პრემიერ-მინისტრს ბრძანებების გამოცემის და თვითმმართველობებთან ურთიერთობის უფლებების დელეგირება შეეძლება
პრემიერ-მინისტრს ბრძანებების გამოცემის და თვითმმართველობებთან ურთიერთობის უფლებების დელეგირება შეეძლება.
აღნიშნულ საკითხს „საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ“ კანონში ცვლილებების პროექტი ითვალისწინებს.
მოქმედი კანონმდებლობით, პრემიერ-მინისტრის უფლებამოსილებებს შორისაა რეგიონული პოლიტიკის განხორციელებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებთან მთავრობის ურთიერთობისთვის კოორდინაციის გაწევა, საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებში ინდივიდუალური სამართლებრივი აქტის – ბრძანების გამოცემა, მთავრობის შენობაში სრული ადმინისტრაციული ფუნქციების შესრულება და საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებში, მთავრობის კანცელარიის მოხელეთა წახალისებისა და მათთვის დისციპლინური სახდელის დადების თაობაზე გადაწყვეტილების მიღება.
კანონპროექტით კი, პრემიერ-მინისტრს უფლება ეძლევა, აღნიშნული შესაძლებლობები, მის მიერ განსაზღვრულ უფლებამოსილ პირებს გადასცეს. კანონპროექტს პარლამენტი დაჩქარებული წესით განიხილავს. პროექტი საბოლოოდ პარლამენტის დღევანდელ რიგგარეშე სხდომაზე დამტკიცდება.

Prime-Minister to Be Authorized to Pass Decrees and Delegate Authority of Cooperation with Self-Governmental Agencies
The prime-minister will have authority to pass decrees and delegate authority of cooperation with self-governmental agencies.
The draft-law about “Structure, Authority and Activities of Georgian Government” will regulate this issue.
According to the current law, prime-minister has authority to implement regional policy and coordinate cooperation of the central government with local self-governmental agencies, to pass individual legal acts – decrees within his/her competence, to implement full administrative functions in the government’s office and within his/her competence, to encourage personnel of the government’s chancellery and to impose disciplinary liabilities on them.
According to the draft-law, prime minister will be authorized to delegate above-listed authorities to other responsible persons. The parliament will discuss the draft-law in haste and today’s special session will finally pass it.