ბადრი ბასიშვილი: „სამართალდამცველებს კახი კალაძე უნდა დაეკავებინათ“
სოფელ კარალეთში მომხდარ ინციდენტთან დაკავშირებით, სამართალდამცველებს უშუალოდ კახი კალაძე უნდა დაეკავებინათ. ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ ლიახვის ხეობის მაჟორიტარმა დეპუტატმა ბადრი ბასიშვილმა განუცხადა.
მისივე თქმით, გორის სასამართლოს „ქართული ოცნების“ წევრების მიმართ უფრო მკაცრი სასჯელი უნდა გამოეტანა, რადგან სწორედ მათი მხრიდან მოდიოდა პროვოკაცია.
„კოალიცია „ქართული ოცნების“ სამი მხარდამჭერია დაკავებული, თუმცა ინციდენტში მათი მხრიდან გაცილებით მეტი ადამიანი იყო ჩართული და აგრესიაც მათი მხრიდან მოდიოდა. ამიტომ მივიჩნევს, რომ სამართალდამცავ უწყებებს „ქართული ოცნების“ უფრო მეტი მხარდამჭერი უნდა დაეკავებინათ, მათ შორის ამ დაპირისპირების ინიციატორები“, - აცხადებს ბადრი ბასიშვილი.
სოფელ კარალეთის ინციდენტთან დაკავშირებით 5 პირის დაკავების შესახებ ინფორმაცია შსს-მ დღეს გაავრცელა.
„2012 წლის 11 ივლისს, სოფელ კარალეთში მოხდა ინციდენტი კოალიცია „ქართული ოცნების“ მომხრეებსა და მოწინააღმდეგეებს შორის. სიტყვიერ შეურაცხყოფას მოყვა ფიზიკური შეხლა-შემოხლა. პოლიციის მიერ ფაქტის ამსახველი ვიდეოჩანაწერის შესწავლის შედეგად იდენტიფიცირებულები და დაკავებულები არიან მომხდარ ფაქტში მონაწილე პირები: შენგელია ცოტნე, გოგიაშვილი კახა, ჯანეზაშვილი ვლადიმერი, გოჩაშვილი გიორგი.
ასევე, დაკავებულია ლევან მაისურაძე, რომელმაც სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა სააგენტო „ინფო 9“-ს ჟურნალისტ საბა წიწიკაშვილს.
გორის რაიონულმა სასამართლომ ხუთივე დაკავებულს მიუსაჯა 15 დღით ადმინისტრაციული პატიმრობა“, - აღნიშნულია განცხადებაში.
ამასთან, ცოტნე შენგელია კახი კალაძის დაცვის წევრია, კახა გოგიაშვილი და ვლადიმერ ჯანეზაშვილი „ქართული ოცნების“ აქტივისტები, ლევან მაისურაძე და გიორგი გოჩაშვილი კი - კარალეთის დევნილთა დასახლებაში მცხოვრებნი.

Badri Basishvili: ”Law defenders ought to have arrested Kakhi Kaladze”
Law defenders ought to have arrested Kakhi Kaladze who is connected with an incident in Karaleti. Badri Basishvili, the administrative deputy of Liakhvi Ravine, told Interpressnews about the story.
According to Basishvili, the Gori court ought to have ordered a more severe punishment  for the members of “Georgian Dream” for provoking .
“Three members of the coalition “Georgian Dream” were arrested though there were more people participating in the incident from the coalition. That is why we purpose that law defenders ought to have arrested more of them, including the initiators of this confrontation”, Badri Basishvili said.
The Ministry of Internal Affairs (MIA) released information about this incident today.
“There was an incident in Karaleti between supporters and opponents of “Georgian Dream” on July 11, 2012.Verbal insults were followed by physical confrontation. As a result of police analysis of video footage from the incident, participants Tsotne Shengelia, Kakha Gogiashvili,Vladimer Janezashvili, and Giorgi Gochashvili were identified and arrested.
Levan Maisuradze, who attacked “INFO9” journalist Saba Tsitsikashvili verbally and orally , was also arrested. Gori regional court sentenced all of the five arrested people to 15 days administrative imprisonment”, as read in the statement.
Tsotne Shengelia is one of Kakhi Kaladze’s body guards. Kakha Gogiashvili and Vladimer Janezashvili are the activists in “Georgian Dream” while Levan Maisuradze and Giorgi Gochashvili areinhabitants of the Karaleti IDP settlement.