თავდასხმა ახმეტაში – ნაცემია 2 ჟურნალისტი, დამტვრეულია ვიდეოკამერები
შს მინისტრის მოადგილესთან გია ლორთქიფანიძესთან და მის ძმასთან, კუდ–ის კახეთის სამმართველოს უფროსთან დავით ლორთქიფანიძესთან დაახლოებულმა პირებმა, 22 აგვისტოს, საღამოს, ახმეტაში სტუდია „GNS“–ის ჟურნალისტები ვასილ დაბრუნდაშვილი და ბაჩო ბულისკერია ცემეს.
ნანა ლეჟავას გადაცემა „კვირის რეპორტაჟის“ ჟურნალისტები ახმეტაში ხე–ტყის მასობრივად ჩეხვის და უკანონო სახერხების თემაზე სიუჟეტს ამზადებდნენ. ფიზიკური შეურაცხყოფა მათ ხე–ტყის გადამამუშავებელი ერთ–ერთი საამქროს მეპატრონეებმა, მამა–შვილმა ოსიკო და ნოდარ ჭიჭიაშვილებმა მიაყენეს. როგორც ვასილ დაბრუნდაშვილი იხსენებს, მამა – შვილი ჭიჭიაშვილები ჟურნალისტებს თავს იმ დროს დაესხნენ, როცა ოპერატორი გზიდან სახერხის მიმდებარე ტერიტორიის და იქ განთავსებული დიდი რაოდენობით ხე – ტყის გადაღებას ცდილობდა.
„რეპორტაჟის მოსამზადებლად ვიყავით ჩამოსულები და გვქონდა ინფორმაცია, რომ არსებობს რამდენიმე უკანონო საწარმო, სადაც მიმდინარეობს უკანონოდ მოჭრილი ხე–ტყის დამუშავება. მივედით ერთ–ერთ ადგილზე, სადაც ასეთი საამქრო ფუნქციონირებდა. როცა მოვინდომეთ მათთან გასაუბრება, გამოვიდა 2 ადამიანი, ვინც აწარმოებდნენ უკანონო საქმიანობას, ჭიჭიაშვილი ოსიკო და ჭიჭიაშვილი ნოდარი, მამა–შვილი. ისინი ფიზიკურად გაგვისწორდნენ, დაგვიმტვრიეს ვიდეოკამერა. ნაცემია ოპერატორი, აღენიშნება სხეულზე სხვადასხვა სახის დაზიანებები. როგორც იქნა გამოვაღწიეთ და წამოვედით“, – განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ჟურნალისტმა ვასილ დაბრუნდაშვილმა.
გადაღებული მასალა განადგურდა, თუ გადარჩა?
– არა, მასალა გადარჩენილია, კასეტა ჩვენს გვაქვს.
რამდენ ხანს გრძელდებოდა თქვენი ცემა?
– დაახლოებით 10 წუთი. როცა დამთავრდა სიტუაცია, მერე მოვახერხე საპატრულო პოლიციის გამოძახება“.
ახმეტის პოლიციის თანამშრომლები შემთხვევის ადგილზე კი მივიდნენ, მაგრამ რეაგირება ოპერატიულად არ მომხდარა. მიუხედავად იმისა, რომ დამტვრეული იყო ვიდეოკამერა, ნაცემები იყვნენ ჟურნალისტები, პოლიციას თავდამსხმელები არ დაუკავებია. ტელეკომპანია „მეცხრე არხის“ კორესპონდენტი კახა კუპატაძე ამბობს, რომ ოსიკო და ნოდარ ჭიჭიაშვილებმა სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა იმ ჟურნალისტებსაც მიაყენეს, რომლებიც მომხდარის გადასაღებად შემთხვევის ადგილზე, ახმეტაში, უტოს უბანში მივიდნენ. „გამოვარდნენ და რაც ხელში ეჭირათ, ფანარი იყო თუ ჯოხი, ისროდნენ. სააგენტო „ინფო9“–ის ჟურნალისტისთვის კამერის წართმევა უნდოდათ და რომ ვერ წაართვეს, დაუზიანეს“, – აღნიშნა კახა კუპატაძემ.
ჭიჭიაშვილების კუთვნილ ხე – ტყის გადამამუშავებელ საწარმოსთან მე ნანა ლეჟავასთან ერთად მივედი. ვიდრე ადგილზე მივიდოდით, 122–ზე დავრეკე, შესაძლო საფრთხის თაობაზე ინფორმაცია მივაწოდე და რეაგირება მოვითხოვე. „გამარჯობა. ახმეტიდან ვრეკავ. ჟურნალისტი გელა მთივლიშვილი ვარ. უტოს უბანში, 9 აპრილის ქუჩაზე ცემეს ჟურნალისტები, რამდენიმეს ვიდეოკამერა დაუმტვრიეს. ჩვენ ახლა შემთხვევის ადგილზე მივდივართ პროფესიული მოვალეობის შესასრულებლად. გვითხრეს, რომ თავდამსხმელები შესაძლოა კიდევ გამოვარდნენ და ტექნიკა დაგვიმტვრიონ და გვცემონ. ამიტომ, ვრეკავ, რომ იქ პოლიციაც მოვიდეს ვითარების გართულების თავიდან ასაცილებლად“, – ვაცნობე საპატრულო პოლიციას.
პოლიციელები შემთხვევის ადგილზე არ მოსულან, თუმცა ჭიჭიაშვილები აგრესიისგან თავს იკავებდნენ. მათ საწარმოს მიმდებარე ტერიტორიის გადაღების უფლება სრულად გზიდანაც კი არ მოგვცეს. ნანა ლეჟავამ შემთხვევის ადგილზე დამტვრეული ვიდეოკამერების ნაწილები იპოვა. „ეტყობა დასცვივდათ. სახლში შემოიჭრნენ, ბავშვი დააწიოკეს და ამიტომ გავყარეთ“, – განაცხადა ოსიკო ჭიჭიაშვილმა. კითხვაზე, თუ „GNS“–ის ჟურნალისტები მისი სახლის ეზოში შევიდნენ და ისინი სახლიდან გაყრის მიზნით ცემეს, ინციდენტის გასაშუქებლად რამდენიმე წუთის შემდეგ მისულ ჟურნალისტებს რატომღა გაუსწორდნენ ფიზიკურად, როცა ისინი გზაზე იდგნენ და კადრებს იქიდან იღებდნენ, ოსიკო ჭიჭიაშვილმა აღნიშნა, რომ არავინ უცემიათ. არაერთი თხოვნის მიუხედავად, მეპატრონეს ეჩვენებინა, რომ მისი საამქრო კანონიერად ფუნქციონირებდა და ხე – ტყის ლეგალურად მოპოვების ყველა დოკუმენტი ჰქონდათ, ჭიჭიაშვილმა არცერთი დოკუმენტი არ გვაჩვენა. „მოვიდნენ კომპეტენტური ორგანოები, ბუნების დაცვა, ეკოლოგია და ვაჩვენებ. თქვენ ვინ ხართ, რატომ უნდა გაჩვენოთ?“, – განაცხადა ჭიჭიაშვილმა.
ნაცემ ჟურნალისტებს პირველადი სამედიცინო დახმარება გუშინვე, ახმეტის საავადმყოფოში გაუწიეს. ახმეტის პოლიციაში გვითხრეს, რომ აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე სსკ–ის 120 მუხლით, რაც ჯანმრთელობის განზრახ მსუბუქ დაზიანებას ითვალისწინებს.
გავრცელებული ინფორმაციით, ჭიჭიაშვილები ახმეტაში დიდი რაოდენობით ხე – ტყეს უკანონოდ ჭრიან. მათ შს მინისტრის მოადგილე გია ლორთქიფანიძე და მისი ძმა, კუდ–ის კახეთის სამმართველოს უფროსი დავით ლორთქიფანიძე ლობირებენ. ლორთქიფანიეები წარმოშობით ახმეტიდან არიან და ამ რეგიონს ისინი „აკონტროლებენ“.

Assaults in Akhmeta – Two Journalists are beaten and their video cameras broken
In Akhmeta on the night of August 22,  Studio GNS journalists Vasil Dabrundashvili and Bacho Buliskeria were beaten by people connected with Gia Lortkipanidze, assistant of Ministry of Internal Affairs, and his brother Davit, the head of the Constitutional Security Department (CSD) in Khaketi region.
The journalists, from the Nana Lejava program Weekly Report, were trying to prepare a report on the issue of illegal deforestation and illegal sawmills in Akhmeta. Osiko and Nodar Chichiashvili, father and son, who own one of the sawmills physically assaulted the journalists. According to Vasil Dabrundashvili, they were assaulted when they were trying to record the area around the sawmill and illegally cut down trees.
“We were there to make a report. We had information that several illegal sawmills are processing illegally cut wood. We went to one of these places were a sawmill was operating. When we decided to talk with them, two people who were involved in the illegal work, Osiko and Nodar Chichiashvili, came out. They physically abused us and broke our video camera. Our cameraman was beaten and is now injured. Finally we managed to  run away and escape the situation” Vasil Dabrundashvili told Information Centre of Khaketi (ICK).
Was the material destroyed?
- No, the material was saved, we have the cassette
How long were they beating you?
- Nearly 10 minutes. Afterward I was able to call police.
Akhmeta police officers came to the scene, but there was no immediate reaction. Despite the fact that the video camera was broken and journalists had been beaten the police officers didn’t make any arrests. Kakha Kupatadze, journalist at TV 9, says that Osiko and Nodar Chichiashvili also physically and verbally assaulted journalists who were there to report on what had happened. Kupatadze said that when they went to Uto, Akhmeta to report on the incident, the Chichiashvilis came running at them with lanterns and wielding sticks, trying to take the camera away. When they were unable to take the camera, they damaged it instead.
I went with Nana Lejava to Chiciashvilis’ sawmill. Before we went to our destination I called  122 for an risk assessment. “Hello. I am calling from Akhmeta, I am journalist Gela Mtivlishvili. In Uto on 9 April Street, journalists were beaten and their video cameras broken. We are going there to perform our professional duty. We were informed that they may still assault us, try to break our equipment and beat us. Therefore, I am calling the police, asking them to come there to avoid any escalation of the situation," I informed the police.
The police didn’t come, but the Chicilashvilis refrained from aggressive behavior. They didn’t allow us to take nearby territory even from a road. Nana Lejava found pieces from a broken video camera. “They probably dropped it. They went inside our house and frightened a child, that’s why we kicked them out,” said Osiko Chiciashvili. On the question if GNS journalists entered their home and they were beaten in order to kick them out of the house, then why were other journalists who reported on the incident also beaten, Osiko answered that they hadn’t beaten anyone. Despite repeated requests to the owner to present all the necessary documents showing that the sawmill was operating legally, Chiciashvili didn’t show us anything. “I will show it to the relevant authority’s environmental protection unit and ecologists; who are you and why should I show it to you?” sadi Chichiashvili.
The district hospital provided first aid to the injured journalists. Local police told us that a criminal case has been started under the Criminal Code’s Article 120, which deals with intentional light damage.
Various sources allege that the Chichiashvilis are illegally cutting down trees. Gia Lortkipanidze, assistant of Ministry of Internal Affairs, and his brother Davit Lortkipanidze, head of CSD, are supporting them. The Lortkipanidzes are from Akhmeta and control this region.