მღვდლების როლის შემსრულებლებმა „ჯვრისწერა“ დატოვეს
ლევან ღლონტის ფილმი „ჯვრისწერა“ - ორმა მსახიობმა დატოვა. მსახიობებმა ფილმიდან წასვლა მას შემდეგ გადაწყვიტეს, რაც გადასაღებ მოედანთან სასულიერო პირები და სემინარიის სტუდენტები შეიკრიბნენ და ფილმის გადაღება ჩაშალეს.
რეჟისორმა ლევან ღლონტმა პროექტის - „თბილისი ჩემი ქალაქი“ ფარგლებში, მოკლემეტრაჟიანი ფილმის „ჯვრისწერის“ - გადაღება დაასრულა. ფილმი ფართო ეკრანებზე გამოსვლამდე განსაკუთრებულად პოპულარული მის ირგვლივ ატეხილი აურზაურის გამო გახდა. ფილმის ირგვლივ აურზაური კი ერთმა პატარა ეპიზოდმა გამოიწვია, რომელშიც მოძღვარი გორგოლაჭებით, ე.წ როლიკებით დასრიალებს.
გადასაღებ მოედანზე, რომელიც რიყის პარკზე იყო გაშლილი, სასულიერო პირები და სასულიერო სემინარიის სტუდენტები მივიდნენ, რომლებმაც გადაღება ჩაშალეს. სასულიერო პირების თქმით, მოძღვრის გორგოლაჭებზე დაყენება მკრეხელობაა.
ქადაგებისა და მუქარის შედეგად მღვდლის როლის შემსრულებელმა რამდენიმე მსახიობმა ფილმში მონაწილეობაზე უარი თქვა.
რეჟისორი ლევან ღლონტი „ნეტგაზეთან“ საუბარში ადასტურებს, რომ მსახიობებმა პროექტი დატოვეს, თუმცა ზუსტი მოტივის დასახელება უჭირს.
„იმ მცირე ეპიზოდში მონაწილეობდა 6 მოძღვარი და დიახ, ორი იქიდან წავიდა, თუმცა მათ წასვლის მიზეზი არ უთქვამთ. ჩანს, რომ ისინი უბრალოდ ძალიან აღელდნენ შექმნილი მდგომარეობის გამო“, - განაცხადა ფილმის რეჟისორიმა ლევან ღლონტმა.
ფილმის მიმართულების პროდიუსერის მარიკა ჯაბუას თქმით, მსახიობებმა პროექტი, მათი პირადი მოტივებით დატოვეს.
„ფსიქოლოგიური ზეწოლა სასულიერო პირებისგან იყო ძალიან დიდი. ისინი იმუქრებოდნენ თუ ქადაგებდნენ გეენის ცეცხლზე და იმ ცოდვაზე, რომელშიც მღვდლის განმასახიერებელი მსახიობები ცვივდებოდნენ. რამდენიმე მსახიობმა ამ ზეწოლას ვერ გაუძლო და პროექტიდან წავიდა“, - განაცხადა მარიკა ჯაბუამ.

Two actors quitted Levan Glonti’s film “Church Wedding”. They decided to leave filming after clergymen and students of Theological Seminary gathered on the scene and hindered filming process.
Film-director Levan Glonti finished filming of a short movie “Church Wedding: in the frame of the project “Tbilisi- My City.” The film has become very popular before its screening because of controversy about it. One small scene caused all these disagreement – priest is moving by so-called rollers on the bridge.
Clergymen and students of Seminary assembled in the filming area in Rike Park and failed the filming process. The clergymen alleged it is sin to place a priest on roller.
As a result, actors playing the priests’ roles in the movie refused to continue participation.
Film-director Levan Glonti confirmed with Netgazeti that actors quitted the project though refrained from speaking about reasons.
“Six priests participated in that short episode and two of them left. However, they did not clarify the reasons of their decision. Apparently, they were impressed by that fact,” Levan Glonti said.
Producer Marika Jabua said the actors quitted the project based on personal motives.
“Clergymen psychologically oppressed them. They intimidated actors, threatened with hell and sinning by playing the role of the priest. Several actors could not resist this oppression and left,” Marija Jabua said.