ნიკა რურუა რიკარდო მილიორის გამონათქვამს სისულელეს უწოდებს
კულტურის მინისტრი ნიკა რურუა სისულელეს უწოდებს ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტის, რიკარდო მილიორის გამონათქვამს, სადაც მან საქართველოში მიმდინარე საარჩევნო პროცესი ლენინზმს შეადარა.
„გამოთქმა აბსულუტურად უადგილოდ მიმაჩნია! ამას აბსოლუტურად არ ვეთანხმები, ეს არის სრული სისულელე! მისი გამომთქმელის მოტივაციას დავაყენებდი კითხვის ნიშნის ქვეშ. ლენინზმი ან კარგად არ იცის რა არის, იმიტომ, რომ ამისი ისტორიული ფაქტები არსებობს. ლენინზმი ნიშნავს არათავისუფალ ქვეყანას, არანაირ შეჯიბრების უნარიანობას, სიტყვის თავისუფლების აბსულუტურად არყოფნას, პოლიტიკური ოპონენტების პირდაპირ დახვრეტას. მას თუ ასეთი შთაბეჭდილება დარჩა საქართველოზე, ეს ადამიანი უმჯობესია აღარ იყოს პოსტზე“, - განაცხადა რურუამ.
მისივე თქმით, მტრებში არასოდეს იგულისხმება ხოლმე საქართველოს მოქალაქეები, იგულისხმება მტრულად განწყობილი ქვეყანა, რუსეთის იმპერია, რომელიც ცდილობს, რომ გახდეს სრულყოფილი იმპერია და შეიძინოს კვლავ დაკარგული კოლონიები.
„და ასეთი იყო საქართველო 270 წელი. რუსეთი აქ თავისი მარიონეტების დახმარებით ცდილობს აღადგინოს კონტროლი“, - აღნიშნა რურუამ.
ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტმა რიკარდო მილიორმა 22 აგვისტოს, საქართველოში არსებული წინასაარჩევნო ვითარება ლენინიზმს შეადარა.

Minister of Culture of Georgia Nika Rurua said the OSCE PA President Ricardo Migliori made foolish statement where he resembled ongoing election process in Georgia with Leninism.
“I think his statement was absolutely irrelevant! I do not agree with it; it is absolute foolishness! I would have cast doubt over the motivation of the author of this statement. He does not properly realize what Leninism is because there are historical facts of it. Leninism means not-free country, lack of compatibility, absolute absence of freedom of expression, and direct shooting of political opponents. If he has similar opinion about Georgia, this person should not remain on his position,” Rurua said.
The Minister added that Georgian citizens are never meant under enemies but the enemy country – Russian Empire which tries to become an absolute empire and gain lost colonies back.
“And Georgia lived in similar situation during 270 years. Russia is trying to restore its control here with the support of his marionettes,” Rurua said.
On August 22, President of the OSCE Parliamentary Assembly Ricardo Migliori resembled the current pre-election environment in Georgia with Leninism.