“გლობალ TV” ანტენების დაყადაღებას უკანონოდ მიიჩნევს
“გლობალ კონტაქტ კონსალტინგი“ პროკურატურის გადაწყვეტილებას და მისი ანტენების დაყადაღებას უკანონოდ მიიჩნევს. კომპანია საერთაშორისო დონეზე საკუთარი უფლებების დაცვას გეგმავს - ამის შესახებ Media.Ge-ს კომპანიის წარმომადგენელმა, ზურაბ ბაზლიძემ განუცხადა.
მისი თქმით, კომპანიამ გაითვალისწინა როგორც კონტროლის პალატის, ისე აღსრულების ეროვნული ბიუროს დასკვნა და “გლობალ TV”-ს ანტენის განვადების ვადა 10-დან 6 წლამდე შეამცირა, თვიური გადასახადი კი 4-დან 5.50 ლარამდე გაზარდა.
“მხოლოდ ამ რეკომენდაციების გათვალისწინების შემდეგ განვაგრძეთ ანტენების მონტაჟი”, - ამბობს ბაზლიძე. მისი თქმით, ანტენების ძირითადი ნაწილი კომპანია “ელიტ ბურჯში” ინახებოდა.
“გლობალ კონტაქტ კონსალტინგის”  დაუმონტაჟებელი ანტენების დაყადაღების გადაწყვეტილება საქართველოს პროკურატურამ დღეს, 21 ივნისს მიიღო. პროკურატურის განცხადებით, უწყებამ ამომრჩევლის მოსყიდვის ფაქტთან დაკავშირებით კონტროლის პალატის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე გამოძიება დაიწყო.
"გლობალ კონტაქტ კონსალტინგისადმი" საქართველოს კონტროლის პალატის მიმართვის მიუხედავად, ცალკეულ პირთა მხრიდან კვლავ გრძელდება ამომრჩევლებისთვის პოლიტიკური სუბიექტის მხარდაჭერის პირობით, სატელევიზიო ანტენების გადაცემა. საქართველოს პროკურატურა მიიჩნევს, რომ აღნიშნული ქმედება შესაძლოა შეიცავდეს დანაშაულის ნიშნებს. შესაბამისად, არსებობს საკმარისი საფუძველი, დაიწყოს გამოძიება. ამასთანავე, პროკურატურას მიზანშეწონილად მიაჩნია, გამოიყენოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით მისთვის მინიჭებული უფლებამოსილება და გამოძიების დასრულებამდე სასამართლოს მიმართოს შუამდგომლობით შპს "გლობალ კონტაქტ კონსალტინგის" მფლობელობაში არსებული, დაუმონტაჟებელი სატელევიზიო ანტენების დროებით დაყადაღების შესახებ", - ნათქვამია პროკურატურის  განცხადებაში.
დღესვე სამართალდამცავები კომპანია “ელიტა ბურჯის” თბილისის და ჩაქვის საწყობში შევიდნენ, რის შესახებაც მოგვიანებით პროკურატურამ განცხადება გაავრცელა. განცხადებაში ნათქვამია, რომ  კომპანიის ცენტრალურ და სხვა საწყობებში პოლიციის წარმომადგენელთა გამოცხადება განპირობებულია "გლობალ კონტაქტ კონსალტინგის" მფლობელობაში არსებული სატელევიზიო ანტენების დაყადაღების შესახებ სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებით, რადგან ანტენების ძირითადი ნაწილი "ელიტა ბურჯის" საწყობებშია განთავსებული. პროკურატურის განმამრტებით, ეს ქმედება არ უკავშირდება "ელიტა ბურჯის" სამეწარმეო საქმიანობის ან სხვაგვარი აქტივობის რევიზიას.
”გლობალ TV"-ს ანტენების მოსახლეობისთვის 10-წლიანი განვადებით გადაცემის გამო, თბილისის საქალაქო სასამართლომ ბიძინა ივანიშვილი 126 მილიონამდე ლარით დააჯარიმა, თუმცა, სააპელაციო სასამართლომ ეს თანხა გაანახევრა. სასამართლოს შეფასებით, ბიძინა ივანიშვილმა საარჩევნო მიზნებისთვის მოსახლეობას ”გლობალ კონტაქტ კონსალტინგის” საშუალებით სატელიტური ანტენები, ფაქტიურად, უსასყიდლოდ გადასცა, რაც ”ქართული ოცნებისთვის” განხორციელებულ უკანონო შემოწირულობად მიიჩნია.

17:10, Saturday, 25.05.2013
Global Contact Consulting believes the decision on putting lien on its antennas to be illegal and plans to protect its rights of at the international level, Company representative Zurab Bazlidze told media.ge.
According to him, the Company considered the recommendations of the Chamber of Control and the National Enforcement Bureau and decreased the period for Global TV antennas’ installment payment from 10 to 6 years and increased the monthly fee from GEL 4 to GEL 5.5.
“We continued installing the antennas only after considering those recommendations,” Bazlidze says.  According to him, majority of antennas’ stock was stored at Elita Burji Company premises.
Georgian Prosecutor’s Office made the decision on putting lien on Global Contact Consulting not yet installed antennas on June 21.  Prosecutor’s Office claims an investigation has been launched based on the information on the fact of bribing voters, provided by the Chamber of Control.
“Despite the request from the Chamber of Control of Georgia to Global Contact Consulting, certain persons still continue handover of satellite antennas to voters in exchange of votes to a certain political party. Prosecutor’s Office of Georgia believes such activity may have criminal character. Accordingly, there is the basis to launch investigation.
Additionally, Prosecutor’s Office believes it necessary to use the right granted by the Criminal Procedural Code of Georgia and appeal to the Court for temporary lien on not yet installed antennas of Global Contact Consulting LLC until the end of investigation,” Prosecutor’s Office statement reads.
Today law enforcement officers entered Elita Burji Company Tbilisi and Chakvi warehouses and the Prosecutor’s Office circulated another statement on the given issue. The statement reads that entrance of Police officers to the central and branch warehouses of the Company was reasoned by the Court decision on putting lien on Global Contract Consulting TV antennas, as majority of those antennas are stored at Elita Burji warehouses.  Prosecutor’s Office claims that the given action is not related to revision of Elita Burji business, or other activities.
Tbilisi City Court fined Bidzina Ivanishvili with up to GEL 126 million for installing Global TV antennas to households with 10 year installment payment terms.  Appeal Court later decreased the given amount by half. The Court decided that Bidzina Ivanishvili in fact handed the Global Contact Consulting antennas over to voters for free, due to pre-election reasons, which can be concluded as illegal donation to Georgian Dream Political Coalition.