სახალხო დამცველი სააგენტო „ინფო 9“-ის ჟურნალისტის საქმეს სწავლობს
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი საინფორმაციო სააგენტო „ინფო 9“-ის ჟურნალისტის, ეკატერინე დუგლაძის საქმეს სწავლობს. განცხადება  სოციალურ ქსელ  Facebook-ში ომბუდსმენის ოფიციალურ გვერდზე გამოქვეყნდა.
სახალხო დამცველის განცხადებით, მისი აპარატის  წარმომადგენლები 2012 წლის 4 ივლისს დაუკავშირდნენ საინფორმაციო სააგენტო ,,ინფო 9“-ის პროდიუსერ მანანა ელიაშვილს. „საქართველოს სახალხო დამცველი და მისი აპარატი თანამშრომლობს სააგენტოსთან. დღეის მდგომარეობით ჩვენს ხელთ არსებულ ჟურნალისტთა პროფესიულ საქმიანობაში ხელშეშლის ყველა სავარაუდო ფაქტზე გაკეთებულია შესაბამისი რეაგირება“, - ნათქვამია განცხადებაში.
მომხდარ ფაქტზე გამოძიების დაწყებას ითხოვენ რეგიონული საინფორმაციო ცენტრებიც. მათ საქართველოს მთავარ პროკურორს 5 ივლისს მიმართეს. კახეთის, მცხეთა-მთიანეთის, აჭარის, სამეგრეზო-ზემო სვანეთის და შიდა ქართლის საინფორმაციო ცენტრები ასევე მოუწოდებენ საქართველოს სახალხო დამცველს, უფლებადაცვით არასამთავრობო ორგანიზაციებს, რეაგირება მოახდინონ აღნიშნულ ფაქტებთან დაკავშირებით. აგრეთვე, მიმართავენ იმერეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციას და ზესტაფონის ადგილობრივი თვითმმართველობის ხელმძღვანელობას, მისცენ ჟურნალისტს ადგილობრივი თვითთმმართველობის შენობაში დაუბრკოლებლად შესვლის, გადაადგილების და მუშაობის უფლება.
უკვე ერთი კვირაა რამდენიმე პირი საინფორმაციო სააგენტო „მედია ჯგუფის“ სახელით „ინფო 9“-ის ზესტაფონის ბიუროს ჟურნალისტს ეკატერინე დუგლაძეს დაყვება და “ქართულ ოცნებასთან” კავშირზე კითხვებს უსვამს. ამ პირებს „მედია ჯგუფის“ წარწერიანი თეთრი მაისურები აცვიათ და ჟურნალისტს რამდენიმე კამერით იღებენ. მათ სამკერდე ბეჯებზე წარწერა, საინფორმაციო სააგენტო „მედია ჯგუფია“ მითითებული.
„მედია ჯგუფის“ ხელმძღვანელი ინგა ჯაჯანიძე ამბობს, რომ საინფორმაციო სააგენტო „ინფო 9“-ის ჟურნალისტისთვის კითხვების დასმა მას არავისთვის დაუვალებია.
ინგა ჯაჯანიძემ Media.Ge-ს დაუდასტურა, რომ ბიჭიკო გვენეტაძეს, რომელიც ერთ-ერთია მათ შორის, ვინც დუგლაძეს კითხვებს უსვამს, „მედია ჯგუფთან“ ხელშეკრულება აკავშირებს. „მას ევალება ჩემთვის რეკლამის მოტანა. თუმცა, ამ დრომდე არაფერი მოუტანია. მე კონკრეტული მითითება არ მიმიცია და არც დუგლაძესთან კითხვების დასმა დამივალებია. მასთან ექსკლუზიური კონტრაქტი არ მაქვს გაფორმებული, ამიტომ შეუძლია სხვაგანაც იმუშაოს“, - განაცხადა ინგა ჯაჯანიძემ.
მისივე თქმით, „მედია ჯგუფი“ ოთხი წელია, არსებობს. სააგენტო სამეწარმეო რეესტრში მის სახელზე, ინდივიდუალურ მეწარმე ინგა ჯაჯანიძეზეა რეგისტრირებული.  ჯაჯანიძე ბიჭიკო გვენეტაძის გარდა სხვა პირებთან ნაცნობობას უარყოფს. თუმცა, ვერ აკონკრეტებს, რატომ აცვიათ „მედია ჯგუფის“ ლოგოიანი მაისურები იმ პირებს, ვინც ეკატერინე დუგლაძეს კითხვებს უსვამს.
მათი ვინაობა უცნობია თავად ეკატერინე დუგლაძისთვისაც. „ჩემი წყაროს ცნობით, ისინი „ნაციონალური მოძრაობის“ ქუთაისელი აქტივისტები არიან“, - უთხრა Media.Ge-ს ეკატერინე დუგლაძემ.
„ინფო 9“-ის მიერ გავრცელებულ კადრებში ჩანს, რომ თეთრ მაისურებში ჩაცმული ადამიანები, რომლებიც საკუთარ თავს ჟურნალისტებს უწოდებენ, ეკატერინე დუგლაძეს ამგვარ კითხვებს უსვამენ: „ქართულ ოცნებაში“ გითხრეს არ დაელაპარაკოთო?“  „ეს დაწერილი სცენარია ქალბატონო ეკა?“ „თქვენს ოპერატორს დავალებული აქვს, რომ თუ კითხვაზე პასუხს გაგვცემთ, ძალისმიერი მეთოდით მანქანაში ჩაგსვამთ?“
ეკატერინე დუგლაძე ფიქრობს, რომ მათი მთავარი მიზანი ჟურნალისტის პროვოკაციაზე წამოგებაა.
„აბსურდულ კითხვებს სვამენ და პასუხებსაც არ ისმენენ.  უნდათ, წყობიდან გამომიყვანონ. კითხვის დასმის ფორმაც არანაირ ლოგიკაში არ ჯდება - პირში მთხრიან მიკროფონს და ყველა ღონეს ხმარობენ, რომ გამაღიზიანონ, გავაპროტესტო და შემდეგ დაწერონ მასალა და გაუშვან ისე, როგორც მათ აწყობთ“, - აღნიშნა ეკატერინე დუგლაძემ.
„ინფო 9“-ის ჟურნალისტი ვარაუდობს, რომ ისინი ზესტაფონის მუნიციპალიტეტის გამგებლის, გივი არაბიძის დავალებას ასრულებენ. დუგლაძის თქმით, გამგეობის შენობაში შესვლა „ინფო 9“-ს გადამღებ ჯგუფს ყოველთვის უჭირს. მაშინ, როდესაც იქ თავისუფლად გადაადგილდებიან ადამიანები, ვინც საკუთარ თავს  „მედია ჯგუფის“ ჟურნალისტებს უწოდებენ.
„გარდა ამისა, ჩემი წყაროებიდან ვიცი, რომ როდესაც ერთ-ერთ სოფელში გადასაღებად მივდიოდით, არაბიძემ სოფლის რწმუნებულს დაურეკა და უთხრა, რომ ჟურნალისტებს გამოგზავნიდა. მალე სწორედ ეს „მედია ჯგუფის“ ხალხი მოვიდა“, - განუცხადა ეკატერინე დუგლაძემ Media.Ge-ს.
მისი თქმით, როგორც კი „ინფო 9“-ის გადამღები ჯგუფი ზესტაფონში გამოჩნდება, მათთან მიდიან ადამიანები, ვინც საკუთარ თავს „მედია ჯგუფის“ ჟურნალისტს უწოდებენ. მათი და დუგლაძის კითხვა-პასუხის ამსახველი ვიდეო კი ინტერნეტ გამოცემა itv.ge-ზე გამოჩნდა, ჟურნალისტის თქმით, დამონტაჟებული სახით. „ხმაც კი შეცვლილი მქონდა“, - ამბობს დუგლაძე.
„ინფო 9“ ტელეკომპანია „მეცხრე არხს“ ეკუთვნის, რომელსაც თავის მხრივ ოპოზიციური პოლიტიკური კოალიცია „ქართული ოცნების“ ლიდერის ბიძინა ივანიშვილის მეუღლე ფლობს.
„ინფო 9“ მიიჩნევს, რომ მის ჟურნალისტზე ფსიქოლოგიური ზეწოლა ხორციელდება და პროფესიულ საქმიანობაში ხელი ეშლება, რაც „სისხლის სამართლის კოდექსით“ ისჯება. საინფორმაციო სააგენტო მომხარ ფაქტზე გამოძიების დაწყებას ითხოვს.

The Public Defender’s office is studying the INFO 9 journalist Ekaterine Dugladze’s case. The statement was posted on the public defender’s official Facebook page.
According to INFO 9 Ekaterine Dugladze’s has been persecuted by a group of individuals. Seven people carrying video cameras keep accompanying her and posing provocative questions. “Ekaterine Dugladze works under heavy psychological pressure,” reads the statement of the INFO 9.
Regional information centers also request investigation of this fact. They petitioned to the Chief Prosecutor of Georgia on July 4. Information Centers of Kakheti, Mtskheta-Mtianeti, Adjara, Samegrelo-Zemo Svaneti and Shida Kartli call upon the Georgian Public Defender, human rights NGOs to respond to the fact. Besides that, they appeal to the Imereti regional administration and Zestaponi district administration to allow the journalist to enter the district administration office, travel and work in the district without obstacles.
For a week now several individuals, on behalf of Media Group news agency, have been accompanying journalist Ekaterine Dugladze of INFO 9 Zestaponi bureau and keep posing questions about ties with the Georgian Dream coalition. The aforementioned individuals are wearing white T-shirts with Media Group logos and film the journalist with several cameras. They also wear badges of news agency Media Group.
Head of Media Group Inga Jajanidze said she had not instructed anybody to ask questions to the INFO 9 journalist.
Inga Jajanidze confirmed with Media.ge that Bichiko Gnevetadze, one of them who chases Dugladze, is contracted employee of the Media Group.
“He is requested to attract advertisements for the media company but he has not invited any customer yet. I haven’t given him any particular instructions, particularly to ask questions to Dugladze. I have not signed an exclusive contract with him, therefore he is free to work anywhere else too,” said Inga Jajanidze.
Jajanidze added that Media Group has been operating for four years now. The agency is registered at the entrepreneurial registry on an individual entrepreneur Inga Jajanidze. She denied connection with any of the aforementioned individuals except Bichiko Gvenetadze. However, she did not clarify why those people are wearing T-shirts with their logos on.
Ekaterine Dugladze does not them either. “I was informed that they are Kutaisi-based activists of the ruling United National Movement,” Ekaterine Dugladze told Media.ge.
The footage of the INFO 9 shows individuals wearing white T-shirts, calling themselves journalists, asking following questions to Ekaterine Dugladze: “Has Georgian Dream ordered you not to speak with us?” “Is it a prescribed scenario, Ms Eka?” “Has your cameraman been assigned to force you into the car in case you refuse to answer our question?”
Ekaterine Dugladze believes the strangers aim is to provoke the journalist.
“They keep asking absurd questions, and don’t’ even listen to the answers, they aim to irritate me. The way of giving questions is also absolutely illogical; they keep sticking microphone into mouth. They are trying their best to anger me, incite my protest, so that they could produce and air the material in their favorable way,” Ekaterine Dugladze pointed out.
The INFO 9 journalist suspects the strangers obey instructions of Zestaponi District Governor Givi Arabidze. The INFO 9 camera crew always encounters problems when entering the local administration building. However, individuals calling themselves the Media Group reporters move freely therein.
“Besides, I was informed that when we intended to cover some events in one of the villages, Arabidze called village attorney and warned him he was sending journalists to the village. Later, this very team of Media Group arrived there,” Ekaterine Dugladze told Media.ge.
She added that as soon as INFO 9 camera crew appears in Zestaponi, Media Group reporters arrive at the place. Edited video-interview with Ekaterine Dugladze was published on itv.ge . “Even my voice was changed,” Dugladze said.
INFO 9 belongs to TV Company Channel 9 of Bidzina Ivanishvili’s wife.
INFO 9 believes their journalist is subjected to psychological oppression and her professional activities are illegally interfered that is punished under the Criminal Code of Georgia. The news agency is demanding the launch of the investigation into the case.