„ქართული ოცნების“ ქისტ მხარდამჭერებს თელავში თავს დაესხნენ
9 სექტემბერს საღამოს თელავში, კოალიცია „ქართული ოცნების“ აქციის დასრულების შემდეგ, აქციის მონაწილე ქისტ ახალგაზრდებს, რომლებიც პანკისის ხეობიდან იყვნენ ჩამოსულები, უცნობი პირები ფიზიკურად გაუსწორდნენ. თავდასხმის შედეგად 25 წლის ხიზირ ქუშანაშვილი და 22 წლის ანგელ ბორჩაშვილი დაშავდნენ.
დაზარალებული ახალგაზრდები სასწრაფო სამედიცინო დახმარების მანქანით თელავის საავადმყოფოში გადაიყვანეს, თუმცა ისე, რომ ექიმებს პირველადი დახმარების აღმოჩენა დამთავრებული არ ჰქონდათ, საავადმყოფოში პოლიციელები მივიდნენ და დაშავებულები სამმართველოში დაკითხვაზე წაიყვანეს. დაახლოებით 1 საათის შემდეგ, დაშავებულები პოლიციის სამმართველოდან გამოუშვეს. ხიზირ ქუშანაშვილი ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესების გამო, „ქართული ოცნების“ წევრებმა თელავის საავადმყოფოში დააბრუნეს.
„აქციას ვესწრებოდით, აქციიდან კონცერტზე წამოვედით, ბიჭები იდგნენ, ახლოს რომ მივედით დააყარეს და ჩვენც მოგვხვდა. საავადმყოფოში გადაგვიყვანეს და იქიდან პოლიციამ დაკითხვაზე წამოგვიყვანა“, – განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ერთ–ერთმა დაზარალებულმა ანგელ ბორჩაშვილმა.
„როგორც თვითონ ყვებიან, 30–მდე კაცი ყოფილა და ურტყამდნენ ამ ორს. უგონოდ დააგდეს. მერე სასწრაფო გამოიძახა ვიღაცამ და წაიყვანეს საავადმყოფოში. იქიდან პოლიციაში გადაიყვანეს. ძალიან დაზიანებულები არიან. ერთი თითქმის უგონოდ არის. ან საავადმყოფოდან როგორ წამოიყვანა პოლიციამ, ან საავადმყოფომ როგორ გამოატანა, არ ვიცი. პანკისიდან ძალიან ბევრი ქისტი იყო ჩამოსული მიტინგზე. „ქართული ოცნების“ შეხვედრას რომ დაესწრნენ, პროვოკაცია ამის გამო მოხდა, ალბათ“, – განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს „ქართული ოცნების“ პანკისის ხეობის ზონის კოორდინატორმა მათე ქავთარაშვილმა.
„როგორც ჩანს, აქციის დასრულების შემდეგ, როდესაც ხალხი ფაქტობრივად დაშლილი იყო, სამ ქისტ ახალგაზრდას, ყოველგვარი მიზეზის გარეშე თავს დაესხა 30–მდე პირი. ერთი არის სასტიკად ნაცემი. შესაძლოა, ტვინის შერყევაც ჰქონდეს. ვფიქრობთ, რომ ეს არის ხელისუფლების ჩვეული მეთოდი, რომელიც ასე ავლენს საკუთარი მოქალაქეების მიმართ დამოკიდებულებას“, – აღნიშნა „ქართული ოცნების“ თელავის შტაბის უფროსმა ირაკლი სესიაშვილმა.
საავადმყოფოში ხიზირ ქუშანაშვილის მოსანახულებლად „ქართული ოცნების“ თელავის, გურჯაანის და ახმეტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატები და კოალიციის სხვა წევრები მივიდნენ. მათ ექიმებს უსაყვედურეს, რომ პოლიციის თანამშრომლებს სასტიკად ნაცემი ახალგაზრდის დაკითხვაზე წაყვანის უფლება მისცეს.
თელავის რაიონული საავადმყოფოს ქირურგის გიორგი სვანიშვილის განცხადებით, ახალგაზრდებს სხეულის მსუბუქი დაზიანებები ჰქონდათ მიღებული და სტაციონარულ მკურნალობას არ საჭიროებდნენ. თუმცა, ზურაბ ზვიადაურმა ქუშანაშვილი და ბორჩაშვილი დამატებითი გამოკვლევებისთვის თბილისში გადაიყვანა.

Kist Supporters of Georgian Dream were assaulted in Telavi
In the evening of September 9, strangers physically assaulted young Kists, who had come from Pankisi Valley, after the Georgian Dream’s assembly finished in Telavi. As a result of incident, Khizir Kushanashvili, 25 and Angel Borchasvili 22, got injured.
Ambulance took injured people to Telavi hospital but doctors had not finished their examination, when police officers arrived at hospital and took injured people to police station for questioning.  Nearly one hour later, injured persons were released from police office. Georgian Dream’s members took Khizir Kushanashvili back to hospital because his health conditions worsened.
“We were at the assembly; afterwards we went to a concert; boys were standing nearby; when we approached them they started quarreling and we also injured in the incident. We were taken to hospital and then to police station for questioning”, said one of the injured people Angel Borchasvili to ICK.
“They said about 30 people were beating those two people. They were left unconscious. Then somebody called ambulance and they were delivered to hospital; soon they were taken to police. They are very injured. One of them is almost unconscious. I do not know how police took him to interrogation or how hospital personnel allowed police officers to take them. Many people from Pankisi valley attended the assembly. Probably provocation happened because they attended Georgian Dream’s assembly,” Mate Kavtarashvili, coordinator of the Georgian Dream’s organization in Pankisi ravine, said.
“Apparently, after the assembly, when people had left the place, 30 people attacked three Kists without any reason. One of them is badly injured. He might have brain concussion. We think this is ordinary method of the government which demonstrates their attitude towards citizens,” Irakli Sesiashvili, head of Georgian Dream’s Telavi organization, said.
Georgian Dream’s majoritarian candidates in Telavi, Gurjaani and Akhmeta districts visited Khizir Kushanashvili at hospital. They rebuked doctors for having allowed police officers to take injured people for questioning.
Giorgi Svanishvili, surgeon at Telavi district hospital, said patients had minor injuries and there was no need to keep them in hospital for medical treatment. But Zurab Zviadauri sent Kushanashvili and Borchasvili for additional analysis in Tbilisi.