მცხეთა – მთიანეთი – წინასაარჩევნო დაიჯესტი N4
26–დან 31 აგვისტოს ჩათვლით, მცხეთა – მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრმა რეგიონში დააფიქსირა ამომრჩევლის მოსყიდვის 1 ფაქტი.
ამომრჩევლის მოსყიდვა
27 აგვისტოს, მცხეთა – მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის ვებგვერდზე http://www.icmm.ge/ გამოქვეყნდა სტატია სათაურით „ამომრჩევლის მოსყიდვა დეპუტატობის კანდიდატის მხრიდან“. სტატიის მიხედვით, „ნაციონალური მოძრაობიდან“ დუშეთის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატმა ზურაბ ოტიაშვილმა 25 აგვისტოს, დუშეთის რაიონის სოფელ ჩარგალში, სახალხო დღესასწაულ ვაჟაობაზე, ერთ–ერთ ამომრჩეველს გიორგი ბასილაშვილს 500 ლარი გადასცა. ეს ფაქტი მცხეთა – მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრთან საუბარში დაადასტურეს ოტიაშვილმა და ბასილაშვილმა, ასევე რამდენიმე თვითმხილველმა. „გაჭირვებული იყო და ადამიანურად დავეხმარე. თქვენც რომ ნახოთ, თქვენც დაეხმარებით. აი, ამიტომ ვერ ვუგებთ ერთმანეთს, ახლა ამაზეც გამაკრიტიკებთ. რა შუაშია ამომრჩევლის მოსყიდვა. ჩემი ჯიბიდან დავეხმარე ადამიანურად. შემეცოდა და დავეხმარე. უსინათლო იყო“, – განაცხადა ზურაბ ოტიაშვილმა. „კი, ნამდვილად დამეხმარა. ფულადი თანხით დამაჯილდოვა. სცენაზევე გადმომცა 500 ლარი“, – აღნიშნა გიორგი ბასილაშვილმა. მცხეთა – მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრთან საუბარში „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ იურისტმა ირინე ურუშაძემ განაცხადა, რომ ეს ფაქტი ამომრჩევლის მოსყიდვაა, რაც სისხლის სამართლის დანაშაულია. ამომრჩევლის მოსყიდვა დასჯადი ქმედებაა საქართველის სისხლის სამართლის კოდექსის 164-ე პრიმა მუხლით. ამომრჩევლის მოსყიდვა, კერძოდ - ეს არის პოლიტიკური მიზნით პირდაპირ ან არაპირდაპირ ფულის, ფასიანი ქაღალდის (მათ შორის ფინანსური ინსტრუმენტის), სხვა ქონების, ქონებრივი უფლების, მომსახურების ან სხვა რაიმე უპირატესობის შეთავაზება, დაპირება, გადაცემა ან გაწევა, ან წინასწარი შეცნობით ასეთის მოთხოვნა ან მიღება, ანდა კანონით დადგენილი შეზღუდვებისთვის თავის არიდების მიზნით მოჩვენებითი, თვალთმაქცური ან სხვა გარიგების დადება. დანაშაული ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით სამ წლამდე ან ჯარიმით.
სტატიის გამოქვეყნების შემდეგ „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ“ სამართალდამცავ ორგანოებს მოუწოდა დაუყოვნებლივ გამოიძიონ დუშეთში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის, ზურაბ ოტიაშვილის მიერ ამომრჩევლის მოსყიდვის ფაქტი. ფაქტის გამოძიების მოთხოვნით, პროკურატურას საჩივრით მიმართეს ოპოზიციური კოალიცია „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლებმაც.
31 აგვისტოს, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან“ დუშეთის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატმა ზურაბ ოტიაშვილმა კანდიდატურა მოხსნა.
მიკერძოებულობა
30 აგვისტოს, მცხეთა – მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრმა დააფიქსირა, რომ მცხეთა – მთიანეთის გუბერნატორი ცეზარ ჩოჩელი დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის შენობაში დუშეთის საოლქო – საარჩევნო კომისიის წევრებს შეხვდა. შეხვედრა მედიისთის დახურული იყო და ცენტრის წარმომადგენლები გამგეობის შენობაში არ შეუშვეს. შეხვედრასთან დაკავშირებით, არც გუბერნატორს და არც დუშეთის საოლქო – საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს თინა ბანცურს კომენტარი არ გაუკეთებიათ.

Mtskheta-Mtianeti – Pre-election Digest # 4
From August 26 to August 31 Information Center of Mtskheta-Mtianeti observed one fact of voters’ bribery in the region.
Voters’ Bribery
On August 27, ICMM published article with title “Bribery of Voters by Majoritarian Candidate” on its website http://www.icmm.ge/. According to the article, on August 25 majoritarian candidate of the National Movement in Dusheti district Zurab Otiashvili gave 500 lari to a voter Giorgi Basilashvili on the public holiday Vazhaoba in Chargali village, Dusheti district. Otiashvili, Basilashvili and several witnesses confirmed this fact with ICMM. “He was poor man and I assisted him. If you had seen him, you would have assisted him too. That’s why we cannot understand each other; you will start criticizing me for that now. Bribery of voters has nothing to do with it. I gave him my own money. I was sorry for him and assisted blind person,” Zurab Otiashvili said. “Yes, he really assisted me. He gave me 500 lari on the stage,” Giorgi Basilashvili said. Lawyer Irine Urushadze of the Transparency International Georgia said that this fact is voter’s bribery that is criminal offence. Bribery of voter is punished under Article 1641 of the Criminal Code of Georgia. Bribery of voter is direct or indirect offer, promise, transfer or provision of money, monetary assets (including financial instrument), other property, property rights, services or other inducement as well as accepting such inducement knowingly, or entering phantom, hypocritical or other bargains with the view to avoid restrictions imposed by the law and is punished by fine or imprisonment up to three years.
After the article was published, International Society for Fair Elections a Democracy (ISFED) suggested law enforcement bodies to immediately investigate bribery of voter committed by Zurab Otiashvili, UNM’s majoritarian candidate in Dusheti district. Representatives of the Georgian Dream also appealed to the Prosecutor’s Office and requested investigation of this fact.
On August 31, Zurab Otiashvili cancelled his candidature to participate in the upcoming parliamentary elections.
Partiality
On August 30 ICMM observed that Mtskheta Mtianeti regional governor Tsezar Chocheli met Dusheti District Election Commission members in the building of the Dusheti administration. The meeting was closed for media and ICMM journalists were allowed to enter building. Neither regional governor nor the chairwoman of the Dusheti DEC Tina Bantsuri commented about the meeting.