წმინდა სინოდის გადაწყვეტილებით, ღვთისმსახურთა მონაწილეობა რომელიმე პარტიის პოლიტიკურ აქციაში „მიუღებელია“.
5 ივლისს საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდმა განაცხადა, რომ ახალიელექტრონული ID ბარათები, რომელიც თანდათან ჩაანაცვლებს ძველ პირადობის მოწმობებს, არ არის „ანტიქრისტეს ბეჭედი“.
„სადღეისოდ წარმოდგენილი ID ბარათის ვერსია, საღვთისმეტყველო და საეკლესიო სწავლების მიხედვით, არ არის ანტიქრისტეს ბეჭედი“, – ნათქვამია წმინდა სინოდის მიერ 5 ივლისს მიღებულ გადაწყვეტილებაში.
ერთი წლის წინ ეს ბარათები პირველად შემოვიდა. მას შემდეგ ზოგიერთი მართლმადიდებლური ჯგუფები აქტიურ კამპანიას ახორციელებდნენ იმ მიზნით, რომ მათ, ვისაც არ სურდათ ახალი ბარათების აღება, ალტერნატიული დოკუმენტების აღება უფლება ჰქონოდათ. 2011 წლის დეკემბერში წმინდა სინოდმა ამ საკითხის შესწავლის მიზნით კომისია ჩამოაყალიბა.
5 ივლისის გადაწყვეტილებაში წმინდა სინოდმა სთხოვა მთავრობას „თუ არის შესაძლებელი, დაშვებულ იქნეს ალტერნატიული პირადობის დამადასტურებელი საშუალებები“.  ახალი ID ბარათების დაუყონებლივ აღება სავალდებულო არ არის. ძველი პირადობის მოწმობის მფლობელებს ახლის აღება მაშინაც შეუძლიათ, როდესაც მათ ძველ ბარათებს ვადა გაუვა.
წმინდა სინოდმა ასევე განაცხადა 5 ივლისის გადაწყვეტილებაში, რომ ღვთისმსახურთა მონაწილეობა რომელიმე პარტიის პოლიტიკურ აქციაში „მიუღებელია“.
„ეკლესია ყოველთვის იყო ქვეყნის გამაერთიანებელი ძალა და მისი ეს ფუნქცია დღეს განსაკუთრებით ესაჭიროება საქართველოს“, – ნათქვამია წმინდა სინოდის გადაწყვეტილებაში, „ამიტომაც კატეგორიულად მიუღებელია ღვთისმსახურთა მონაწილეობა რომელიმე პარტიის პოლიტიკურ აქციაში“.
1 ივლისს „ქართული ოცნების“ ლიდერის, ბიძინა ივანიშვილის წინასაარჩევნო კამპანიის ფარგლებში ორგანიზებულ აქციაზე მცხეთაში რუის-ურბნისის ეპარქიის მიტროპოლიტი მეუფე იობი იმყოფებოდა.
კიდევ ერთი შემთხვევის დროს, რომელიც ასევე უკავშირდება ეკლესიას და პოლიტიკას, თვის დასაწყისში ტელეკომპანია „მაესტრომ“ ბორჯომისა და ბაკურიანის მიტროპოლიტის მეუფე სერაფიმეს ფარულად ჩაწერილი განცხადება გაავრცელა, რომელიც ხელისუფლებას, კერძოდ კი თბილისის მერს გიგი უგულავას, ეკლესიის საქმეებში „ნაგლად“ ჩარევაში ადანაშაულებს. ინტერვიუს შემდეგ, რომელიც მან ჟურნალისტს მისცა, მეუფე სერაფიმეს, რომელმაც, გავრცელებული ინფორმაციით, ამის თაობაზე არ იცოდა, კამერით გადაუღეს, სადაც ის ამბობს, რომ უგულავა „უყვიროდა“ კიდეც საქართველოს პატრიარქს ილია მეორეს.
ამის საპასუხოდ 3 ივლისს უგულავამ განაცხადა: „ძალიან დასანანი და სამწუხაროა, რომ სასულიერო პირი ასეთი ცილისწამების და ტყუილის უფლებას აძლევს თავს“.

Church Resoluted, Clergymen Must Not Participate in Assemblies of Any Political Parties
Georgian Orthodox Church’s main governing body, Holy Synod, said on July 5 that new electronic ID cards which will gradually replace old personal identity document, was not “a seal of Antichrist.”
“Version of ID cards, as they exist today, does not represent a seal of the Antichrist according to theological and ecclesiastical teachings,” the Holy Synod said in its decision on July 5.
Since it was first introduced a year ago, some Orthodox groups have been campaigning for allowing those unwilling to take new ID cards to have alternative identification documents. In December the Holy Synod established a commission “to study the issue.”
In July 5 decision the Holy Synod requested the government “if possible” to also introduce identification documents alternative to new ID cards. Obtaining electronic ID is not immediately compulsory; a holder of an old ID card can replace it with electronic one after the old card's validity term expires.
The Georgian Orthodox Church’s governing body in its July 5 decision also ruled that participation of clerics in events of political parties was “unacceptable.”
“The Church has always been the uniting force for the country and this function of [the Church] is especially required for Georgia now,” the decision reads. “For that reason, participation of clergy in an event of any political party is categorically unacceptable.”
Metropolitan of Urbnisi and Ruisi, Iobi, was present at a campaign rally of Georgian Dream leader Bidzina Ivanishvili in Mtskheta on July 1.
In a separate development, also related to the Church and politics, earlier this month Maestro TV aired remarks by a senior Orthodox clergy, who was accusing the authorities, in particular Tbilisi Mayor Gigi Ugulava of “insolently” meddling in Church’s affairs. After an interview he gave to a journalist, Metropolitan of Borjomi and Bakuriani, Seraphim, reportedly without his knowledge, was also recorded on TV camera saying that Ugulava was even “shouting” at the Patriarch of the Georgian Orthodox Church Ilia II.
Ugulava said in response on July 3: “It is regrettable that a cleric allows himself to say such a lie and slander.”