ეუთოს უმაღლესმა კომისარმა ეროვნული უმცირესობების საკითხებში კნუტ ვოლებეკმა მოუწოდა სეპარატისტული სამხრეთ ოსეთის ხელმძღვანელობას განმარტოს განცხადება, სადაც საუბარი იყო რეგიონის ქართულ სოფლებში 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს და მის შემდეგ მიტოვებული სახლების ნანგრევებისაგან ტერიტორიის გაწმენდის გეგმებზე.
„ასეთი გეგმები, თუ განხორციელდება, ამოძირკვავს იმ მცირე ნაშთებსაც, რაც სამხრეთ ოსეთში ეთნიკურად ქართული სოფლებიდან არის დარჩენილი“, – განაცხადა ვოლებეკმა 22 აგვისტოს გავრცელებულ განცხადებაში, „სახლები კვლავ ეკუთვნის ამ სოფლების თავდაპირველ მაცხოვრებლებს და ისინი არ უნდა განადგურდეს. საერთაშორისო სამართლის თანახმად, იძულებით გადაადგილებულ პირებს აქვთ უფლება, დაბრუნდნენ თავიანთ სახლებში და მათ საკუთრების უფლებას პატივი უნდა ეცეს“.
„მოვუწოდებ დე ფაქტო ხელმძღვანელობას და ამ ტერიტორიის მაკონტროლებელ შესაბამის ხელისუფლებას პატივი სცენ დევნილთა საკუთრების უფლებას და შეასრულონ საერთაშორისო სამართლით დაკისრებული მათი ვალდებულებები“, – განაცხადა მან, „განცხადება, რომელიც მოუწოდებს ტრადიციულად ეთნიკური ქართველებით დასახლებული სოფლების სრული განადგურებისკენ, არის პროვოკაციული ამ არასტაბილურ რეგიონში და თუ ეს რეალურად განხორციელდება, ამით შესაძლოა სამხრეთ ოსეთში ეთნიკური ქართველები საერთოდ აღარ დარჩნენ“.
ვოლებეკმა გააფრთხილა, რომ საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართალი კრძალავს მოქალაქეთა და მათი საკუთრების წინააღმდეგ ანგარიშსწორებას.
„გარდა იმისა, რომ პოტენციური კრიმინალური ქმედებაა, ასეთი ნაბიჯი უდავოდ შეუქმნის დაბრკოლებას რეგიონში მშვიდობას და სტაბილურობას“, – აღნიშნა მან.
ვოლებეკმა ასევე იმედი გამოთქვა, რომ უახლოეს მომავალში ეწვევა ცხინვალს, რათა ადგილზე შეისწავლოს მდგომარეობა და განიხილოს სიტუაცია დე ფაქტო ხელისუფლებასთან.
2008 წლის აგვისტოს ომამდე ქართული სოფლების მიერ დაკავებული ტერიტორიები, სადაც ამჟამად მხოლოდ ნანგრევები დარჩა, გაიწმინდება და სამრეწველო და სასოფლო–სამეურნეო წარმოებისთვის იქნება გამოყენებული, იტყობინებოდა 14 აგვისტოს რუსული გაზეთი „იზვესტია“ სეპარატისტული სამხრეთ ოსეთის ლიდერის ლეონიდ თიბილობის სიტყვებზე დაყრდნობით.
აგვისტოს ომამდე ცხინვალთან ახლოს, ძირითადად, ჩრდილოეთით, მდებარე რამდენიმე სოფელი საქართველოს მიერ კონტროლირებად ანკლავს ქმნიდა სამხრეთ ოსეთის ფარგლებში. ომის დროს და მისი დასრულებიდან რამდენიმე კვირის განმავლობაში ეს სოფლები, მათ შორის თამარაშენი, ზემო აჩაბეთი, ქვემო აჩაბეთი, ქურთა და კეხვი, გაიძარცვა და დაიწვა.
„ეს ტერიტორიები არ იქნება გამოყენებული საცხოვრებელი ფართის მშენებლობისთვის, ამიტომ ამ [სოფლების] სახელწოდებების შენარჩუნება აუცილებელი არ არის; როგორც დასახლებული პუნქტები ისინი აღარ იარსებებენ“, – წერდა „იზვესტია“ თიბილოვის სიტყვებზე დაყრდნობით.
„მე ვიტყოდი, რომ ის სახლები ჯერ არ აუღიათ, მაგრამ ჩვენ ვგეგმავთ, რომ ის ტერიტორიები, სადაც ეს ნანგრევები არსებობს, იურიდიულად გავაფორმოთ, რათა ხვალ და ზეგ არავის მხრიდან ჩვენს მიმართ კითხვები არ გაჩნდეს“, – განაცხადა მან.
„ამ სოფლების გასუფთავებას დავგეგმავთ. ეს ნანგრევები, რა თქმა უნდა, არც ისე კარგად გამოიყურება. ამ ტერიტორიებზე სამრეწველო სიმძლავრეების განვითარებას ვგეგმავთ“, – იტყობინებოდა გაზეთი „იზვესტია“ სამხრეთ ოსეთის ლიდერის სიტყვებზე დაყრდნობით.
15 აგვისტოს გამოქვეყნებულ განცხადებაში საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ თიბილოვის განცხადება „უკანასკნელია საოკუპაციო რეჟიმის მიერ ომის მიმდინარეობისას და ომის შემდეგ გაკეთებული განცხადებების რიგში, სადაც ისინი ღიად აღიარებენ ეთნიკური წმენდის ამოცანას“.
„საერთაშორისო სამართლებრივი პასუხისმგებლობა ეთნიკური წმენდის, ისევე როგორც მისი შეუქცევადად გადაქცევისათვის გადადგმული ნაბიჯებისთვის, პირდაპირ ეკისრება რუსეთის ფედერაციას. ცხინვალის რეგიონი/სამხრეთ ოსეთი რჩება რუსეთის სამხედრო ოკუპაციის ქვეშ და მას საოკუპაციო რეჟიმი განაგებს“, – განაცხადა საქართველოს საგარეო უწყებამ და მოუწოდა ჟენევის დისკუსიების თანათავმჯდომარეებს და ამ დისკუსიებში მონაწილე საერთაშორისო ორგანიზაციებს „სასწრაფოდ დააყენონ ეს საკითხი“ ოფიციალურ მოსკოვთან კონტაქტებში.
Human Rights Watch-ის ინფორმაციით, მას შემდეგ, რაც ქართულმა ძალებმა 10 აგვისტოს ცხინვალის რეგიონი დატოვეს, სამხრეთ ოსეთის შეიარაღებულმა პირებმა „სამხრეთ ოსეთის ეთნიკური ქართველებით დასახლებული სოფლების მიზანმიმართული და სისტემატური განადგურების კამპანია“ დაიწყეს.
ფოტო: ცხინვალის რეგიონის ერთ-ერთ სოფელში ეთნიკურად ქართველების განადგურებული სახლები. ეს ფოტო 2010 წლის ნოემბერში, ეროვნული უმცირესობების საკითხებში ეუთოს უმაღლესი კომისარის კნუტ ვოლებეკის ცხინვალის რეგიონში სტუმრობისას არის გადაღებული. ფოტო: ეუთო/კაუპო კანდი

OSCE High Commissioner on National Minorities Knut Vollebaek called on the de-facto leadership of the Georgian breakaway region of South Ossetia to clarify a statement  indicating that it plans to demolish the remnants of villages formerly populated by ethnic-Georgians displaced during and after the 2008 war.
“Such plans, if carried out, would eradicate what little remains of these ethnic-Georgian villages in South Ossetia,” Vollebaek said in a statement on August 22. “The houses still belong to the original inhabitants of these villages and they should not be demolished. Under international law, the displaced people have a right to return to their homes and their property should be respected.”
“I call on the de-facto leadership and relevant authorities in control of this area to respect the property rights of displaced persons and to fulfill their obligations under international law,” he said. “Statements calling for the complete demolition of villages traditionally inhabited by ethnic-Georgians are provocative in this highly volatile region and, if actually carried out, could result in there being no ethnic-Georgians left in South Ossetia.”
Vollebaek warned that international humanitarian law prohibits reprisals against civilians and their property.
“Apart from being a potentially criminal act, such a step will certainly constitute an impediment to peace and stability in the region,” he said.
Vollebaek also expressed hope to visit South Ossetia in the near future to learn more about the conditions on the ground and to discuss the situation with the leadership in Tskhinvali.
Areas occupied by Georgian villages before the August, 2008, which are now in ruins, will be cleaned up to give way for agriculture and industrial development and never be used as settlements, breakaway South Ossetian leader Leonid Tibilov said, the Russian daily Izvestia reported on August 14.
Several villages close to the breakaway region's capital, Tskhinvali, mainly in its north, were making a Georgian-controlled enclave within South Ossetia before the August, 2008 war. These villages, among them Tamarasheni, Zemo Achabeti, Kvemo Achabeti, Kurta, Kekhvi, were looted and torched during and weeks after the war.
"These territories will not be used for residential development, so there is no need to keep the names [of these villages]; they won't exist as settlements," Tibilov was quoted by the Izvestia.
"I would say, that houses there have not yet been torn down; but we are planning to formalize these territories, where these ruins are remaining, from the legal point of view so that to avoid any questions in our address from anyone tomorrow and day after tomorrow," he said.
"We will be planning cleaning up these villages. Still remaining ruins of course do not look good. On these territories we will be planning to develop some kind of industrial capacities," Tibilov was quoted by the Russian newspaper.
The Georgian Foreign Ministry said in a statement on August 15, that Tibilov's remarks were "latest in the chain of official declarations by the occupation regime during and after the 2008 war, which contain direct admissions of intent to ethnically cleanse the region."
"All responsibility for ethnic cleansing as well as for the acts that pursue an objective of making it irreversible rests with the Russian Federation under the international law. The Tskhinvali region/South Ossetia, together with Abkhazia remain under Russia's illegal military occupation and are governed by the occupation regime," the Georgian Foreign Ministry said and called on the co-chairs of the Geneva talks from EU, OSCE and UN "to urgently raise" the issue in their contacts with Moscow.
According to the Human Rights Watch, after Georgian forces withdrew from South Ossetia on August 10, 2008 South Ossetian militiamen deliberately and systematically destroyed ethnic Georgian villages over a period of weeks.
Photo: Houses formerly inhabited by ethnic-Georgians in breakaway South Ossetia lie in a state of disrepair after their owners fled during and after the war in 2008. This photo was taken in November 2010, during the last visit of the OSCE High Commissioner on National Minorities Knut Vollebaek to South Ossetia. Photo: OSCE/Kaupo Kand