ზურაბ ოტიაშვილმა კანდიდატურა მოხსნა
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან“ დუშეთის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატმა ზურაბ ოტიაშვილმა კანდიდატურა მოხსნა.
ოტიაშვილის მიერ არჩევნებში მონაწილეობაზე უარის თქმა სავარაუდოდ მცხეთა – მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის მიერ გამოქვეყნებულ სტატიას უკავშირდება, რომელიც დეპუტატობის კანდიდატის მიერ ამომრჩევლის მოსყიდვას ეხება.
მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრმა 27 აგვისტოს დაწერა, რომ ზურაბ ოტიაშვილმა ჩარგალში, ვაჟაობაზე, ერთ–ერთ ამომრჩეველს 500 ლარი გადასცა. როგორც ოტიაშვილმა მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს განუცხადა, უსინათლო მომღერალს საკუთარი თანხით დაეხმარა. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ იურისტის განცხადებით, ეს ფაქტი ამომრჩევლის მოსყიდვაა, რაც სისხლის სამართლის დანაშაულია.
სტატიის გამოქვეყნების შემდეგ „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ“ სამართალდამცავ ორგანოებს მოუწოდა დაუყოვნებლივ გამოიძიონ დუშეთში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის, ზურაბ ოტიაშვილის მიერ ამომრჩევლის მოსყიდვის ფაქტი.
30 აგვისტოს კი პროკურატურას საჩივრით „ქართულმა ოცნებამაც“ მიმართა. „არაპირდაპირ აღიარა ოტიაშვილმაც, როდესაც განაცხადა, რომ ჩაიდინა „კარგი“ ქმედება. ოტიაშვილს შეუძლია დაეხმაროს ვისაც უნდა, ოღონდ მას არ აქვს უფლება, იყოს კანდიტატი და მონაწილეობა მიიღოს არჩევნებში, თუ უნდა არჩევნებში მონაწილეობა, დაემორჩილოს კანონს. პროკურატურისგან ჩვენ მოვითხოვთ ინფორმაციას, დაიწყო თუ არა გამოძიება აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით, თუ არ არის დაწყებული, მოვითხოვთ, დაიწყოს“, - აღნიშნა კოალიციის წარმომადგენელმა სოზარ სუბარმა. მისივე თქმით, კანონი ყველას მიმართ თანაბარი უნდა იყოს.

Zurab Ositashvili Canceled his Candidature
Zurab Otiashvili, majoritarian candidate of the National Movement in Dusheti district, cancelled his candidature.
Probable reason of Otiashvili’s decision was article about bribery of voters by him that was published by Information Centre of Mtskheta-Mtianeti.
On August 27 Information Centre of Mtskheta-Mtianeti reported that Zurab Otiashvili gave 500 lari to one of the voters in Chargali village during Vazhaoba Holiday. Otiashvili told Information Centre of Mtskheta-Mtianeti that he has helped blind singer from his own money. According to the lawyer from Transparency International Georgia this is bribery of voters that is punishable via criminal code.
After publishing the article, International Society for Fair Election and Democracy [ISFED] requested law enforcement officers to start immediate investigation about bribery fact of voters in Dusheti by the majoritarian candidate of the National Movement.
On August 30 Georgian Dream also appealed to the Prosecutor’s Office of Georgia regarding this issue.
“Otiashvili indirectly confessed it when saying he had done good thing. Otiashvili could help anyone but he has no right to be MP candidate and participate in the elections; if he wants to participate in the elections he should obey the law. We request the Prosecutor’s Office to inform us whether they have started investigation on this fact,” said Subari. According to him law should be equal for everyone.