ტელეკომპანია „მაესტროს“ მესაკუთრეთა მიმართვა
მედია საშუალებებს, არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებს, ასევე საერთაშორისო დამკვირვებლებს
გავრცელების არეალის გაფართოების მიზნით ტელეკომპანია მაესტრომ 2012 წლის 3 ივლისს დაიწყო პიარკამპანია სახელწოდებით: „მაესტრო ყველა ოჯახში“, რომლის ფარგლებშიც მიმდინარე წლის ზაფხულის განმავლობაში რეგიონების მასშტაბით სატელიტური თეფშების მონტაჟი იგეგმებოდა. პირველი სიმბოლური თეფში სოფელ ხანდაკში 3 ივლისს დამონტაჟდა.
2012 წლის 11 ივლისს საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ განცხადება გაავრცელა და „საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობის შესაბამისად“, სასამართლოს „ტელეკომპანია „მაესტროს“ მიერ შემოტანილი ანტენების დაყადაღების“ მოთხოვნით მიმართა. სასამართლომ აღნიშნული შუამდგომლობა ზეპირი მოსმენის გარეშე 2012 წლის 11 ივლისსვე განიხილა და დააკმაყოფილა.
საქართველოს პროკურატურა განმარტავს, რომ აღნიშნული ღონისძიებები მიზნად ისახავს წინაასარჩევნო პროცესების დაცვას შესაძლო დანაშაულებრივი ჩარევისაგან და პოლიტიკური პარტიებისა და მოქალაქეების საარჩევნო უფლებებისა და გამოხატვის თავისუფლების უზრუნველყოფას.
ტელეკომპანია „მაესტრო“ აცხადებს, რომ არის დამოუკიდებელი კერძო კომპანია, რომლის ერთადერთი ინტერესი განვითარება და აუდიტორიის გაზრდაა. სატელიტური თეფშების მონტაჟის გადაწყვეტილებაც ტელეკომპანიის ბიზნეს გეგმაა და ხელმძღვანელობა მიიჩნევს, რომ მისი შეფერხებით მთავარი პროკურატურა და სასამართლო ხელს უშლის „მაესტროს“, როგორც თავისუფალი მედიასაშუალების ზრდა-განვითარებას. შესაბამისად,ზღუდავს საზოგადოების უფლებას, მიიღოს მრავალფეროვანი ინფორმაცია, რაც არჩევნებამდე 2 თვით ადრე განსაკუთრებით მნიშვნელოვან პრობლემად გვესახება.

10:27, Sunday, 19.05.2013
In order to expand the coverage area of TV-Company Maestro, PR-campaign "Maestro in every family" was launched on July 3, 2012; in the frame of this campaign, it was planned to install satellite dishes in the regions during the summer. The first symbolic satellite dish was installed in the village of Khandaki on 3rd of July.
The Chief Prosecutor’s Office has released a statement on July 11, 2012, and "in accordance with the Criminal Procedural Code," and appealed to the court to “sequester imported antennas” of the TV-company Maestro. The court discussed and satisfied the petition without verbal hearing on 11th of July, 2012. The prosecutor clarified that their purpose was to protect the pre-election process from possible criminal interference and to ensure electoral rights and freedom of speech of citizens and political parties.
TV-company Maestro declares that it is an independent private company, whose sole interest is to promote its development and increase number of its audience.
Installation of satellite dishes was a business plan of the company and management believes that by hindering their activities, the Prosecutor’s office and the court hinder development of Maestro, as free media-organization. In this light, it restricts the right of the society to receive diverse information, which is the most important problem especially 2 months before the elections.