ქისტებს საქართველო – თურქეთის საზღვრის გადაკვეთის უფლებას არ აძლევენ
პანკისის ხეობაში მცხოვრებ ეთნიკურ ქისტებს, რომლებსაც სამუშაოდ თურქეთში წასვლა სურთ, ქართული მხარე საზღვრის გადაკვეთის უფლებას არ აძლევს. როგორც ქისტებმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს აცნობეს, საქართველო – თურქეთის საზღვრის გადაკვეთასთან დაკავშირებით პრობლემები განსაკუთრებით ლოპოტას ხეობაში ჩატარებული სპეცოპერაციის შემდეგ შეექმნათ.
„პანკისის ხეობიდან თურქეთში სამუშაოდ ძალიან ბევრი ქისტია წასული. ყოველ ორ ან სამ თვეში ერთხელ ხეობაში ვბრუნდებოდით, მერე ისევ თურქეთში მივდიოდით. იქ ფიზიკურად ვმუშაობთ და ხელფასი გვაქვს. აქ არაფერი სამუშაო არ არის. ვიდრე ლოპოტას ხეობაში სპეცოპერაციას ჩაატარებდნენ, მანამდეც გვქონდა პრობლემები, ყველა სხვა მგზავრისგან განსხვავებით განსაკუთრებულად გვჩხრეკდნენ, რამდენიმე საათი გვაჩერებდნენ, მაგრამ მაინც ვახერხებდით საზღვრის გადაკვეთას. სპეცოპერაციის შემდეგ ვინც კი სცადა თურქეთში გადასვლა, არავინ არ გაუშვეს, ყველა უკან დააბრუნეს. გვეუბნებიან, რომ სირიაში მიდიხართ საბრძოლველად და იქ რომ საქართველოს მოქალაქეები აღმოაჩინონ, სერიოზული პრობლემები შეგვექმნებაო“, – განუცხადეს ქისტებმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს.
ამ საკითხზე შინაგან საქმეთა სამინისტროში კომენტარი არ გააკეთეს. პანკისის ხეობაში მცხოვრები ქისტები დახმარებას უფლებადაცვით ორგანიზაციებს სთხოვენ.
შეგახსენებთ, რომ შსს–ს ინფორმაციით, 28 აგვისტოს ლოპოტას ხეობაში დაწყებული ანტიტერორისტული ოპერაციის დროს 11 „დივერსანტი“ დაიღუპა. მათგან ორი, 22 წლის ასლან მარგოშვილი და 26 წლის ბაჰაუდინ ქავთარაშვილი საქართველოს მოქალაქეები იყვნენ და პანკისის ხეობაში ცხოვრობდნენ. პანკისის ხეობაში ნათესავები ჰყავდა 26 წლის ბაჰაუდინ ბაღაკაშვილსაც. სამივე დუისის სასაფლაოზე დაკრძალეს.

Kists Are Not Allowed to Cross Georgian-Turkish Border
Georgian custom officers do not allow ethnic Kists living in Pankisi Gorge, who wish to travel to Turkey to work, to cross the border by Georgian side. Kists reported to ICK that they have problems of crossing the Georgian-Turkish border particularly after the special operation in Lopota Valley.
“Many Kists from Pankisi Valley have gone to Turkey for work. We return to the valley once in two or three months and then we go back to Turkey. We physically work there and get salaries. There is no job here. We always had problems even before special operation in Lopota Valley; the custom officers checked us longer than other passengers; they made us stop several hours but finally we used to cross the border. But they have not allowed anybody to cross the border after the special operation; everybody was sent back. They say we are going to Syria to fight and if somebody detects Georgian citizens there, the country will face serious problems,” Kists told ICK.
MIA did not comment on the fact. Kists from Pankisi Valley appealed to the human rights organizations for help.
According to the MIA, on August 28, 11 saboteurs were killed during anti-terrorist operation in Lopota Valley. Two of them, Aslan Margoshvili, 22, and Bahaudin Kavtarashvili, 26, were citizens of Georgia and lived in Pankisi Valley. Bahaudin Bagakashvili, 26, also had relatives in Pankisi Alley; all three people were buried in Duisi Cemetery.