„ქართულმა ოცნებამ“ რუსთავის საოლქო საარჩევნო კომისიას 102 საჩივრით მიმართა
რუსთავში, ისევე  როგორც მთელ საქართველოში, საარჩევნო უბნები ერთი კვირის წინ გაიხსნა. მიუხედავად იმისა, რომ უბნების გახსნიდან მცირე დროა გასული,  მათ გამოჩენას უკვე 102 საჩივარი მოყვა. 102 საჩივრის ავტორი კოალიცია „ქართული ოცნების“ რუსთავის შტაბია.
შტაბის ხელმძღვანელი humanrights.ge-სთან 29 აგვისტოს  საოლქო საარჩევნო კომისიაში შემდგარ ხმაურიან შეხვედრაზე საუბრობს. ამბობს, რომ რუსთავის საოლქო საარჩევნო კომისიაში ამ დღეს მათი საჩივრები განიხილეს.
„რუსთავში თითქმის ყველა უბანზე, გახსნის  წუთიდან, დარღვევები დაფიქსირდა. უბნებზე არ იყო ქსეროქსის აპარატები, რის გამოც ჩვენმა კომისიის წევრებმა ოქმების წამოღება ვერ შეძლეს და ამან მთელი რიგი პრობლემები გამოიწვია. ირკვევა, რომ  უბანზე ჩატარებულ სხდომებზე   შედგენილი ოქმები არ ემთხვევა საოლქოში მიტანილ ოქმებს“, - ამბობს კოალიცია „ქართული ოცნების“ რუსთავის შტაბის ხელმძღვანელი, ნინო ლომიძე.
სხდომები, რომელზეც ლომიძე საუბრობს, ყველა საარჩევნო უბანზე 26 აგვისტოს ჩატარდა. უბნების გახსნისთანავე პირველი სხდომა შემდეგი თანამდებობების გადასანაწილებად შედგა: საუბნო საარჩევნო კომისიის თავჯდომარე, საუბნო საარჩევნო კომისიის თავჯდომარის მოადგილე და კომისიის მდივანი.
„კომისიის წევრები ჩვენი კოალიციიდან აცხადებენ, რომ ოქმებში არ არის მითითებული მათ მიერ უბნის ხელმძღვანელად დასახელებული პირების გვარები. ასევე, მე-6 უბანზე გვაქვს ასეთი სიტუაცია - ქრისტიან დემოკრატებმა და სხვა მსგავსმა „ოპოზიციურმა“ პარტიებმა მხარი დაუჭირეს „ნაციონალების“ მოწონებულ უბნის თავჯდომარეს. შედეგად, „ნაციონალმა“ კანდიდატმა 9 ხმა მიიღო. თუმცა, ახლა ოქმში ვხედავთ, რომ ამ ადამიანს 9 კი არა, 7 ხმა მიუღია. მისი მხარდამჭერების სიიდან ხელისუფლების  სატელიტი პარტიები ამოვარდნენ. ეს გარკვეული ფიქრის შედეგად მიღებული გადაწყვეტილებაა. ალბათ, ჩათვალეს, რომ ასე ერთხმად მხარდაჭერა ცუდად ჩანდა. საერთო ჯამში უბნების გახსნიდან დღემდე 102 საჩივარი გვაქვს დაწერილი. მათი უმრავლესობა უბნებზე  ჩატარებული პირველი სხდომის ოქმებს მოყვა“, - ამბობს ლომიძე.
ჩვენ ვეცნობით რუსთავის  მე-6 საარჩევნო უბანზე შედგენილ №1 ოქმს. ოქმის პირველ ფურცელზე კომისიის ყველა წევრის ხელმოწერაა. თუმცა, ამ ხელმოწერებით წევრები სხდომაზე დასწრების ფაქტს ადასტურებენ. ხოლო დანარჩენ ფურცლებზე, სადაც სხდომაზე მიღებული შედეგები წერია,  კომისიის წევრების ხელმოწერები არ არის.  მათზე არც ხელმოწერის საჭიროების განმსაზღვრელი ადგილია. ფურცლები სტეპლერით არის შეკრული.
შესაბამისად, ოქმის პირველი ხელმოწერილი ფურცლის გარდა დანარჩენების შეცვლა, თავიდან შედგენა და ა.შ. დიდ მოხერხებულობას არ მოითხოვს. პირველი ხელმოწერილი ფურცლით, სადაც კომისიის წევრები საკუთარი ხელმოწერით სხდომაზე მოსვლას აფიქსირებენ, შესაძლებელია სკრეპის გახსნა და სხვა ახალი ფურცლების ჩანაცვლება, რასაც ხელმოწერა არც  სჭირდება.
რუსთავის საოლქო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი, სოსო შველიძე humanrights.ge-სთან საუბრისას ამბობს: „ჩვენ საარჩევნო კანონმდებლობა არ გვავალდებულებს, უბანზე პირველივე სხდომაზე გვქონდეს ქსეროქსის აპარატი. მოგეხსენებათ რუსთავის მაშტაბები - ნებისმიერი უბნიდან ჩვენამდე მოსვლას  20 წუთი სჭირდება. ვისაც ეს ოქმი უნდოდა,  შეეძლო, მოსულიყო ჩვენთან, ეს 20 წუთი დაეკარგა და ოქმის ასლს გადავუღებდით. ზოგი ასეც მოიქცა. ვისაც დაეზარა და არ მოვიდა, ეს უკვე მისი პრობლემაა. რაც შეეხება ინფორმაციას ოქმების შეცვლასთან დაკავშირებით -  ჩვენ დავუკავშირდით იმ უბნების  კომისიის ხელმძღვანელებს და კომისიის წევრებს, რომელთა მიმართაც გამოთქმული არის ასეთი ეჭვები. მათ დაწერეს ახსნა-განმარტებები და აცხადებენ, რომ მსგავი რამ არ მომხდარა“.
„რა ვქნა მე,  ვის დავუჯერო?! “ - რიტორიკულად გვეკითხება რუსთავის საოლქო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი.

Polling stations were opened in Rustavi a week ago like in the entire Georgia. Although short time has passed since their opening, 102 complaints were already filed by the Rustavi organization of the Coalition Georgian Dream.
Head of the Georgian Dream’s election HQ spoke with humanrights.ge about noisy meeting in the District Election Commission on August 29. She said their complaints were discussed by the DEC on that day.
“Violations were observed in almost every precinct from the moment of opening in Rustavi. There were Xerox apparatus in the polling stations and our commission members could not copy protocols that caused set of problems. As we found out, the protocols drawn up during the session are different from those which were submitted to the DEC,” head of Georgian Dream’s Rustavi Office Nino Lomidze.
The sessions were held in all polling stations on August 26. As soon as precincts were opened to elect people for the following positions: chairman of the precinct election commission, deputy chairman of the PEC and commission secretary.
“Commission members from our coalition claim that names of the people who were elected to be chairpersons of the PECs were not written in the protocols. In addition to that, at the PEC # 6 we have similar situation – Christian-Democrats and other similar “opposition” parties voted for the candidate of the National Movement for the position of chairman of the commission. As a result, their candidate received 9 votes though the protocol states that that person received 7 instead 9 votes. Satellite parties of the government were omitted from the list of his supporters. This decision was made after a long consideration; maybe they realized that overall support of one candidate was not nice. All in all, we have filed about 102 complaints. Most of them are about protocols of the first sessions at the polling stations,” Lomidze said.
We studied the protocol # 1 of the PEC # 6. All commission members signed the first paper of the document. However, those signatures prove their attendance at the session. As for other papers, which present the results of the session, they are not signed by commission members; there is no place for their signatures either; the papers are stapled.
Consequently, it is not difficult to change, replace, etc of other papers of the protocol except the first page.
Head of Rustavi DEC Soso Shvelidze told Humanrights.ge: “Election Code does not oblige us to have Xerox apparatus at the precincts on the first day of its opening. You know Rustavi is not large city and it takes only 20 minutes to get to our office [DEC] from each precinct. Those, who needed protocol, could come to our office, spend 20 minutes on it and we could make a copy of the document for them. Some commission members acted so. Those, who were lazy to come, it is their problem. As for information about changing of protocols, - we got in touch with the administrations and commission members of those precincts, they wrote explanation letters and claim that similar facts had not occurred in their polling stations.”