დეპუტატობის კანდიდატი დაზარალებულებს 3 ათასი ლარის დამატებას დაპირდა
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან“ დუშეთის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი ზურაბ ოტიაშვილი ზემო მლეთაში მცხოვრებ სტიქიით დაზარალებულ ოჯახებს მთავრობის მიერ თითოეული ოჯახისთვის გამოყოფილ კომპენსაციაზე 3 ათასი ლარის დამატებას დაპირდა.
„რამდენიმე დღის წინ იყო მოსული გამგეობის ხელმძღვანელებთან ერთად. გვითხრა, რომ მთავრობას თითო ოჯახზე 7 ათასი ლარი უკვე გამოყოფილი აქვს, 3 ათას ლარს კი მე დავამატებო. ადგილობრივ ბიუჯეტში მოვიძიეთ თანხები და დაგიმატებთო. თანხა გასაცემად უკვე მზად არის, ბანკში ანგარიშები გახსენით და თითო დაზარალებულ ოჯახს 10 ათასი ლარს ჩაგირიცხავთო. ჩვენ ამ ფულის აღებაზე უარს ვამბობთ მანამ, სანამ ნაკვეთს არ გამოგვიყოფენ სოფელ სეთურებში, რომ სახლის მშენებლობის დაწყება შევძლოთ“, – განუცხადეს მცხეთა – მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს სოფელ ზემო მლეთაში მცხოვრებმა სტიქიით დაზარალებულებმა.
მცხეთა – მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრი ზურაბ ოტიაშვილს არაერთი მცდელობის მიუხედავად ვერ დაუკავშირდა. ოტიაშვილი სახელისუფლებო პარტიას მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატად ჯერ არ წარუდგენია და ის ამ დრომდე დუშეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრია.
კანონით, ამომრჩევლის მოსყიდვა ან მოსყიდვის მცდელობა აკრძალულია და ისჯება. ამასთან, თუ ამომრჩეველმა აღიქვა, რომ პირი, რომელიც ჯერ ოფიციალურად არ არის წარდგენილი კანიდადატად, მაგრამ სარგებელს არჩევნებში მხარდაჭერის მიზნით გასცემს, ესეც დასჯადი ქმედებაა და ამის გამო „ქართული ოცნების“ არაერთი წევრია დასჯილი და დაპატიმრებული.
შეგახსენებთ, რომ დუშეთის რაიონის სოფელ ზემო მლეთაში 15 ოჯახი სიცოცხლისთვის მაღალი რისკის ზონაში ცხოვრობს. წვიმების დროს ლომისის მთიდან წამოსული ღვარცოფი მდინარე არაგვს კეტავს და ადიდებული წყალი მოსახლეობას სახლებში უვარდება. გარემოს ეროვნული სააგენტოს გეოლოგიური სამსახურის დასკვნით, ზემო  მლეთაში სტიქიური პროცესების შეჩერება შეუძლებელია. ოჯახები, რომლებსაც წასასვლელი არსად აქვთ, პროგნოზირებულ სტიქიას ქვა-ღორღით ამოვსებულ და საცხოვრებლად გამოუსადეგარ სახლებში ელოდებიან.

Zurab Otiashvili, majoritarian candidate of the United National Movement in Dusheti visited Mleta after the natural disaster. He promised inhabitants to add 3 thousand lari to the compensation transferred by the government.
“He was here with board authorities several days ago. He said the government had already transferred 7 thousand lari per family and he would add 3 thousand lari to it. He said they had found additional funds in the local budget. Otiashvili said the sum was ready to transfer from the bank, people just needed to open an account in the bank and victimized families would receive 10 thousand lari. We refused to accept the money until they allocate plots in Seturebi village for us to start construction of the house”, Zemo Mleta inhabitants, incurred after the natural disaster told Information Centre of Mtskheta-Mtianeti.
The ICMM tried to connect Zurab Otiashvili several times but in vain. His party has not nominated majoritarian candidate yet and Zurab Otiashvili is still member of Dusheti Municipal Board.
Law prohibits and punishes bribery or attempted bribery of the voter. Moreover, if the voter perceives that the person who is not declared candidate yet, but distributes some aid in exchange of their support in the elections, this action is punished by the law and several members of the Georgian Dream were punished and imprisoned for that reason.
15 families live in the life risky zone in Mleta village Dusheti district. During rains landslide falling from the Lomisa Mountain blocks the River Aragvi and swelling water bursts into the inhabitants’ houses. According to the Geological Service of National Environmental Agency it is impossible to stop the process of natural disaster in Zemo Mleta. The families that have nowhere to go wait for the predicted natural disaster in the houses full of stones and unfit for living in.