„მაგარი შენობა“ და „მაგარი სახურავი“ რუსთავის სკოლებს
საარჩევნო წელს რუსთავის ყველა სკოლა რემონტდება. „რუსთავში ყველა სკოლის შენობა იქნება მაგარი! ექნება მაგარი სახურავი! სკოლებში იქნება  საუკეთესო კომპიუტერული ცენტრები“, - განაცხადა პარტიის ლიდერმა, პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა 16 აგვისტოს რუსთავში სტუმრობისას.
სიტყვით გამოსვლის  ბოლოს  პრეზიდენტმა ამ სიკეთეებზე საუბარს მოაყოლა მთავარი საკითხი - რუსთაველებს „ნაციონალური-მოძრაობის“ რუსთავის მაჟორიტაროების კანდიდატი, „ძალიან მაგარი კაცი“ მამუკა ჩიქოვანი გააცნო.
humanrights.ge პრეზიდენტის მიერ პარტიის პიარკამპანიის სამსახურში ჩაყენებულ რუსთავის საჯარო სკოლებს ესტუმრა.
რუსთავის  №1 საჯარო სკოლის წინ სამშენებლო მასალები დაგვხვდა.  სკოლის კარის გაღებისთანავე სილაში ჩავეფალით. გარშემო ხის ხარაჩოები და ნახევრად შელესილი კედლებია.
„თქვენი საბუთები მაჩვენეთ“, - მოგვმართავს მანდატური, რომელსაც ფორმაზე გვარი - წურწუმია აწერია. ბატონი წურწუმია საბუთებს გვიმოწმებს და გვიხსნის, რომ ასეთ დაწესებულებაში შესვლისას „შემოწმების გავლა“ აუცილებელია. ჩვენც ვეთანხმებით.  ჩვენი გამოცდილებით, ასეთ დროს შედეგის მომტანი არაა კამათი, რომ სკოლა სამხედრო ბაზა არ არის.
„რემონტდება სკოლის ჰოლი, პირველი სართულის კოლიდორი  და მეორე სართულზე კიბის გასწვრივ კედელი“, - გვიხსნის სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენელი.  ამბობს, რომ სამუშაოები გეგმის მიხედვით მიდის და სასწავლო პროცესის დაწყება არ დაგვიანდება.
ასეთივე სიტუაცია გვხვდება რუსთავის  №2 საჯარო სკოლაში. აქაც სკოლის ჰოლი და პირველი სართულის კორიდორი რემონტდება. სკოლაში დაწესებულების მნე და მანდატური გვხვდება. გვიხსნიან, რომ სკოლაში სველი წერტილები კარგ მდგომარეობაშია და ამიტომ მათ არ არემონტებენ.
„ჩვენ 9 სექტემბერს უნდა ჩავაბაროთ ეს სკოლა. დროში ვეტევით, ყველაფერს ვასწრებთ“, - საუბარში ხარაჩოზე მდგარი მუშები გვერთვებიან.
№1 და №2 საჯარო სკოლბისგან განსხვავებით №11 სკოლას საყოველთაო რემონტის ტალღამ მცირე სიკეთე  მოუტანა. სკოლის მხოლოდ ორი კლასი რემონტდება, მაშინ, როდესაც სკოლას სხვა პრობლემებიც აქვს. პირველი სართულის სველი წერტილებიდან შემაწუხებელი სუნი გამოდის, მიუხედავად იმისა, რომ ჯერ მისით ბავშვები არ სარგებლობენ. ნიჟარები ყვითელი და ჟანგისფერია. სწორედ ისეთი, როგორც ჩვენ დროს იყო, ანუ „რევოლუციამდელ სკოლებში“.
ახალ სასწავლო წელს ახალი იერსახით შეხვდება  რუსთავის მე-16 სკოლა. მას ფასადი მოუწესრიგეს და შეუღებეს. თუმცა, პირად საუბარში სკოლის დამლაგებელი გვიხნის, რომ დაწესებულების სველი წერტილები მთლად სახარბიელო მდგომარეობაში არ არის.
რუსთავის  სკოლების ნაწილი გასულ სასწავლო წელსაც გაარემონტეს,  თუმცა მაშინ რემონტის ტალღა ასეთი საყოველთაო არ ყოფილა და მის შესახებ არც ქვეყნის პირველ პირს უსაუბრია.

“Cool Buildings” and “Cool Roofs” for Rustavi Public Schools
Every school is being reconstructed in Rustavi during the election year. “Every public school in Rustavi will have cool building! They will have cool roofs! Perfect computer centers will be opened in public schools,” leader of the ruling party President Mikheil Saakashvili stated during his visit in Rustavi on August 16.
At the end of his speech, the President nominated “a very good man” Mamuka Chikovani as majoritarian candidate of the National Movement in Rustavi.
Humanrights.ge visited Rustavi public schools which were mentioned by the president.
We discovered construction materials in front of the Rustavi Public School # 1. As soon as we opened the door, we sank in the sand. There are wooden scaffolds and half-grinded walls in the building.
“Show me your documents,” the school resource officer asked us; his name Tsurtsumia is written on his uniform badge. Mr. Tsurtsumia checked our documents and clarified that everybody’s documents shall be checked when entering similar institution. We also agreed with him. Our experience taught that it is useless to explain to resource officer that school is not a military base.
“The school hall, corridor of the ground floor and wall alongside the staircase on the second floor are being renovated,” the school administration’s representative explained. He said the ongoing renovation will not hinder launch of school year.
We found the same situation in Rustavi Public School # 2. The school hall and corridor of the ground floor are renovated. We met assistant manager and resource officer in the school. They said toilets are in order in the school and they do not need reparation.
“We have to deliver the reconstructed school by September 9. We will manage to finish everything in the fixed time,” the workers standing on scaffold told us.
Unlike Public Schools # 1 and # 2, the renovation wave meagerly impacted the Public School # 11. Only two classrooms are renovated in it though there are some other problems in school. Terrible smell is coming from the toilets of the ground floor though children do not yet use them. Sinks in the toilet are yellow and rusty. They look like sinks from the public schools before the Rose Revolution.
Rustavi Public School # 16 will meet the new school year with new façade. It was renovated and painted. However, school teacher confessed with us that toilets are not in perfect conditions in the premise.
Part of local schools was renovated last year though the renovation wave was not that much overall like this year; neither president had made speech about this problem last year.