„საერთაშორისო გამჭვირვალობა“ „საქართველო არ იყიდება“-სა და მმართველი პარტიის უკანონო გარიგებაზე საუბრობს
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ არასამთავრობო ორგანიზაცია „საქართველო არ იყიდება“-სა და მმართველი პარტიის უკანონო გარიგებაზე საუბრობს. როგორც „საერთაშორისო გამჭვირვალობის“ ვებ გვერდზე განთავსებულ განცხადებაშია აღნიშნული, ორგანიზაცია „საქართველო არ იყიდება“ არის იურიდიული პირი და მის მიერ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისთვის“ უსასყიდლოდ გადაცემული ვიდეოკლიპები უკანონო შემოწირულებას წარმოადგენს.
„მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ ორგანული კანონის 25-ე მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად, პარტიის მიერ უსასყიდლოდ ან ფასდაკლებით/შეღავათიანი პირობებით მიღებული მატერიალური ან არამატერიალური ფასეულობა ითვლება შემოწირულებად. ამავე კანონის 26-ე მუხლის პირველი პუნქტის ა1 ქვეპუნქტის თანახმად, პოლიტიკურ პარტიას ეკრძალება შემოწირულებების მიღება იურიდიული პირებისგან“, - აღნიშნულია განცხადებაში.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობაში“ მიიჩნევენ, რომ გარიგების მონაწილე მხარეთა მიმართ უნდა გატარდეს „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანების შესახებ“ ორგანული კანონით გათვალისწინებული ზომები - მიღებული/გადაცემული ქონების ხუთმაგი ოდენობით დაჯარიმება.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ სახელწიფო აუდიტის სამსახურს მოუწოდებს, შეისწავლოს აღნიშნული ფაქტი და მოახდინოს შესაბამისი რეაგირება.
20 აგვისტოს ორგანიზაცია „საქართველო არ იყიდება“-ს ერთ-ერთმა დამფუძნებელმა გიგა ნასარიძემ განაცხადა, რომ ნებისმიერ პარტიას, რომელიც მათ პოზიციას იზიარებს, ორგანიზაცია უფასოდ სთავაზობს საარჩევნო თემატიკის ვიდეოკლიპებს.
ნასარიძემ ასევე აღნიშნა, რომ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ უკვე გამოეხმაურა მათ შეთავაზებას და აღნიშნულ პარტიას უსასყიდლოდ გადასცეს ვიდეორგოლები, რომლებიც უკვე ზოგიერთი ტელეარხით გადაიცემა. აღნიშნულ ფაქტს მმართველი პარტიის პრესსპიკერი ჩიორა თაქთაქიშვილიც ადასტურებს.

Transparency International Speaks about Illegal Deal between Georgia Is Not Sold and the Ruling Party
Transparency International –Georgia speaks about the illegal deal between the non-governmental organization Georgia Is Not Sold and the ruling party. As we read in the statement on the web page of Transparency International the NGO Georgia Is Not Sold is a legal entity and the videos which this organization gave to United National Movement free of charge are illegal donations.
“According to paragraph 2 of Article 25 of the Organic Law of Georgia on the Political Unions of Citizens, the material or non-material values received by the party free of charge or at discount/in preferential conditions is considered a donation. According to paragraph 1”a” of Article 26 of the above-mentioned law, political parties are prohibited to receive donation from legal entities”,-is mentioned in the statement.
People in Transparency International believe that the participants should be fined five times the amount of the received/given property according to the measures of the Organic Law of Georgia on the Political Unions of Citizens.
Transparency International Georgia appeals the State Audit of Georgia to study this case and make a corresponding reaction to it. Giga Nasaridze, one of the founders of the organization Georgia Is Not Sold, stated that this organization offers videos on election topics free of charge to any party which shares their position.
Nasaridze added that United National Movement also responded to their proposal and the organization has already given the party the free videos which are broadcasted by some TV channels. Chiora Taktakishvili, the press speaker of the ruling party, confirms the above-mentioned fact.