12 მილიონ 500 ათასი ლარი სტუდენტების ერთთვიანი დასაქმებისთვის
„მეტი სარგებელი ხალხს“, - ასეთია სამთავრობო გუნდის ახალი სლოგანი. ნელ-ნელა იკვეთება ის, თუ რა იგულისხმრება ამ „სარგებელში“. Summer Job - თეთრ კეპებზე  ასეთი წარწერით ახალგაზრდები უკვე აქტიურად გამოჩნდნენ  რუსთავის ქუჩებში. ხელში თაბახის ფურცლებით ქალაქის სხვადასხვა უბნებში შედიან და მოსახლეობის სოციალურ მდგომარებას არკვევენ. ისინი ამბობენ, რომ შესაბამისი კითხვარები  რუსთავის თვითმმართველობამ მისცათ.
„აგრარული უნივერსიტეტის სტუდენტი ვარ. ჩავერთვე სტუდენტების დასაქმების ერთთვიან პროგრამაში. დღეში 7 ადამიანის ნახვა მიწევს. მივდივარ და ვეკითხები, როგორ ცხოვრობს, აქვს თუ არა ელექტროენერგია, ბუნებრივი აირი და ა.შ. ანაზღაურება თვეში 500 ლარია, მაგრამ საშემოსავლოს გვაკლებენ და 400 ლარს ვიღებთ. მსგავსი დროებითი სამუშაო მაწყობს. ეს პროგრამა 20 აგვისტოს მთავრდება“ - ამბობს humanrights.ge-სთან საუბრისას რუსთაველი სტუდენტი, სალომე ჯანყარაშვილი.
სალომე გვიხსნის, რომ პროგრამაში რუსთავის თვითმმართველობამ ჩართო და დავალებაც მისგან მიიღო: „როგორც გითხარით, დღეში 7 მოქალაქის ნახვა მიწევს. იმ შემთხვევაში, თუ რომელიმე ვერ ვნახე, რუსთავის მერიაში ვბრუნდები, რათა სხვა მოქალის მონაცემები მომცენ და უკვე მის სანახავად და კითხვარების შესასვსებად მივდივარ“.
რუსთავის მერიაში Summer Job-ზე ჩვენთან საუბარი არ ისურვეს, მაგრამ სტუდენტების ერთთვიანი დასაქმების პროგრამაზე ინფორმაციას თვითმმართველობის ოფიცალურ საიტზე ვხედავთ.
„პროგრამა Summer Job-ის ფარგლებში, ეკონომიკის სამინისტროს სივრცითი დაგეგმარებისა და სამშენებლო პოლიტიკის დეპარტამენტი,  სახელმწიფო რწმუნებულის – გუბერნატორის ადმინისტრაციისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის მხარდაჭერით,  საქართველოს სხვადასხვა ქალაქების თვითმმართველობებში  ზაფხულის არდადაგების პერიოდში 1800–ზე მეტ სტუდენტს დაასაქმებს, რომელთა სახელფასო ანაზღაურება 500 ლარითაა განსაზღვრული“, - ვკითხულობთ რუსთავის  თვითმმართველობის საიტზე.
ერთთვიან დასაქმებას „მეტი სარგებელის“ გარდა საარჩევნო გათვლაც აქვს. აღნიშნული დასაქმების პროგრამა არჩევნებამდე ერთი თვით ადრე მთავრდება. ხოლო ის, რომ ასეთი რამ საქართველოში  შემთხვევით არ ხდება  ქვეყნის ბიუჯეტის შესწავლით  დაკავებულმა ორგანიზაციებმა კარგად იცინ.
„ბოლო წლების პრაქტიკამ აჩვენა, რომ საჯარო ფინანსების ხარჯვის ტენდენციები საარჩევნო წლებში განსხვავებულია − ბიუჯეტი უფრო მეტად სოციალური, მოკლევადიანი დასაქმების და სხვა ტიპის პოპულისტური პროექტების განხორციელებაზეა ორიენტირებული. ამ კუთხით არც 2012 წელია გამონაკლისი“, - ვკითხულობთ,  „საერთაშორისო გამარჭვირვალობა-საქართველოს“ 20 ივლისს გამოაქვეყნებულ ანაგრიშში.
ამავე დოკუმენტში წინასაარჩევნოდ დაწყებული პროგრამების ჩამონათვალში მოხვდა Summer Job-იც. ვიგებთ, რომ ამ ინიციატივის მეშვეობით  2012 წლის 20 ივლისიდან 20 აგვისტომდე 25 000 სტუდენტის ერთი თვით დასაქმება  იგეგმება. მათ ანაზღაურება 500 ლარი კი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დაიფარება.
შესაბამისად, ვიგებთ, რომ სტუდენტთა ერთჯერადი დასაქმების პროგრამა  ქვეყნის ბიუჯეტს  12 მილიონ 500 ათასი ლარი დაუჯდება.

12.5 Million Lari to Employ Students for one Month
“More benefit to people” is the government's new slogan. Slowly it shows what this slogan means by “benefit”. “Summer jobs” it says on white caps worn by students seen on Rustavi streets. With papers in hand they walk the different streets of the city in search of present social conditions. They say that the questionnaires they are carrying were given to them by the local government in Rustavi.
Rustavi student Salome Jankharashvili is one of them: “I am a student at the agrarian university and am in a one month employment program for students. I have to see seven people in one day. I go and ask how they live, if they have electricity, gas and other things. The compensation I get is 500 lari, but after income tax we only get 400 lari. I think that this kind of job is good for me. The program ends on august 20,” she told Humanrights.ge.
Salome explained that she became signed up for this program via Rustavi self-government institutions, who also provide her with duties: “As I said, I have to see seven people in a day. If I am unable to see one of them I go back to Rustavi city hall to get another person's address to fill my quota of questionnaires.”
In Rustavi city hall they didn’t want to talk about the summer job program but some information is available on their website: “Under the “Summer Job” program, the Ministry of Economic Development's Spatial Planning and Building Policy Department, state attorneys and self-government structures in different cities will employee more than 1800 students, with salary of 500 lari.” the website reads.
Other than “benefit”, the month-long employment also has election motives. This program ends about one month before the elections. That this kind of thing doesn’t happen by accident is well known to organizations that study the Georgian budget.
Transparency International Georgia highlights this fact in a new report released on July 20: “Public spending in election years is more focused on social programs, short term employment and a populist agenda in general, as opposed to non-election years. This has also been the case in 2012, a parliamentary election year.”.
The report details the “Summer Job” program that started before elections. We can read that from July 20 till august 20, 25 000 students will be employed for one month. The cost will be covered by the state budget.
We can also read that the total cost for the government of this one month employment program will be 12.5 million lari.