კანონდარღვევა - პოლიციელები „ნაციონალური მოძრაობის“ ყრილობაზე
საარჩევნო კოდექსის 45–ე მუხლის თანახმად, წინასაარჩევნო აგიტაციის გაწევა და აგიტაციაში მონაწილეობა ეკრძალებათ საქართველოს შს და თავდაცვის სამინისტროების, პროკურატურის, დაზვერვის სამსახურის და სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის თანამშრომლებს. მიუხედავად ამისა, 8 სექტემბერს, თელავში, „ნაციონალური მოძრაობის“ ყრილობას ესწრებოდნენ შს კახეთის სამხარეო მთავარის სამმართველოს და სამხედრო პოლიციის თანამშრომლები.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა ყრილობაზე დააფიქსირა გურჯაანის პოლიციის თანამშრომლები ლევან მაისურაძე, პოლიციის უფროსის მოადგილე გოჩა სიბაშვილი და სხვები; შს კახეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს უფროსის მოადგილე შოთა ბეჟანიშვილი, სამხედრო პოლიციის თანამშრომელი მამუკა სოლოღაშვილი. ისინი სამოქალაქო ფორმაში იყვნენ და სამსახურებრივ მოვალეობას არ ასრულებდნენ. ყრილობის დროს თეატრის მიმდებარე ტერიტორიაზე, სადაც პრეზიდენტ სააკაშვილის დასახვედრად ხალხი შეკრიბეს, დიდი რაოდენობით პოლიციელები იმყოფებოდნენ, უმრავლესობას პოლიციის ფორმა ეცვა.
საარჩევნო საკითხების სპეციალისტი ნინა ხატისკაცი ამბობს, რომ პოლიციის თანამშრომლები სამოქალაქო ტანსაცმელში ჩაცმულები მითუმეტეს არ უნდა ესწრებოდნენ ასეთ შეხვედრებს. „ერთადერთი გამონაკლისია პოლიციის ყოფნა მსგავსი შეხვედრების მიმდებარე ტერიტორიაზე უსაფრთხოების და წესრიგის უზრუნველყოფის მიზნით. თუმცა, სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმული პოლიციელი არ ასრულებს სამსახურებრივ ფუნქციას და იგი წარმოდგენილია როგორც კონკრეტული პირი, თავისი სახელით და გვარით და ეს არის კანონდარღვევა. პოლიციელების დასწრება მსგავსი ტიპის ღონისძიებებზე არა მხოლოდ საარჩევნო კოდექსით იკრძალება, მათ შორის პოლიციის შესახებ კანონის მიხედვითაც, პოლიციელებს პარტიული საქმიანობა აკრძალული აქვთ, მაგრამ ამ შემთხვევაში, ეს პარტიული საქმიანობა შეიძლება არც იყოს, რადგან პოლიციელი შეიძლება იქ იმყოფებოდეს არა როგორც პარტიული საქმიანობის განმახორციელებელი, არამედ როგორც აგიტაციაში მონაწილე. ასევე, შეკრებების და მანიფესტაციების შესახებ კანონიც კრძალავს, მაგრამ ამ შემთხვევაში ყველაზე რელევანტური დოკუმენტი არის საარჩევნო კოდექსი იმიტომ, რომ ეს არის არა უბრალოდ მანიფესტაცია და შეკრება, არამედ ეს არის წინასაარჩევნო პერიოდი, ეს არის საარჩევნო კამპანია და აგიტაცია და ერთმნიშვნელოვნად აქ ირღვევა საარჩევნო კოდექსი, რომელიც არის ორგანული კანონი და პირდაპირ უკრძალავს შს და თავდაცვის უწყებების თანამშრომლებს აგიტაციაში მონაწილეობას“, – განუცხადა ნინა ხატისკაცმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს.
მისივე თქმით, საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევისთვის პასუხისმგებლობას საარჩევნო კოდექსის 79–ე მუხლი ითვალისწინებს, რომლის მიხედვითაც, წინასაარჩევნო აგიტაციაში მონაწილეობის მიღება კანონის დარღვევით იწვევს დაჯარიმებას 2 000 ლარის ოდენობით.
ირინე ურუშაძე, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ იურისტი: „შეკრებების და მანიფესტაციების შესახებ კანონი, ასევე კონსტიტუციაც კრძალავს გარკვეული პირების დასწრებას შეკრებაზე. არ შეიძლება სამხედრო პირების, ფინანსური პოლიციის თანამშრომლების და პოლიციის თანამშრომლების დასწრება ამ ტიპის შეხვედრებზე. შესაბამისად, თუ ეს ადამიანები ესწრებოდნენ ყრილობას, არ ჰქონდათ ამის უფლება. ასეთ პირებს ეკრძალებათ შეკრებებსა და მანიფესტაციებში მონაწილეობა მიუხედავად იმისა, ეს პოლიტიკური სახის მანიფესტაციაა თუ სხვა სახის. აგიტაციის წესების დარღვევისთვის, შესაძლოა, ჯარიმის სახით სანქცია დაეკისროთ, თუმცა არ ვარ დარწმუნებული, რომ ამ სანქციას საარჩევნო ადმინისტრაცია გამოიყენებს იმიტომ, რომ წინაზე გვქონდა შემთხვევები და ჯერ ერთი, ძალიან ძნელად ადასტურებდა საარჩევნო ადმინისტრაცია რომ კონკრეტული ადამიანი იყო პოლიციელი და სანქციის გამოყენებასაც ძალიან ერიდებოდა“.

In accordance to the Article 45 of the Election Code of Georgia, officers of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, Ministry of Defense, Prosecutor’s Office, Georgian Intelligence Service and Special State Protection Service are prohibited to agitate or participate in the pre-election campaign. Despite that, officers of the Kakheti main regional department of MIA and military police officers attended at the assembly of the National Movement in Telavi on September 8.
Information Centre of Kakheti detected officers of Gurjaani district police -Levan Maisuradze, Gocha Sibashvili –the deputy head of police, Shota Bejanishvili- deputy head of Kakheti main regional department of MIA, Mamuka Sologhashvili- military police officer at the assembly. They were dressed in civil clothes and were not implementing their official duties. Many policemen were near the theatre during the assembly where many people were gathered to meet President Mikheil Saakashvili. There were a lot of police officers dressed in uniforms during the assembly.
Nina Khatiskatsi-expert of election issues said that policemen, particularly dressed in plain clothes must not attend similar assemblies. “The only exception is when they attend the assembly to protect public safety and order in the territory of the assembly. However, a policeman dressed in plain clothes does not implement his official duties and is represented as a private person and it contradicts the law. Not only election law but the Law on Police also prohibits police officers to attend assemblies. Police officers are prohibited to carry out party activities. But in this case this may not be the party activity as the policeman may attend the meeting as an agitator. The Law of Georgia on Assembly and Manifestations also forbids similar activity but the Election Code is the most relevant document in this particular case because it was not ordinary assembly or manifestation; it was part of pre-election campaign and agitation that breaches the Election Code. The organic law prohibits the employees of the MIA and Defense Ministry to participate in the pre-election agitation,” Nina Khatiskatsi told Information Centre of Kakheti.
She added Article 79 of the Election Code envisages punishment for breaching this law and similar action is punished with fine of 2 000 lari.
Irine Urushadze, the lawyer of Transparency International - Georgia: “The Law of Georgia on Assembly and Manifestations and the Constitution of Georgia also prohibit the attendance of certain persons at the assemblies. Military officers, employees of Financial Police and police officers are prohibited to attend manifestations. So, if these people attended the assembly, they did not have the right. They are forbidden to participate in any manifestation regardless the fact it was political or other. Sanction may be imposed on them for breaching the law. But I am not sure the election administration will use this sanction. We studied similar cases but election administration hardly proved that certain person was really police officer and they avoided imposing sanctions on them.”