ყალბი მონაცემები ნაციონალური მოძრაობის ფინანსურ ანგარიშში
ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში წარდგენილი ანგარიშის მიხედვით, 2010 წლის თებერვლიდან მაისის ჩათვლით, „ნაციონალურმა მოძრაობამ“ საარჩევნო კამპანიის ფონდში შემოწირულობა 279 იურიდიული პირისგან და 171 ფიზიკური პირისგან მიიღო. კახეთის საინფორმაციო ცენტრთან საუბარში ანგარიშში შეყვანილმა რამდენიმე ფიზიკურმა პირმა „ნაციონალური მოძრაობისთვის“ თანხის გადარიცხვის ფაქტი უარყო.
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ანგარიშში მითითებულია, რომ ახმეტის რაიონის სოფელ ქვემო ალვანში მცხოვრებმა გიგო ელანიძემ, „ნაციონალურ მოძრაობის“ საარჩევნო ფონდში, 2010 წლის 29 მარტს 1000 ლარი შეიტანა. „ასეთი ფაქტი, რომ მე პირდაპირ ჩამერიცხოს ვინმესთვის თანხა, არ ყოფილა“, – განუცხადა გიგო ელანიძემ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს.
- პირდაპირ არ ჩაგირიცხავთ რას ნიშნავს?
- არ ჩამირიცხავს კაცო არავისთვის არაფერი. ვინ გითხრათ ეგ საერთოდ? ნამდვილად არ ჩამირიცავს არავისთვის არაფერი, არცერთი პარტიისთვის, მე პარტიის წევრი არ ვარ.
გიგო ელანიძეს აქვს დიდი, ორსართულიანი სახლი, რომელიც ვიზუალურად კარგ მდგომარეობაშია. ქვემო ალვანში ფლობს მეტალოპლასტმასის და მინის საამქროებს.
ანგარიშის მიხედვით, თელავში, ქეთევან წამებულის N5-ში მცხოვრებმა შოთა ბინიაშვილმა „ნაციონალურ მოძრაობას“ 2010 წლის 15 მარტს 1000 ლარი შეწირა. „რა თქმა უნდა არ გადამირიცხავს. რატომ უნდა გადამერიცხა? ვის ჩავურიცხე, „ნაციონალურ მოძრაობას?“ კიდევ კარგი „ქართული ოცნებისთვის“ არ ჩამირიცხავს,“ – აღნიშნა ბინიაშვილმა.
შოთა ბინიაშვილს თელავში, ერეკლე II–ს ქუჩაზე ფოტო ატელიე აქვს, სადაც ტელეფონებს, ფოტოაპარატებს და სხვა ტექნიკას ყიდის. იგი ორ ბინას ფლობს თელავის ერთ – ერთ ცენტრალურ ქუჩაზე, ქეთევან წამებულის N5–ში, აქედან ერთი ბინა გაქირავებული აქვს.
სახელისუფლებო პარტიის ანგარიშში მითითებულია, რომ თელავის რაიონის სოფელ ვარდისუბანში მცხოვრებ ლევან ფეიქრიშვილსაც 1000 ლარი აქვს გადარიცხული 2010 წლის 16 მარტს. ლევან ფეიქრიშვილი სამუშაოდ თურქეთშია წასული. მისმა მეუღლემ და შვილმა „ნაციონალური მოძრაობისთვის“ თანხის გადარიცხვის ფაქტი კატეგორიულად უარყვეს. „რას ამბობთ, რამდენი ხანია უმუშევარია, რატომ უნდა შეეწირა ფული ან საიდან? ახლახანს თურქეთში წავიდა სამუშაოდ,“– აღნიშნა ლევან ფეიქრიშვილის მეუღლემ ნონა ფეიქრიშვილმა. ფეიქრიშვილების ერთსართულიანი სახლი ვიზუალურად საკმაოდ ცუდ  მდგომარეობაშია.
გიორგი ბოტკოველი, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ კახეთის ორგანიზაციის კოორდინატორი: „ეგ გადარიცხვები ცენტრალიზებულად ხდება. მაგ საკითხზე მე პასუხს ვერ გაგცემთ. თანაც, 2010 წელს მე საარჩევნო შტაბის უფროსი არ ვიყავი“.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრი არაერთი მცდელობის მიუხედავად ნაციონალური მოძრაობის ერთ - ერთ ლიდერს ზურაბ მელიქიშვილს ვერ დაუკავშირდა. სატელეფონო ზარებს არც მიხეილ მაჭავარიანმა უპასუხა.
როგორც ცნობილია, 2010 წლის 30 მაისის თვითმმართველობის არჩევნებზე, პოლიტიკურ პარტიებს შორის  ნაციონალურმა მოძრაობამ ყველაზე დიდი თანხა - 14 113 411 ლარი დახარჯა, მაშინ როდესაც სხვა პარტიების დაფინანსება 100 000 ლარს არ აღემატებოდა. ორგანიზაციებმა ფულადი თანხა არჩევნებში მონაწილე პარტიებიდან მხოლოდ „ნაციონალურ მოძრაობას“ გადაურიცხეს.
ერთ-ერთი კომპანია შპს „პატარძეულია“, რომელიც საგარეჯოს რაიონის სოფელ პატარძეულშია განთავსებული. კომპანია კვერცხს აწარმოებს. შპს „პატარძეულს“ ოთარ მუჩიაშვილი ხელმძღვანელობს. „ნაციონალურ მოძრაობას“ 2010 წლის 24 თებერვალს მან 13 500 ლარი, ხოლო 25 თებერვალს კიდევ 6 500, საერთო ჯამში 20 ათასი ლარი ჩაურიცხა. მისი თქმით, ხელისუფლება ბიზნესის განვითარებას ცდილობს და კომპანია მის კურსს ამიტომაც უჭერს მხარს.
შპს „ბუნებრივ აირს“ კახეთის რეგიონში რამდენიმე ავტოგაზგასამართი სადგური აქვს. კომპანიის მეპატრონე შოთა დემინაშვილია. 2004 წელს დემინაშვილი ფინანსური დარღვევების ბრალდებით დააკავეს, თუმცა თანხის გადახდის შემდეგ მალევე გაათავისუფლეს. მას შემდეგ დემინაშვილს ხელისუფლების მაღალჩინოსნებთან ახლო ურთიერთობები აქვს. 2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის შპს „ბუნებრივმა აირმა“ ნაციონალურ მოძრაობას 50 ათასი ლარი გადაურიცხა. ამავე პერიოდში, აღნიშნული კომპანიის დაფინანსებით ჩატარდა სარემონტო სამუშაოები თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობის შენობაში, სადაც კახეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციაც არის განთავსებული. ოფიციალური ცნობით, სარემონტო სამუშაოებზე თანხა ადგილობრივი ბიუჯეტიდან გახარჯული არ არის.
შპს „რუჯი“ ყვარელში, მარქსის N 20-შია რეგისტრირებული. კომპანიამ 2010 წლის 26 თებერვალს ნაციონალურ მოძრაობას 30 ათასი ლარი ჩაურიცხა. შპს „რუჯი“ იმ ორი კომპანიიდან ერთ-ერთია, რომელმაც „მეღვინეობის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით“, საქართველოს პრემიერ მინისტრის განკარგულებით, 2009 – 2010 წლებში 4 500 000 (ოთხი მილიონ ხუთასი ათასი) ლარი შეღავათიანი სესხი მიიღო. კომპანიას აღნიშნული თანხით ჭარბი ღვინო უნდა აეთვისებინა, თუმცა „რუჯის“ ღვინო ადგილობრივი ქარხნებისგან არ შეუძენია.
შპს საგზაო სამშენებლო კომპანია „სერპანტინი“ თელავში, ფალიაშვილის 27-შია რეგისტრირებული. კომპანიამ 2010 წლის 17 მარტს, ნაციონალურ მოძრაობის საარჩევნო ფონდში 50 ათასი ლარი გადარიცხა. 2010 წელს „სერპანტინს“ კახეთის რეგიონში არაერთი ტენდერი აქვს მოგებული. „სერპანტინის“ საკუთრებაშია თელავის რაიონის სოფელ რუისპირში მდებარე ქვის სამსხვრევი საამქროები და ასფალტის ქარხანაც.
ბიზნესმენმა გურამ ბერიკაშვილმა ნაციონალურ მოძრაობას წინასაარჩევნოდ 10 ათასი ლარი შეწირა. შპს „აისმა“ (გურჯაანის ნაყინი) სახელისუფლებო პარტიის საარჩევნო კამპანიის ფონდში თანხა 8 აპრილს გადარიცხა. გურამ ბერიკაშვილი ხელისუფლებასთან დაახლოებული ბიზნესმენია. ის „ნაციონალური მოძრაობის“ სიით, წინა და ამჟამინდელი მოწვევის საკრებულოს წევრია გურჯაანის მუნიციპალიტეტში.
100 ათასი ლარი შეწირა ნაციონალურ მოძრაობას შპს კომპანია „კონკორდმა“. კომპანია თელავში, ალაზნის გამზირზე, N4-შია რეგისტრირებული. კომპანიის საქმიანობის შესახებ ინფორმაცია არ იძებნება.
1000 ლარი გადაურიცხა ნაციონალურ მოძრაობას შპს „გზამშენი 2005“-მა; შპს „აიდინ ბოიქმა“ 2 000 ლარი; 11 000 ლარი შპს „არქსტუდია თელავმა“; შპს „თელავი ჯგუფმა“, შპს „ნოთამ“, შპს „ვესტერნ რეკორდმა“, შპს „ნასადგომარმა“, შპს „ფირმა გოლდმა“ და შპს „იმედმა“ – ათას - ათასი ლარი; შპს „აგროსფერო - გურჯაანმა“ 5 000 ლარი; შპს-მ „კომპანია ეითი“ 2 000 ლარი; საგარეჯოს აგრარულმა ბაზარმა 100 ლარი და ა.შ.
სხვადასხვა ორგანიზაციებმა „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ საარჩევნოდ თანხები არჩევნების შემდეგაც შეწირეს. ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში წარდგენილი საბოლოო ანგარიშის თანახმად, საგარეჯოში მდებარე შპს „კავკასავტომაგისტრალმა“ 2010 წლის 31 მაისს სახელისუფლო პარტიას 80 ათასი ლარი გადაურიცხა.
შპს „კავკასავტომაგისტრალი“ საავტომობილო გზების დეპარტამენტის მიერ გამოცხადებულ ტენდერებში მრავალჯერ გამარჯვებული ორგანიზაციაა. კომპანია გზის სარეაბილიტაციო, გაზიფიცირების, სასმელი წყლის გაყვანის სამუშაოებს ახორციელებს და ძირითადად კახეთის რეგიონში მუშაობს.
„კავკასავტომაგისტრალმა“ 2009 წელს 14 500 000 ლარი მიიღო კახეთის რეგიონში, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ახმეტა-ფშაველი-ყვარელი-ნინიგორის საავტომობილო გზის 99 კმ-იანი მონაკვეთის სარეაბილიტაციო სამუშაოების ჩასატარებლად.

According to a financial report submitted to the Central Election Commission, 279 legal entities and 171 physical persons donated to the election campaign of the United National Movement (UNM) from February to May in 2010. In private conversations with the Information Center of Kakheti (ICK), several physical persons mentioned in the financial report denied having donated to the ruling party.
The United National Movement report states that Gigo Elanidze from Kvemo Alvani village in Akhmeta district donated 1000 lari to the election fund of the ruling party on March 29, 2010. “I have never transferred money directly to anybody,” Gigo Elanidze told ICK.
-What do you mean by “direct transfer”?
-I have not transferred money to anybody; who has told you that? I have not transferred money to anybody, to any party. I am not a member of that party.
Gigo Elanidze has a large, two-storied house and owns metal, plastic and glass factories in Kvemo Alvani.
According to the report, Shota Biniashvili, resident of Ketevan Tsamebuli Street # 5 in Telavi, also donated 1 000 lari to the UNM, on March 15, 2010. “Of course I haven’t transferred anything. Why should I have made a transfer? To whom did I donate? The National Movement? Luckily I haven’t transferred money to the Georgian Dream,” Biniashvili said.
Shota Beniashvili owns a photo-studio on Erekle II Street in Telavi where he sells cell-phones, cameras and other electronics. He has two houses in central Telavi, one is his home on Ketevan Tsamebuli Street # 5 and the other one is rented out.
The ruling party’s financial report states that Levan Peikrishvili from Vardisubani village in Telavi district also transferred 1000 lari to the UNM on March 16, 2010. Levan Peikrishvili is working in Turkey. His wife and son categorically denied information about any money transfer. “What nonsense; he has been unemployed for such a long time, how could he donate to them? Not long ago, he went to Turkey to work,” Nona Peikrishvili, Levan’s wife said. Their one-floor house does not look respectable at all.
Giorgi Botkoveli, coordinator of the United National Movement’s Kakheti office: “Those transfers are controlled from the central office. I cannot answer your questions. Moreover, I was not head of the election HQ in 2010.”
Despite many attempts, ICK could not get in touch with UNM leader Zurab Melikishvili; vice-speaker of the Parliament of Georgia Mikheil Machavariani did not answer phone calls either.
Reportedly, the ruling party spent the most funds – 14 113 311 lari on the self-government elections on May 30, 2010 while other political parties spent only 100 000 lari for election purposes. Companies and organizations donated only to the National Movement during the pre-election campaign.
One of these companies is Patardzeuli Ltd located in Patardzeuli village in Sagarejo district, a producer of eggs. Otar Muchiashvili is the director of the company. On February 24, 2010 his company donated 13 500 lari to the UNM and then an additional 6 500 lari on February 25 – making for a total donation of 20 000 lari. Muchiashvili said the government tries to develop business and his company supports their policy.
Natural Air Ltd owns several gas stations in Kakheti region. Shota Deminashvili is the owner of the company. In 2004, Deminashvili was arrested for financial violations but after paying money he was soon released. Afterwards, he has had close relations with high-ranking officials in the government. In 2010, Natural Air Ltd transferred 50 000 lari to the National Movement for the local self-governmental elections. At the same time, the company funded rehabilitation works in the Telavi district administration building which hosts the Kakheti regional administration’s office too. According to official information, the local budget did not allocate funds for the rehabilitation activities.
Ruji Ltd is registered on Marx Street #20 in Kvareli. The company transferred 30 000 lari to the National Movement on February 26, 2010. Ruji Ltd is one of two companies that received a lucrative loan of 4 500 000 lari based on a decree of the Georgian Prime-Minister “For the Promotion of Winery Development” in 2009-2010. The company had to purchase wine with the money but did not purchase wine from local factories.
The road construction company Ltd Serpantin is registered on Paliashvili Str. #27 in Telavi. On March 17, 2010 the Company transferred 50 000 lari to the election fund of the UNM. In 2010 Serpantin won several bids in the Kakheti region. It owns stone and asphalt factories in Ruispiri village in Telavi district.
Businessman Guram Berikashvili donated 10 000 lari to the UNM before elections. Ltd Aisi (Gurjaani ice-cream) donated money to the UNM election fund on April 8, 2010. Guram Berikashvili is a close ally of the government. He is a member of the Gurjaani municipal board, representing the National Movement.
The company Concord Ltd donated 100 000 lari to the UNM; it is registered on Alazani Avenue, in Telavi. There is no other information available about the company’s activities.
Gzamsheni 2005 Ltd donated 1 000 lari to the UNM; Aidin Boik, Ltd donated 2 000 lari; Arkstudia Telavi, Ltd donated 11 000 lari; Telavi Group, Ltd, Nota Ltd, Western Record, Ltd, Nasadgomari Ltd, Firm Gold, Ltd and Imedi Ltd each donated 1 000 lari to the UNM; Agrosfero-Gurjaani Ltd donated 5 000 lari; Company AT Ltd donated 2 000 lari and Sagarejo Agricultural Market donated 100 lari; etc.
Various organizations donated funds to the UNM after the elections too. According to the final report provided to the CEC, Sagarejo based Kavkasavtomagistrali Ltd donated 80 000 lari to the ruling party on May 31, 2010.
Kavkasavtomagistrali Ltd won several bids announced by the Transportation Department. It implements rehabilitation projects of roads, gasification, drinking-water supply activities and mostly works in Kakheti region.
In 2009, Kavkasavtomagistrali received 14 500 000 lari for the rehabilitation of the 99 km-long Akhmeta-Pshaveli-Kvareli-Ninigori motorway.