კამპანია „ეს შენ გეხება“ აპროტესტებს „მაესტროს“ კუთვნილი სატელიტური ანტენების დაყადაღების ფაქტს
11 ივლისს საქართველოს მთავარი პროკურატურის მიმართვის საფუძველზე სასამართლომ ყადაღა დაადო ტელეკომპანია „მაესტროს” კუთვნილ სატელიტურ ანტენებს.
პროკურატურის განცხადების თანახმად, „სატელევიზიო ანტენების უსასყიდლოდ გადაცემით ამომრჩეველთა მოსყიდვის ფაქტებზე, 2012 წლის 20 ივნისს დაწყებული გამოძიების ფარგლებში, დადგენილ იქნა, რომ პოლიტიკური ორგანიზაცია „ქართულ ოცნებასთან“ დაკავშირებული კომპანია „ელიტა ბურჯის“ ხელმძღვანელ პირთა დავალებით, კომპანია „მაესტრომ“ საქართველოში შემოიტანა დიდი ოდენობით  ანტენები.
გამოძიების ხელთ არსებული მტკიცებულებები მიუთითებს, რომ აღნიშნული ანტენები კვლავ გამოყენებული იქნება მოსახლეობისთვის უსასყიდლოდ გადასაცემად იმავე სქემით, როგორც ეს უკვე განხორციელდა ბოლო დროის განმავლობაში „გლობალ კონტაქტ კონსალტინგის“ მიერ“.
ამ საკითხთან დაკავშირებით მიგვაჩნია, რომ:
1. „ელიტ ბურჯისგან“ განსხვავებით, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს არ მიუღია გადაწყვეტილება ტელეკომპანია „მაესტროს“ რომელიმე პარტიასთან დაკავშირების, ამ ორგანიზაციის სამართალდამრღვევად ცნობის თაობაზე და არ მიუმართავს პროკურატურისთვის ამ საკითხის შესწავლის მიზნით. არც პროკურატურას და არც სასამართლოს საზოგადოებისთვის არ წარმოუდგენია არანაირი მტკიცებულება, რომლის მიხედვითაც დასტურდება, რომ „მაესტროს“ მიერ სატელიტური ანტენების შეძენა და მოსახლეობისთვის მათი დამონტაჟება რამენაირად უკავშირდება რომელიმე პოლიტიკური პარტიის საქმიანობას.
2. როგორც ტელეკომპანიის ხელმძღვანელებისა და მფლობელის განცხადებიდან ირკვევა, აღნიშნული ანტენების შესყიდვა მოხდა ტელეკომპანიის ერთ-ერთი მფლობელის - მაკა ასათიანის მიერ, რომელსაც არ გააჩნია გაცხადებული საარჩევნო მიზნები და სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს არ უცვნია რომელიმე პოლიტიკურ პარტიასთან დაკავშირებულ პირად. შესაბამისად, მასზე ვერ გავრცელდება „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონის 252 მუხლის 1 და 2 პუნქტებით დადგენილი შეზღუდვები.
3. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 1641 მუხლის მიხედვით, ამომრჩევლის მოსყიდვად ითვლება ”საარჩევნო მიზნით, პირდაპირ ან არაპირდაპირ ფულის, ფასიანი ქაღალდის (მათ შორის, ფინანსური ინსტრუმენტის), სხვა ქონების, ქონებრივი უფლების, მომსახურების ან სხვა რაიმე უპირატესობის შეთავაზება, დაპირება, გადაცემა ან გაწევა, ან წინასწარი შეცნობით ასეთის მიღება, ანდა კანონით დადგენილი შეზღუდვებისთვის თავის არიდების მიზნით მოჩვენებითი, თვალთმაქცური ან სხვა გარიგების დადება”. პროკურატურას არ წარმოუდგენია მტკიცებულება, რომლის მიხედვითაც ტელეკომპანია ”მაესტრომ” საარჩევნო მიზნით ვინმეს გადასცა სატელიტური ანტენა, ან მისმა რომელიმე წარმომადგენელმა გააკეთა ასეთი მიზნის დამადასტურებელი განცხადება.
ზემოთქმულიდან გამომდინარე, ვაცხადებთ, რომ „მაესტროს“ კუთვნილი სატელიტური ანტენების დაყადაღებით დაირღვა საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი ნორმები. ხელი ეშლება დამოუკიდებელი ტელეკომპანიის განვითარებას, რაც სახელმწიფოს მხრიდან მედიაბიზნესში უხეშ ჩარევას წარმოადგენს. აღნიშნული ქმედებით ხელისუფლება აფერხებს პლურალიტური მედიასივრცის შექმნას, რაც მნიშვნელოვნად აუარესებს საარჩევნო გარემოს და ქმნის არათანაბარ კონკურენტულ პირობებს.
კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, მიიღოს ყველა ზომა იმისთვის,  რომ მოქალაქეებს ჰქონდეთ მრავალფეროვანი ინფორმაცია.  უახლოეს პერიოდში საზოგადოებას წარმოუდგინოს შესაბამისი უტყუარი მტკიცებულებები, რომელიც საფუძვლად დაედო ტელეკომპანია „მაესტროს“ მიერ იმპორტირებული სატელიტური ანტენების  დაყადაღებას.
მივმართავთ საერთაშორისო ორგანიზაციებს, საქართველოში აკრედიტირებულ დიპლომატიურ კორპუსს და სადამკვირებლო ორგანიზაციებს, ადეკვატური რეაგირება მოახდინონ წინასაარჩევნო პერიოდში დამოუკიდებელი მედიის საქმიანობის შეზღუდვისა და შეფერხების ფაქტებზე.

Campaign “This Concerns You” protests seizure of Maestro’s satellite antennas
On July 11, based on the solicitation of the Chief Prosecutor’s Office of Georgia, the Court sealed up dish antennas of the TV-Company Maestro.
In accordance to the Prosecutor’s office of Georgia: “In the course of the investigation opened on June 20, 2012 into the crime of vote-buying, Maestro Ltd, under the instructions of Elita Burji Ltd - a company associated to Georgian Dream Coalition, has recently imported thousands of satellite antennas.
The investigation has sufficient evidence to believe that the antennas will be distributed in accordance to the scheme of vote-buying previously used by Global Contact Consulting Ltd another company associated with Georgian Dream Coalition.
With regard to this issue we believe that:
1. Unlike “Elite Burji”, State Audit Service did not made decision to consider “Maestros” affiliation with any political organization, and did not appeal to the Court to study this particular case. Neither Prosecutor’s Office of Georgia nor the court have provided any evidence to the society that could prove connection between purchase of dish antennas by Maestro and activities of any political parties.
2. Statement of the administration and owners of the TV-Company proves that one of the company-owners Maka Asatiani had purchased the antennas and the State Audit Service has never recognized her to be affiliated with any political party. So restrictions envisaged by the Article 252 Part I and II of the Organic Law of Georgia about Political Unions of Citizens cannot be imposed on her.
3.In accordance to the Article 1641 of the Criminal Code of Georgia voter’s bribery is “directly or indirectly offering, promising, giving or providing the money, securities (including a financial instrument), other property, the property right, service, or any other advantage up to 100 GEL for voting for or refraining from voting for any political entity in the elections. The Prosecutor’s Office has not provided evidence which could prove that Maestro or its representative had assigned dish antenna to anybody for election purposes.
In this light, we would like to declare that sequestration of “Maestros” antennas violates Georgian law. It hinders development of independent TV-company that is rude intervention in media-business by the state. In doing so, the government hinders creation of pluralist media space that significantly deteriorates election environment and creates unequal conditions.
We again call upon the government to take all measures to provide citizens with alternative sources of information. Soon the society shall see valuable evidence for sequestration of imported dish antennas.
We appeal to international organizations, diplomatic corps, and observer organizations to adequately respond to the restriction of independent media.