უფასო სმა-ჭამა წინასაარჩევნოდ ქდმ–სგან
31 ივლისს „ქრისტიან–დემოკრატიული მოძრაობის“ ლიდერები გურჯაანში, დიდების მემორიალზე კახეთის სხვადასხვა რაიონებიდან მარშუტკებით ჩამოყვანილ მხარდამჭერებს შეხვდნენ. შეხვედრის შემდეგ პარტიამ მემორიალზე შეკრებილ ხალხს მწვადით, კიტრით, პომიდორით, პურით და ღვინით უმასპინძლა.
დიდების მემორიალზე მაგიდები დაახლოებით ათას კაცზე იყო გაშლილი, შეკრებილები კი ათასზე მეტნი იყვნენ. ხალხის ნაწილი სუფრასთან ვერ მივიდა, რამაც მათი უკმაყოფილება გამოიწვია. ისინი დიდების მემორიალის მუზეუმში შევიდნენ და იქ დალაგებული ღვინო, პური და მარილი გაზიდეს.
პარტიის ერთ–ერთმა ლიდერმა ლევან ვეფხვაძემ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს განუცხადა, რომ ხალხმა სუფრა საკუთარი ფულით გაშალა.
„ადამიანები თავისი საგზლით ჩამოვიდნენ და საერთო სუფრაა. პარტიის ხარჯებით არ მომხდარა. ორგანიზებულია იმიტომ, რომ ამ ადამიანების კოორდინაცია ჩვენ მოვახდინეთ. ზოგი აპირებდა გზაზე ხაჭაპურის წამოღებას, ზოგი ყველის და ბოლოს შევთანხმდით, რომ ყველამ ერთად ხორცი წამოიღo და აქ შევწვით. ამიტომ ძალიან კარგად გამოვიდა ყველაფერი,“ – განაცხადა ლევან ვეფხვაძემ.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრი დიდების მემორიალზე შეკრებილთაგან 20–ზე მეტ ადამიანს გაესაუბრა. არცერთმა მათგანმა ფულის შეგროვების ფაქტი არ დაადასტურა. მათი თქმით, ისინი სუფრასთან პარტიის ლიდერებმა მიიწვიეს და უსასყიდლოდ გაუმასპინძლდნენ.
„მწვადი თუ იწვებოდა არ ვიცოდი და გამაკვირვა ამათმა გულუხვობამ, ქრისტიან–დემოკრატებმა დაგვპატიჟეს“, – განაცხადა პარტიის ერთ–ერთმა მხარდამჭერმა.
„ზუსტად ვიცი, რომ ხალხს არ შეუქუჩებია ფული. ჩემი და „ქრისტიან დემოკრატებშია“, მაგათ დაპატიჟეს ხალხი“, – აღნიშნა კიდევ ერთმა მხარდამჭერმა.
აღნიშნული ფაქტის შეფასება კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა საარჩევნო საკითხებში ექსპერტს ნინა ხატისკაცს სთხოვა. „ამომრჩევლისთვის პარტიის მიერ ნებისმიერი მომსახურების გაწევა, მათ შორის კვებით მომსახურება არის ამომრჩევლის მოსყიდვა. მომსახურების მიმღები, ანუ იქ შეკრებილი მოქალაქეები, თუ მათ მიიღეს 100 ლარამდე ღირებულების მომსახურება, შესაძლოა დაისაჯნენ ადმინისტრაციული წესით, მაგრამ მომსახურების გამწევის, ამ შემთხვევაში პარტიის ქმედება სისხლის სამართლის დანაშაულია და ითვალისწინებს ჯარიმას ან 3 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას“, – აღნიშნა ხატისკაცმა.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ (TI) იურისტის ირინე ურუშაძის განცხადებით, „ქრისტიან–დემოკრატიული მოძრაობის“ მიერ, 31 ივლისს, გურჯაანში, მოსახლეობის სუფრასთან მიპატიჟება და გამასპინძლება ამომრჩევლის მოსყიდვაა.
„პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ კანონით აკრძალულია პარტიის მხრიდან ნებისმიერი სახის მომსახურების გაწევა, ან საქონლის გადაცემა ამომრჩევლისთვის. ამ შემთხვევაში სწორედ ასეთ ფაქტთან გვაქვს საქმე. „ქრისტიან – დემოკრატიული მოძრაობის“ წარმომადგენლებმა ამომრჩევლებს შესთავაზეს მომსახურება, რაც გამოიხატებოდა ამ კონკრეტულ შემთხვევაში სუფრის გაშლით და საკვების გადაცემით. ასეთი ქმედება ჯდება იმ აკრძალვაში, რომელსაც ითვალისწინებს მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანების შესახებ კანონი და ასევე სისხლის სამართლის კოდექსი, სადაც საარჩევნო მიზნით პირდაპირ, ან არაპირდაპირ რაიმე ქონების გადაცემა ისჯება თავისუფლების აღკვეთით, ან ჯარიმით. ჩვენ მიგვაჩნია, რომ ეს არის სწორედ ასეთი ტიპის მომსახურება და საქონლის გადაცემა იმიტომ, რომ აქ საარჩევნო მიზანი ცალსახაა, პარტია ამომრჩევლებს საარჩევნო კამპანიის პირობებში გადასცემს საქონელს, ამ შემთხვევაში საკვებს და შესაბამისად, ამომრჩევლის მოსყიდვაზე საუბარი შესაძლებელია. კანონი ითვალისწინებს საჩუქრის მიმღები მოსახლეობის ანალოგიურად დასჯასაც, მაგრამ ჯერჯერობით პრაქტიკაში ასეთი ფაქტი არ დაფიქსირებულა, რომ საჩუქრის მიმღებს დაკისრებოდა რაიმე სახის სანქცია“, – განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ირინე ურუშაძემ.

Free Food Before Elections from CDM
Tables were prepared for about one thousand persons in the Memorial area though more than thousand people were gathered. Part of them could not reach table and got dissatisfied. Discontent people entered the Memorial Museum and took wine, bread and salt away.
Levan Vepkhvadze, a leader of the CDM, told ICK that people had organized feast with their expenses.
“People arrived here with their food and it is joint feast. The party has not spent money on it. The meeting was well-organized because we coordinated process. Some of them intended to bring Khachapuri, others wanted to take cheese but finally we agreed that everybody would bring meat and we roasted it on the place. So, everything was nicely organized,” Levan Vepkhvadze said.
ICK interviewed more than 20 people gathered at the Memorial. None of them confirmed information about having collected money. They said the party leaders had invited them to the table and served them for free.
“I did not know if they intended to serve us with Mtsvadi [barbecue]; I was surprised with their generosity; Christian-Democrats invited us to the feast,” one of CDM supporters said.
“I definitely know that people had not collected money. My sister is member of the CDM and I know that they organized the feast for people,” another supporter said.
ICK asked expert of election issues Nina Khatiskatsi to evaluate the fact. “Any service provided to voters by any political party, including serving them with food, is bribery of voters. The gathered people, if they received a service of about 100 lari, might be punished under administrative law but the party which provided them with the service, has committed criminal offence and the action is fined or punished by imprisonment up to 3 years,” Khatiskatsi said.
Lawyer Irine Urushadze of the Transparency International – Georgia said on July 31 Christian-Democrat Movement bribed voters by inviting population to the party in Gurjaani.
“Law about Political Unions of Citizens prohibits any party to provide voters with any service or goods. In this particular case, we observed this kind violation. Representatives of the Christian-Democrat Movement offered voters a service, that was organization of a feast and serving them with food. This action is prohibited by the law about political unions and criminal code of Georgia which punishes direct or indirect transfer of any good for election purpose with imprisonment or fine. We believe this particular case was example of this violation because the good was transferred for election purpose as the party members served voters in the frame of pre-election campaign; consequently, we can detect signs of voters’ bribery in this action. The law envisages analogue punishment for population which accepts service but no similar fact has been observed in practice yet,” Irine Urushadze told ICK.