სასჯელაღსრულების სამინისტრო და სახალხო დამცველის აპარატი გლდანის ციხეში ინციდენტის შესახებ გავრცელებულ ინფორმაციას უარყოფენ
სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების სამინისტრო #8 სასჯელღსრულების დაწესებულებაში ინციდენტის შესახებ გავრცელებულ ინფორმაციას საზოგადოების შეცდომაში შეყვანის მცდელობად აფასებს.
ამის შესახებ სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია აღნიშნული, რომელსაც „პირველი“ უცვლელად გთავაზობთ: „6 ივლისს, ღამით, გავრცელდა ცრუ ინფორმაცია გლდანის №8 დაწესებულებასთან დაკავშირებით. სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტრო დაწესებულებაში ინციდენტის შესახებ ინფორმაციას კატეგორიულად უარყოფს და მიაჩნია, რომ პენიტენციურ სისტემასთან დაკავშირებით მორიგი დეზინფორმაციის გავრცელება მიზანმიმართულად ემსახურება საზოგადოების შეცდომაში შეყვანას. სამწუხაროა, რომ გარკვეული სუბიექტები, მსგავსი ცრუ ინფორმაციის გავრცელებისას, პატიმართა ოჯახების წევრების მდგომარეობას არ ითვალისწინებენ“.
6 ივლისს, დაახლოებით 23:35 საათზე, სოციალურ ქსელებში და ცალკეული მედიასაშუალებებში გავრცელდა ინფორმაცია გლდანის #8 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში არეულობისა და დაწესებულებაში სპეციალური დანიშნულების რაზმის შესვლის თაობაზე. საუბარი იყო ორ გარდაცვლილ პატიმარზეც.
ამ ინფორმაციებთან დაკავშირებით განცხადება სახალხო დამცველის აპარატმაც გაავრცელა: „2012 წლის 6 ივლისს, დაახლოებით, 23:35 საათზე, სოციალურ ქსელსა და ცალკეული მედია-საშუალებების მიერ გავრცელდა ინფორმაცია გლდანის #8 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მომხდარ არეულობასა და დაწესებულებაში სპეციალური დანიშნულების რაზმის შესვლის თაობაზე.
2012 წლის 7 ივლისს, 00:30 საათზე, საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენელები იყვნენ გლდანის #8 დაწესებულებაში. ვიზიტის დროს მათ შემოიარეს დაწესებულების ყველა კორპუსი. დაწესებულება ფუნქციონირებს ჩვეულ რეჟიმში და მასობრივი არეულობისა ან რაიმე ინციდენტის ნიშნები არ აღინიშნება.
საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს ყველა დაინტერესებულ მხარესა და ფიზიკურ პირს, მომავალში თავი შეიკავონ გადაუმოწმებელი ინფორმაციის გავრცელებისგან, რადგან ყოველივე ამან შესაძლებელია ზიანი მიაყენოს თავისუფლებაღკვეთილ პირებს და ასევე მათი ოჯახის წევრებს და ახლობლებს" - ნათქვამია განცხადებაში.

09:33, Saturday, 18.05.2013
Ministry of Corrections and Legal Aid of Georgia and Public Defender deny information about incident in Gldani prison
Ministry of Corrections and Legal Aid of Georgia denies spread information about incident in prison number 8 and alleges the information aims to mislead people.
The Ministry released the following statement. “At night of July 6 false information was spread about Gldani prison. Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia categorically denies information about incident in Gldani prison and states that it was false information to specially mislead people. It is pity that certain people and parties spread false information and don’t consider conditions of the dead prisoner’s family members.
At about 23:35 July 6, information was spread by social networks and several media organizations alleging there was turmoil in Gldani prison and riot police were sent inside. According to that information, two convicted persons were dead.
Georgian Public Defender’s Office also released statement regarding the fact. “At about 23:35 pm on July 6, 2012 social networks and media outlets reported about turmoil in the Gldani prison #8 and entrance of riot police into the penitentiary setting. At 00:30 am on July 7, 2012 representatives of the Public Defender’s Office arrived at the Gldani prison; they checked every building of the prison but could not detect any signs of disorder or incidents.
Public defender of Georgia calls upon all interested parties and physical persons to avoid and not to spread unverified information. It might harm prisoners and their relatives,” the statement reads.