აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის განცხადება საქართველოს შესახებ
2012 წლის 6 ივნისი, ბრიუსელი. აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმი. პირველი სამუშაო ჯგუფი - დემოკრატია, ადამიანის უფლებები, კარგი მმართველობა და სტაბილურობა.
განცხადება საქართველოს შესახებ
2012 წლის ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებს გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს საქართველოს დემოკრატიული განვითარებისათვის. ახალი პარლამენტი უზრუნველყოფს ქვეყნის გარდაქმნას საპარლამენტო რესპუბლიკად და ჩამოაყალიბებს ახალ მთავრობას 2010 წლის 15 ოქტომბრის საკონსტიტუციო ცვლილელების შესაბამისად.
მართალია უკვე არსებობს იმის წინაპირობები რომ მომავალი არჩევნები იქნება კონკურენტული, კიდევ რჩება გამოწვევები თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების ჩატარების კუთხით.
2012 წლის თებერვალში ქართული სამოქალაქო საზოგადოების მნიშვნელოვანმა ნაწილმა დაიწყო კამპანია სახელწოდებით „ეს შენ გეხება“, რომლის მიზანია გაუმჯობესდეს საარჩევნო კანონმდებლობა და გაუმჯობესდეს წინასაარჩევნო  გარემო. კამპანიის მიერ შემუშავებული ბევრი წინადადება უკვე აისახა ეროვნულ კანონმდებლობაში 2012 წლის მაისში შეტანილ ცვლილებებში.
2012 წლის 7 მაისს ქართულმა არასამთავრობო და მედია ორგანიზაციებმა დამატებითი საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი წარუდგინეს პარლამენტს, რომელიც მიღების შემთხვევაში გახდება საქართველოში დემოკრატიული არჩევნების ჩატარების გარანტი. განსაკუთრებულ ყურადღებას მოითხოვს ცვლილებათა პაკეტში must-carry და must-offer პრინციპების შეტანა, ვინაიდან ისინი უზრუნვეყოფენ პლურალისტული მედიის მისაწვდომობას ქვეყანაში.
აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის პირველი სამუშაო ჯგუფის მონაწილეები მოუწოდებენ საქართველოს ხელისუფლებას:
• უზრუნველყონ პლურალისტული მედიის ხელმისაწვდომობა და თანაბარი სატელევიზიო ეთერი ყველა პოლიტიკური პარტიისათვის საარჩევნო პერიოდში;
• შექმნას ფორუმი პოლიტიკური დებატებისათვის;
• დახვეწოს ხმების დათვლის პროცედურა არჩევნების დღეს
• დაარეგულიროს ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენება
ამას გარდა მოვუწოდებთ ევროკავშირს მხარი დაუჭიროს საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების ძალისხმევას შეიქმნას თავისუფალი და კონკურენტული საარჩევნო და მედია გარემო ქვეყანაში.

Statement of EaP Civil Society Forum on Georgia
The October 2012 Parliamentary Elections are of crucial importance for future of democracy in Georgia. The new parliament shall ensure the country’s transition to parliamentary system and form the new government in line with the amendments to the Constitution of Georgia (October 15, 2010).
While the upcoming elections promise to be competitive, there still remain a number of challenges to the prospects of conducting free and fair elections in a level playing field.
In February 2012, significant part of the civil society organizations started a campaign under the name “This Affects You Too” aimed at improving election legislation and developing a better pre-election environment. Many of the campaign’s proposals have eventually been reflected in the amendments to this law in May 2012.
On May 7, 2012 Georgia’s non-governmental and media organizations submitted an additional package of the legislative proposals to the Parliament which, if adopted, will be instrumental for democratic elections in Georgia. The must-carry and must-offer principles introduced in the legislative package deserve a special attention as they ensure public access to the pluralistic media.
Participants of the Working Group One of the EaP Civil Society Forum address the Georgian authorities with the following requests:
• Ensuring public access to the pluralistic media and equal coverage for the political parties during the election period;
• Providing forum for the political debates;
• Refining the vote count procedure on the day of the elections;
• Regulating the use of administrative resources.
Herewith we address the European Union to support the efforts of the Georgian Civil Society aimed at stipulating fair and competitive election and media environment.