ერთი წელი გავიდა თბილისში ფოტორეპორტიორების დაპატიმრებიდან. 2011 წლის 7 ივლისს, გამთენიისას, 3:00 / 5:00 საათის შუალედში ერთდროულად დააკავეს ჟურნალისტთა წრეებში ცნობილი ფოტოკორესპონდენტები: „ასოშეიტედ პრესის“ ფოტორეპორტიორი შახ აივაზოვი, ევროპის ფოტოსააგენტოს წარმომადგენელი საქართველოში ზურაბ ქურციკიძე, საქართველოს პრეზიდენტის პირადი ფოტოგრაფი ირაკლი გედენიძე, მისი მეუღლე, ნათია გედენიძე და საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფოტორეპორტიორი გიორგი აბდალაძე, რომელიც ამავე დროს გაზეთ „ალიასთან“ თანამშრომლობდა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ფოტოკორესპონდენტების დაპატიმრების ფაქტი იმთავითვე სიტყვის თავისუფლების უხეშ შელახვად შეაფასა და საქართველოს პრეზიდენტს, ასევე - შინაგან საქმეთა მინისტრს მოუწოდა, დაუყოვნებლივ გაეთავისუფლებინათ დაკავებული ფოტოკორესპონდენტები. ერთ-ერთ ფოტორეპორტიორს, ზურაბ ქურციკიძეს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურიდიული ჯგუფის ხელმძღვანელი ნინო ანდრიაშვილი იცავდა.
ფოტორეპორტიორების დაპატიმრებას იმთავითვე მოჰყვა უფლებადამცველი ორგანიზაციებისა და მედიის მძაფრი პროტესტი. სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების ზეწოლის შედეგად საქართველოს ხელისუფლება იძულებული გახდა, ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებული ფოტორეპორტიორები ორ კვირაში გაეთავისუფლებინა. ამასთან, „ასოშეიტედ პრესის“ ფოტორეპორტიორი შახ აივაზოვი შსს-მ რამდენიმე საათაში გაათავისუფლეს, რადგან მისი დაკავების მიზეზებით მაშინვე დაინტერესდა როგორც მსოფლიოში ცნობილი ამერიკული საინფორმაციო სააგენტო, „ასოშეიტედ პრესი“ ისე აშშ-ის საელჩო საქართველოში.
დაკავებულმა ფოტორეპორტიორებმა აღიარებითი ჩვენებები მუქარისა და ფსიქოლოგიური ზეწოლის შედეგად მისცეს. თავდაპირველად ჯაშუშობის ბრალდება ირაკლი გედენიძემ აღიარა, რომლის მეუღლეც მაშინვე გაათავისუფლეს პატიმრობიდან. ეს ფაქტი მიუთითებს, რომ ნათია გედენიძე პოლიციის მიერ, ფაქტობრივად, მძევლად იყო აყვანილი. საბოლოოდ აღიარებითი ჩვენებები გამოძიებას ზურაბ ქურციკიძემ და გიორგი აბდალაძემაც მისცეს, რის შემდეგაც ისინი, მძიმე ბრალდების მიუხედავად, საპროცესო გარიგებით და პირობითი მსჯავრით გათავისუფლდნენ.
ამჟამად ფოტორეპორტიორები სხვადასხვა სააგენტოებში აგრძელებენ პროფესიულ საქმიანობას. ხოლო „ფოტორეპორტიორების საქმეში“ კვლავ რჩება უამრავი კითხვა, რომელზეც პასუხის გაცემა შეუძლებელია ისეთ პირობებში, როცა საქმეს გრიფი „საიდუმლო“ ადევს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ რეალურად ამ საქმეში სახელმწიფოებრივად მნიშვნელოვანი საიდუმლო ინფორმაცია თავიდანვე არ არსებობდა და გამოძიების წარმართვა გრიფით „საიდუმლო“ მხოლოდ მტკიცებულებების არარსებობის მისაჩქმალად იყო საჭირო. უდანაშაულო ფოტორეპორტიორები ფაქტობრივად 2011 წლის 26 მაისის დემონსტრაციის სისხლიანი დარბევის კადრების გავრცელებისთვის დაისაჯნენ. განსაკუთრებით მძაფრი კადრები პრეზიდენტის პირადმა ფოტოგრაფმა ირაკლი გედენიძემ გადაიღო და გაავრცელა, რადგან სტატუსიდან გამომდინარე, სპეცრაზმი მას მუშაობაში ხელს არ უშლიდა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ დადგა დრო, შსს-მ გაასაჯაროოს აღნიშნული საქმე და გამოძიების მასალები გააცნოს საზოგადოებას. ამავე დროს, აუცილებელია, ჩატარდეს ობიექტური გამოძიება და საქმის ფაბრიკაციისათვის კანონის წინაშე პასუხი აგონ შსს-ს მაშინდელმა ხელმძღვანელმა პირებმა; ფოტორეპორტიორებს კი მოეხსნათ უკანონოდ დაკისრებული პირობითი მსჯავრი.

Statement of Human Rights Center – To Remove Status of Top Secret from Photo-Reporters’ Case
One year has passed since photo-reporters were arrested in Tbilisi. On July 7, 2011, very early in the morning - between 3:00 and 5:00 am, famous Georgian photo-reporters were simultaneously arrested in their houses; they were: Shah Aivazov from the Associated Press, Zurab Kurtsikidze from the European Press Agency, Georgian President’s personal photographer Irakli Gedenidze, his wife Natia Gedenidze, and photo-reporter of the Georgian Foreign Ministry Giorgi Abdaladze who also cooperated with independent newspaper Alia.
Immediately, Human Rights Center evaluated photo-reporters’ detention as violation of freedom of expression and called upon the President of Georgia and Minister of Internal Affairs to immediately release photo-reporters. Head of HRC Legal Aid Center Nino Andriashvili defended one of the detainees Zurab Kurtsikidze.
Shortly after the detention, human rights and media organizations launched active protest against their detention. As a result of oppression from local civil society and international organizations the government of Georgia had to release the detained photographers under charge of espionage within two weeks. In addition to that, Shakh Aivazov of the Associated Press was released several hours after detention because soon world famous American news agency Associated Press and American Embassy in Georgia got interested into the reasons of his detention.
The detained photo-reporters made confession statements under intimidation and psychological oppression. Initially, Irakli Gedenidze pleaded guilty and after that his spouse was released from prison. It proves that police had detained Natia Gedenidze as a hostage. Finally, Zurab Kurtsikidze and Giorgi Abdaladze also made confession statements and as a result they were released under plea-agreement and conditional sentence despite grave accusation.
Currently, the photo-reporters continue their professional activities at various agencies. Plenty of question marks still remain in the Photo-Reporters’ Case and it is impossible to answer those questions under status of Top Secret.
Human Rights Center believes there has never been any secret information in case materials that could become basis for granting Top Secret status to it and their purpose was to hide lack of relevant evidence from the society. Innocent photo-reporters were punished for dissemination of photos of bloody dispersal of May 26, 2011 demonstration in Tbilisi. Personal photographer of the President Irakli Gedenidze had shot particularly harsh photos of the dispersal because riot police officers allowed him to work in the territory.
Human Rights Center believes that it is time for the MIA to make the case public and provide society with case details. Besides, it is necessary to carry out impartial investigation and punish that time MIA officials for the fabrication of the case materials; and to discharge the photo-reporters from arbitrarily imposed conditional sentence.