილება, რომელიც ოპოზიციური კოალიციის „ქართული ოცნების“ ლიდერს ბიძინა ივანიშვილს 126.22 მილიონი ლარის ჯარიმას აკისრებს.
„სივილ ჯორჯიას“ ცნობით, 126.22 მილიონი ლარის ოდენობის ჯარიმა ივანიშვილს იმ საქმესთან დაკავშირებით დაეკისრა, რომელიც კონტროლის პალატის მტკიცებით, „გლობალ TV“-ის მიერ „ამომრჩევლებისათვის მასობრივად და უსასყიდლოდ ათეულ ათასობით სატელიტური ანტენების დარიგების“ ფაქტს ეხება.
კონტროლის პალატის თქმით, „გლობალ TV“-ის მიერ ივანიშვილის ფინანსების გამოყენებით სატელიტური ანტენების უფასოდ დარიგება ასევე წარმოადგენს პარტიების შესახებ კანონის დარღვევას. კონტროლის პალატამ განაცხადა, რომ ამ ქმედებით ამომრჩევლებს 12 662 019 ლარის ღირებულების საჩუქრები დაურიგდათ და ამ თანხის ხუთმაგი ოდენობის ჯარიმის დაკისრება მოითხოვა. თუმცა, შემდეგ ეს თანხა 126.22 მილიონ ლარამდე გაორმაგდა, ვინაიდან, სასამართლო გადაწყვეტილების თანახმად, ეს კანონი ივანიშვილმა განმეორებით დაარღვია.
ივანიშვილის ადვოკატებმა განაცხადეს, რომ სასამართლოს ამ გადაწყვეტილებას ზემდგომ ინსტანციაში გაასაჩივრებენ.
„სივილ ჯორჯიას“ ინფორმაციით, მეორე ჯარიმა ეხება „ქართული ოცნებისთვის“ ივანიშვილის კუთვნილი კომპანიების „ბურჯის“ და „ელიტა ბურჯის“ მიერ „239 ერთეული სხვადასხვა კლასის ავტომანქანებით შეღავათიანი მომსახურების“ გაწევის ფაქტს. კონტროლის პალატამ გაწეული მომსახურება 2 242 994 ლარად შეაფასა და განაცხადა, რომ ეს ივანიშვილის მიერ „ქართული ოცნებისთვის“ უკანონო შემოწირულობის განხორციელებას წარმოადგენს. ამ თანხის ხუთმაგი ოდენობის ჯარიმა კიდევ გაორმაგდა, ვინაიდან კონტროლის პალატამ განაცხადა, რომ ივანიშვილმა პარტიების შესახებ კანონი არაერთგზის დაარღვია.
ივანიშვილის ადვოკატებმა განაცხადეს, რომ ისინი სასამართლოს ორივე გადაწყვეტილებას 48 საათის განმავლობაში გაასაჩივრებენ. თუმცა, ასევე მიანიშნეს, რომ მათ სარჩელს წარმატების შანსი არა აქვს და სასამართლო პოლიტიკურად მოტივირებული გადაწყვეტილებების მიღებაში დაადანაშაულეს.
ტელეკომპანია „მაესტროსთვის“ გასულ კვირას მიცემულ ინტერვიუში ივანიშვილმა განაცხადა, რომ მის წინააღმდეგ კონტროლის პალატის ქმედებები „მიმართულია მხოლოდ ერთი მიმართულებით - როგორმე ანტენების გავრცელება შეჩერდეს“.
„კარგად მოგეხსენებათ, რომ რეგიონებში ანტენების გავრცელებით თქვენი ტელევიზიაც და სხვა ობიექტურად გამშუქებელი ტელევიზიები მოახერხებენ, რეგიონებში ინფორმაცია შეიტანონ. შესაბამისად, სააკაშვილის ტელევიზიების სიცრუე დაკნინდება და ეს არის მათთვის დამღუპველი“, – განაცხადა მან.
„ქართული ოცნების“ პასუხი კონტროლის პალატას
„ქართულმა ოცნებამ“ ბიძინა ივანიშვილის facebook-ის ოფიციალურ გვერდზე გამოაქვეყნა საპასუხო განმარტება საქართველოს კონტროლის პალატის პოლიტიკური პარტიების ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის მოთხოვნასთან დაკავშირებით, რომელიც  1 ნოემბრიდან 1-ელ ივნისამდე  ფინანსური ანგარიშგებების წარმოდგენას ეხება.
როგორც „ქართულ ოცნებაში“ განმარტავენ, საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდ „ქართუს“ დამფუძნებლებს წარმოადგენენ სააქციო საზოგადოება „ქართუ ჯგუფი“ და კანადის მოქალაქე გბეგო ტოსსა აჰოგნიბო ჟილბერი.
„აღნიშნული მონაცემის უტყუარობა შეგიძლიათ გადაამოწმოთ მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრის მონაცემთა ბაზაში. გამომდინარე ზემოთქმულიდან, თქვენს წერილში აღნიშნული ვარაუდი იმის თაობაზე, თითქოს საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“ წარმოადგენს ფიზიკური პირის, ბიძინა ივანიშვილის კუთვნილ ორგანიზაციას, არ შეესაბამება სინამდვილეს“, - განმარტებულია „ქართული ოცნების“ განცხადებაში.
განცხადებაში აღნიშნულია, რომ 2012 წლის 14 თებერვლიდან საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდ „ქართუს“ გამგეობის თავმჯდომარეს წარმოადგენს ნიკოლოზ ჩხეტიანი. რაც შეეხება ირაკლი ღარიბაშვილს, „ქართულ ოცნებაში“ ამბობენ, რომ მისი, როგორც პოლიტიკური პარტიის საინიციატივო ჯგუფის წევრის წარდგენა მოხდა ფონდის ხელმძღვანელის თანამდებობიდან წასვლის შემდეგ.
„შესაბამისად, ასევე არ შეესაბამება სინამდვილეს თქვენს წერილში გამოთქმული მეორე ვარაუდი, თითქოს საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდ „ქართუს“ დირექტორს (გამგეობის თავმჯდომარეს) წარმოადგენს ირაკლი ღარიბაშვილი, რომელიც კოალიცია „ქართული ოცნების“ ერთ-ერთი ლიდერია“, - აღნიშნულია განცხადებაში.
რაც შეეხება კონტროლის პალატის მიერ 1 ნოემბრიდან 1 ივნისამდე პერიოდის ფინანსური ანგარიშგებების წარმოდგენის მოთხოვნას, განცხადებაში აღნიშნულია, რომ საქართველოს კონტროლის პალატამ, პარტიის ფინანსური საქმიანობის კანონიერებასა და გამჭირვალობაზე მონიტორინგის განხორციელების ფუნქცია 2011 წლის 28 დეკემბრიდან მოიპოვა, როცა ძალაში შევიდა შესაბამისი ცვლილება მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ კანონში. აქედან გამომდინარე, „ქართულ ოცნებას“ მიაჩნია, რომ საქართველოს კონტროლის პალატის პოლიტიკური პარტიების ფინანსური მონიტორინგის სამსახური არ არის უფლებამოსილი, ვინმესგან მოითხოვოს მასალები, რომლებიც შეეხება 2011 წლის 28 დეკემბრამდე არსებულ პერიოდს.
„მიუხედავად აღნიშნულისა, ხაზს ვუსვამთ რა საქველმოქმედო ფონდ „ქართუს“ მრავალწლიან რეპუტაციასა და საქმიანობის სრულ ტრანსპარენტობას, გიგზავნით თქვენ მიერ მოთხოვნილი პერიოდის ამსახველ ფინანსურ ანგარიშს. ცალკე აღვნიშნავთ, რომ საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“, როგორც საქველმოქმედო ორგანიზაცია, კანონმდებლობის შესაბამისად, სისტემატურად აქვეყნებდა თავისი საქმიანობის ამსახველ ფინანსურ ანგარიშებს. 2011 წლის სრული ფინანსური ანგარიში გამოქვეყნდა „საერთო გაზეთის“ 31.03.2012 ნომერში. გარდა ამისა, ფონდის საქმიანობის სისტემატურ აუდიტს ატარებს საერთაშორისო აუდიტორული კომპანია „დელოიტი და ტუში“, - ნათქვამია „ქართული ოცნების“ განცხადებაში.
„ინტერპრესნიუსის“ ცნობით, განცხადებაში ასევე აღნიშნულია, რომ მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ კანონის 341-ე მუხლის მეორე პუნქტის „ლ“ ქვეპუნქტი უფლებას აძლევს კონტროლის პალატას, გამოითხოვოს პირისგან ფინანსური ანგარიში მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ არსებობს დასაბუთებული ვარაუდი ამ კანონის 261 მუხლით გათვალისწინებული გარემოებების არსებობის თაობაზე.
„გამომდინარე იმ ფაქტიდან, რომ თქვენს წერილში აღნიშნული არც ერთი ვარაუდი არ შეესაბამება სინამდვილეს, გთხოვთ, წერილობით გვაცნობოთ, თუ რა სახის დასაბუთება გააჩნდა თქვენს სამსახურს ჩვენ მიმართ რაიმე სახის ვარაუდის გაჩენისთვის და კონკრეტულად მიგვითითოთ 261 მუხლით გათვალისწინებული რომელი გარემოების არსებობას გულისხმობთ საქველმოქმედო ფონდ „ქართუსთან“ მიმართებაში“, - ანიშნულია „ქართული ოცნების“ განცხადებაში.
კონტროლის პალატის ფინანსური მონიტორინგის სამსახურმა წერილობით მიმართა ფონდ „ქართუსა“ და ასოციაცია „ატუს“ 2011 წლის 1 ნოემბრიდან 1 ივნისამდე პერიოდის ფინანსური ანგარიშგებების წარმოდგენის შესახებ. როგორც კონტროლის პალატაში აცხადებენ, აღნიშნული მიმართვა ეფუძნება დასაბუთებულ ვარაუდს „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 261-ე მუხლით გათვალისწინებული გარემოებების არსებობის თაობაზე. ფონდ „ქართუს“ შემთხვევაში, ეს უკავშირდება იმ ფაქტებს, რომ იგი წარმოადგენს გაცხადებული საარჩევნო მიზნების მქონე ფიზიკური პირის - ბიძინა ივანიშვილის კუთვნილ ორგანიზაციას და ამავდროულად, ფონდის დირექტორი (გამგეობის თავმჯდომარე) ირაკლი ღარიბაშვილი გაცხადებული საარჩევნო მიზნების მქონე პოლიტიკური ორგანიზაციის - კოალიცია „ქართული ოცნების“ ერთ-ერთი ლიდერია, ხოლო ასოციაცია „ატუ“-ს შემთხვევაში, დგინდება მისი ეკონომიკურ-ფინანსური კავშირი შპს „ბურჯთან“ და შპს „ელიტა ბურჯთან“, რომლებიც კონტროლის პალატის განცხადებით, ასევე ბიძინა ივანიშვილის კუთვნილი კომპანიებია, რომელთა მეშვეობით განხორციელებული პოლიტიკური დაფინანსების კანონსაწინააღმდეგო ფაქტი გამოვლენილია ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის მიერ, რაზედაც სამართალწარმოება მიმდინარეობს სასამართლოში“.
კონტროლის პალატის განმარტებით, ფინანსური ანგარიშგებების გამოთხოვა მიმართულია მონიტორინგის კომპეტენციაში შემავალ საკითხზე გარემოებების სრულად და ობიექტურად გამოკვლევისკენ და კანონიერი ინტერესებიდან გამომდინარე ინფორმაციის მიღებას ემსახურება.
ყადაღის საფრთხე
ჯარიმის გადაუხდელობის შემთხვევაში ბიძინა ივანიშვილის წინააღმდეგ აღსრულების ღონისძიების სახით ყადაღის გადაწყვეტილება იქნება მიღებული.
ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტმა ლელა ტალიურმა განუცხადა. მისი განმარტებით, აღნიშნული საკითხი აღსრულებათა შესახებ კანონით რეგულირდება.
ტალიურის განცხადებით, ივანიშვილს შეუძლია საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება 48 საათის განმავლობაში გაასაჩივროს, თუმცა, როგორც იურისტი განმარტავს, ივანიშვილმა დავის მიმდინარეობის დასრულებამდე ჯარიმის თანხა უნდა გადაიხადოს, იმის მიუხედავად, თუ რა დროის განმავლობაში გაგრძელდება დავა.
„მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ კანონი ერთადერთი გამონაკლისია, როცა გასაჩივრება აღსრულებას არ აჩერებს“, - აღნიშნა ლელა ტალიურმა.

Bidzina Ivanishvili Fined with 148 650 131 Lari
On June 11 Tbilisi City Court fined leader of the Georgian Dream Bidzina Ivanishvili initially with 126 million lari and then with additional 22.42 million lari within one hour. According to Interpresnews, Ivanishvili has to pay 148 650 131 lari in total.
Tbilisi City Court approved on June 11 a decision of the State Audit Service imposing GEL 126.22 million (about USD 77.24 million) on leader of Georgian Dream opposition coalition Bidzina Ivanishvili.
GEL 126.22 million fine was imposed in connection to the case in which the state audit agency claimed, that distribution of satellite dish antennas free of charge by Global Contact Consulting (Global TV) with use of Ivanishvili’s funding constituted violation of party funding rules.
The agency said that the move actually amounted to giving gifts to voters with total worth of GEL 12,622,019 and was requesting the court to fine Ivanishvili with five times of this amount. This sum, however, was further doubled to GEL 126.22 million because this violation of the law, according to the court’s decision, was committed for multiple times by Ivanishvili.
Ivanishvili’s lawyers said they would appeal the court’s ruling.
This recent fine was imposed in connection to the state audit agency’s allegations that Ivanishvili, through his two companies Burji and Elita Burji, provided transportation services under “preferential” terms to his Georgian Dream opposition coalition. The state audit agency estimated this service was worth GEL 2,242,994, which it said actually amounted to illegal donation to the Georgian Dream by Ivanishvili. The fine in an amount of five times the sum in question was then doubled, because the state audit agency said Ivanishvili committed similar violation of party funding rules for multiple times.
Ivanishvili’s lawyers said they would appeal the both rulings within 48 hours, but also indicated that the appeal would have no chance for success, accusing court of making politically-motivated rulings.
In an interview with Tbilisi-based Maestro TV last week, Ivanishvili said that one of the aims of targeting him by the state audit agency was “to stop distribution of [satellite dish] antennas in the regions.”
“These antennas will make it possible for television stations, reporting objectively, to bring information into the provinces and that would downscale [affect] of lies by Saakashvili’s television stations and that will be disastrous for [the authorities],” Ivanishvili said.
Georgian Dream Replies to the Chamber of Control
On Bidzina Ivanishvili’s official Facebook page, Georgian Dream (GD) has published a clarification in reply to the request of the Financial Monitoring of Political Parties at the Chamber of Control of Georgia. The state audit agency requested GD to provide a financial report covering the period from November 1, 2011 to June 1, 2012.
Representatives of the Georgian Dream clarified that the international charity foundation Cartu was founded by JSC Cartu Group and Canadian citizen Gbego Tossa Ahognibo Jilber.
“You can verify the information provided in the database of the Registration Agency for Entrepreneurs and Non-Commercial (non-profit) Legal Entities. Thus, the allegations in your letter, that Cartu Foundation belongs to the physical person Bidzina Ivanishvili, are not true,” Georgian Dream’s statement reads.
The statement notes that since February 14, 2012 Nikoloz Chkhetiani has been Chair of the Board of the International Charity Foundation Cartu. As for Irakli Garibashvili, Georgian Dream representatives state that he was offered membership in the political party’s initiative group only after he had quit the position as head of the foundation.
“Consequently, your second assumption that Irakli Garibashvili is the director (chair of the board) of the Cartu Foundation in addition to being a leader of the Georgian Dream is not true,” the statement reads.
As for the Chamber of Control’s request for financial reports from November 1 to June 1, the Georgian Dream states that the state audit agency assumed its function as monitor of the legality and transparency of financial activities of political parties on December 28, 2011 when the relevant amendments were introduced to the Law about Political Unions of Citizens. Thus, Georgian Dream believes, the Chamber of Control is not authorized to request anybody to provide financial reports about fiscal activities before December 28, 2011.
“Despite the abovementioned circumstances, we are sending you the financial report for the requested period bearing in mind the longtime positive reputation of the Charity Foundation Cartu and transparency of its activities. We also underline that Cartu, as a charity organization, systematically published its financial reports in accordance with the law. A full financial report for 2011 was published in the 31.03.2012 issue of the newspaper Saerto Gazeti. In addition, international audit company Delloite and Touche systematically audits the activities of the foundation,” the statement of the Georgian Dream reads.
According to Interpressnews, the statement additionally reads that Article 341 Part II – “l” of the Law of Georgia on Political Unions of Citizens allows the Chamber of Control to request a financial report from a person only if there is reasonable doubt that Article 261 of this law has been violated.
“Since none of your assumptions in the letter are true, please notify to us in written form what kind of reasonable doubt you have with regard to our activities and clarify which particular circumstances envisaged by Article 261 were breached by the Charity Foundation ’Cartu’,” the Georgian Dream’s statement reads.
“The Financial Monitoring Service of the Chamber of Control requested that the Cartu Foundation and Association Atu provide financial reports about their activities from November 1, 2011 to June 1, 2012. Representatives of the state audit agency claim that their request was based on violations of Article 261 of the Organic Law of Georgia on Political Unions of Citizens. In the case of the Cartu Foundation, it is linked with a physical person who has declared intentions to run for election – Bidzina Ivanishvili, who also owns the foundation; in addition to that, Irakli Garibashvili, a leader of the political coalition Georgian Dream, is Chair of the Cartu Foundation board. As for Association Atu, it was established that it had financial connections with Burji Ltd and Elita Burji Ltd which also belong to Bidzina Ivanishvili, as alleged by the Chamber of Control (CoC). The Financial Monitoring Service has detected several illegal instances of politically motivated funding by those companies and the court is processing the cases.”
CoC clarified that their reason for requesting financial documents from the Foundation is to conduct a complete and impartial investigation within the Monitoring Service’s jurisdiction to establish whether any violations have been committed.
Threat of Property Seizure
If Ivanishvili fails to pay his fine, the court will execute a seizure order.
Georgian Young Lawyers Association lawyer Lela Taliuri told InterPressNews that this issue is regulated by the law on implementation..
Taliuri said that Ivanishvili can appeal the civil court decision within 48 hours, but added that Ivanishvili has to pay the amount of the fine till the dispute ends, no matter the duration of the dispute.
“’The Law on Political Union of Citizens’ is the only law that cannot hinder implementation process,” Lela Taliuri clarified.