სახიფათო რეისი, რომელსაც სააკაშვილი ოთხი წელი მალავდა
რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის აგვისტოს ომის მეოთხე წლისთავზე, როგორც წინა წლებში, ამჯერადაც საინფორმაციო საშუალებების ყურადღების ცენტრში იყო საქართველოს პრეზიდენტი, მიხეილ სააკაშვილი. თუმცა საქართველოს ლიდერის ძირითად მესიჯებში ორიგინალური და ახალი არაფერი ყოფილა, თუ არ ჩავთვლით სააკაშვილის მონათხრობ ერთ უცნაურ ამბავს, რომლის შესახებაც ამ ხნის განმავლობაში ფართო საზოგადოებისათვის არაფერი იყო ცნობილი.
თავზეხელაღებული ჩაფრენა ოკუპირებულ ფოთში
საქართველოს პრეზიდენტი 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ კინაღამ რუსეთის საოკუპაციო ჯარების ტყვეობაში აღმოჩენილა. ასეთი სენსაციური განცხადება სააკაშვილმა ხუთშაბათს, 9 აგვისტოს, ახალციხეში მოსახლეობასთან შეხვედრისას გააკეთა და ასე გაიხსენა ოთხი წლის წინანდელი, უახლესი საქართველოს ისტორიისათვის დღემდე უცნობი ამბავი: „კარგად მახსოვს, რომ გარშემო რუსეთის საოკუპაციო ჯარი იდგა, ყველგან გარშემო, მაგრამ აუცილებელი იყო ფოთში ჩაფრენა, რათა გაგვემხნევებინა, რადგან ეს მოხდა მას შემდეგ, რაც იქ ხალხი დაიღუპა. და მახსოვს, ავფრინდით, მივფრინავდით ძალიან ღრუბლებში დამალულები, რადგან ყოველი მხრიდან რუსული თვითმფრინავები დაფრინავდნენ და ცა იყო გადაკეტილი. და ესე ღრუბელ-ღრუბელ, მალვით ჩავფრინდით, როგორც იქნა, ფოთში. ხმელეთით გადაადგილება იყო შეუძლებელი, ტრასა ჰქონდათ დაკეტილი.“
რუსეთის არმიის მიერ საქართველოს სახმელეთო და საჰაერო კომუნიკაციების უპირობო კონტროლის პირობებში, საქართველოს პრეზიდენტის მიერ უჩუმრად ჩაფრენა ფოთში დაუჯერებლად ჟღერს, თუმცა არანაკლებ სენსაციურია ის, რაც მიხეილ სააკაშვილს ფოთში ჩასვლის შემდეგ გადახდენია:
„ჩავფრინდი და დავიწყე გამოსვლა პირდაპირ ეთერში და რუსებმა რომ დამინახეს პირდაპირ ეთერში, მოახტნენ რამდენიმე ათეულ „ბეტეერს“ და რომ წამოვიდნენ, ბუნებრივია, ჩემს დასაჭერად და ამ დროს გადაუდგა მათ ფოთის შესასვლელთან ადგილობრივი პოლიციის რაზმი, მსუბუქად შეიარაღებული, - ნაღმტყორცნები ჰქონდათ, - და უთხრეს, რომ  ჩვენ მაინც გავისვრით, არ გაგატარებთ. და რუსებს თან ახლდა ერთი ქართველი, ჩვეულებრივად ქართულ ენაზე მოლაპარაკე სუბიექტი... - სხვათა შორის, მაშინ რამდენიმე ასეული ქართველი იყო მათ შეიარაღებულ ძალებში. - და ამ ქართველმა უთხრა ჩვენს პოლიციელებს, ნუ გეშინიათ, ჩვენ ფოთში შევალთ, ჩვენ გვაინტერესებს მხოლოდ ერთი ადამიანი. არავის არაფერს არ დავუშავებთ.“
უცნობი პოლიციელების გმირობა
მიხეილ სააკაშვილის მონათხრობს ახალციხის მოსახლეობა 9 აგვისტოს ძალიან დაძაბული უსმენდა. 4 წლის წინანდელი უცნობი ისტორიული ფაქტის გახსენებისას ღელავდა საქართველოს პრეზიდენტი, რომელმაც ნაღმსატყორცნი მსუბუქ შეიარაღებად ჩათვალა და, რაც მთავარია, დაავიწყდა ეხსენებინა იმ ქართველი პოლიციელების გვარები, რომლებიც არ შეუშინდნენ „ათობით ბეტეერზე“ ამხედრებულ ოკუპანტ ჯარისკაცებს და 4 წლის წინ პრეზიდენტი სააკაშვილი რუსი სამხედროების ტყვეობას გადაარჩინეს.
„და ამ პოლიციელმა უპასუხა, ამ შემთხვევაში ის ერთი ადამიანი არის საქართველო. და მე ნამდვილად არასოდეს არ გავკადნიერდები ისე, რომ ჩემი მოკრძალებული პიროვნების იდენტიფიკაცია გავაკეთო და გავაიგივო საქართველოსთან მთლიანობაში. მაგრამ საუბარი იყო ეროვნულ სიმბოლოებზე; საუბარი იყო იმაზე, რომ მათთვის საქართველოს მთავრობის ფიზიკური განადგურება იყო ტოლფასი საქართველოს დამონების და ფეხქვეშ გათელვის.  და ახლაც რჩება ამის სიმბოლოდ. ახლაც იმიტომ არიან ასე კონცენტრირებული იმაზე, რომ ისინი ვერ ჩათვლიან თავს გამარჯვებულად, სანამ საქართველოს იგივე მთავრობა ჰყავს,“- განაცხადა გასულ კვირაში, 9 აგვისტოს, მიხეილ სააკაშვილმა.
ცხადია, ჩვენ შევეცადეთ გაგვერკვია იმ პოლიციელების ვინაობა, რომლებმაც პრეზიდენტი დატყვევებას გადაარჩინეს; გაგვეგო, არიან თუ არა ისინი დაჯილდოებული სამხედრო ჯილდოებით ასეთი თავდადებული ქმედების გამო. მაგრამ ვერც პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ და ვერც ომის დროს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და მთავრობის პრესცენტრის ხელმძღვანელმა შოთა უტიაშვილმა ამის შესახებ ვერაფერი გვითხრა: „არ ვიცი, ვერ გეტყვი ვერაფერს.“
ერთადერთი ხელჩასაჭიდი ფაქტი, საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ოფიციალურ საიტზე შემონახული, 2008 წლის 29 აგვისტოთი დათარიღებული ცნობაა, რომელიც დეტალურად გადმოსცემს ფოთში ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან მიხეილ სააკაშვილის გამოსვლის შინაარსს.
ამ დროს ფოთში, ნაბადას ტერიტორიაზე, ჯერ კიდევ იმყოფებოდა რუსეთის საოკუპაციო ჯარის ქვედანაყოფი და მან მხოლოდ 2008 წლის 13 სექტემბერს დატოვა საქართველოს მთავარი „საზღვაო ჭიშკარი“. თუმცა ამ სტენოგრამაში არც ქართველი პოლიციელების გმირობაზეა საუბარი და არც რუსი სამხედროების მიერ პრეზიდენტის დატყვევების მცდელობაზე. ნებისმიერ შემთხვევაში საინტერესო იქნებოდა, თუკი საქართველოს პრეზიდენტის პრესსამსახური ფოთში სააკაშვილის 4 წლის წინანდელი „სარისკო სტუმრობის“ ვიდეოკადრებსაც გაავრცელებდა. ამ კადრების მოძებნა ძნელი არ უნდა იყოს. მიხეილ სააკაშვილმა ხუთშაბათს ახალციხეში გამართულ შეხვედრაზე ორჯერ გაიმეორა, რომ როდესაც რუსი სამხედროები მის დასაჭერად წამოვიდნენ, იგი პირდაპირ ეთერში საუბრობდა.

Dangerous Flight Which Was Kept in Secret by Saakashvili
Like previous years, on the fourth anniversary of August 2008 Russian-Georgian War, the President of Georgia Mikheil Saakashvili was still under particular attention. However, there was nothing original and new in his main messages with regard to the war, except a strange story which was not known to the large society for so long time.
Crazy Flight to Occupied Poti
Soon after the war in August of 2008 Georgian President hardly escaped the capture by the Russian occupation army. Saakashvili made this sensational statement during his meeting with population in Akhaltsikhe on August 9, last Thursday; he recalled the story which had occurred four years ago and was not yet known to the recent history of Georgia: “I well remember Russian occupation army was standing all around us but we had to fly to Poti to cheer up local population because it happened after civilians died there. I remember we flew high in the skies because Russian aircrafts were flying all around us and the sky was closed. And we flew into Poti in this way. It was impossible to move on the land; they had blocked the road.”
When Russian army was unconditionally controlling land and air communications of Georgia, the story about Georgian president’s secret flight to Poti sounds very incredible but another sensation is the second part of the story about his arrival in Poti:
“I arrived there and started public statement on live broadcasting; when Russians saw me speaking on-live, they got into several dozen military vehicles and when they started off to arrest me, a local police unit blocked their way at the entrance to Poti; our police officers were lightly armed with trench-mortars and told them they would open fire if they try to continue the way. A Georgian man was accompanying Russians and he was speaking Georgian… by the way, several hundred Georgian people were members of Russian armed forces then. And that Georgian man told our police officers not to be afraid; they just intended to enter Poti and were interested only in one person. They would not harm anybody else.”
Heroism of Unknown Police Officers
On August 9, Akhaltsikhe population was listening to Mikheil Saakashvili’s story very attentively. The president was nervous when recalling the unknown facts of the four-year old history; when speaking, he declared that trench-mortar was light armament and he forgot to name those Georgian police officers who did not get afraid of occupant soldiers sitting over “dozens of military vehicles” and rescued President Saakashvili from the capture of Russian soldiers 4 years ago.
“And the police officer replied to him in this particular case this person [they were interested in] is Georgia. I will never dare to identify my humble personality with Georgia but they spoke about national symbols; they meant that if the government of Georgia was physically destroyed, it would have been equal of subduing and invading Georgia. And the symbol still remains. They [Russians] are still focused on this topic and they will never be satisfied with their victory until Georgia has the same government,” Mikheil Saakashvili stated on August 9.
Of course, we tried to find out the personality of those police officers who saved the president from capturing; we wanted to know whether they were awarded with military awards for such a brave deed. But neither president’s administration nor the former head of press-center of the MIA [during the war] and current head of press-center of the government of Georgia Shota Utiashvili said anything about it. “I do not know; I cannot say anything.”
The only information that is archived on the official website of the Georgian President’s administration is the press-release of August 29, 2008 which reports details about President Mikheil Saakashvili’s speech during his meeting with the representatives of Poti local government.
At that time, subdivision of the Russian occupation army was still deployed on the territory of Nabada in Poti and they left the main “Sea Gate” [Poti] of Georgia only on September 13, 2008. However, the press-release does not mention heroism of Georgian police officers and attempt of Russian soldiers to capture Georgian president. It would have been interesting if the President’s press-center will spread video-materials of his “risky visit” to Poti in 2008. It should not be difficult to find those videos. Last Thursday, Mikheil Saakashvili repeated twice that when Russian soldiers were going to capture him, he was speaking alive.