ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტები გლდანის და რუსთავის საპატიმროებში მსჯავრდებულებს შეხვდნენ
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი, ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის პროექტის ფარგლებში ახორციელებს პროექტს, რომლის ფარგლებშიც ადამიანის უფლებათა ცენტრის ადვოკატები 19 სექტემბერს რუსთავის მე-17 და გლდანის მე-8 სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში რამდენიმე მსჯავრდებულს შეხვდნენ.
პროექტი ითვალისწინებს საზოგადოების სოციალურად დაუცველი ნაწილის (დევნილები, უმწეოები, პატიმრები და ა.შ.) სამართლებრივ დახმარებას, რაც მოიცავს: იურიდიულ კონსულტაციას, დოკუმენტირებას, წარმომადგენლობას სხვადასხვა უწყებებსა და სასამართლოში, მათ შორის - ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში.
პროექტში ადამიანის უფლებათა სახლის წევრი ორი ორგანიზაცია მონაწილეობს - ადამიანის უფლებათა ცენტრი და „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“. ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოქალაქეებს სისხლის სამართლის საქმეებზე ეხმარება, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ კი - სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზე.
პროექტის მიმდინარეობისას ადამიანის უფლებათა სახლს მიმართეს მსჯავრდებულებმა გლდანის და რუსთავის სასჯელაღსრულების დაწესებულებებიდან. ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტებთან შეხვედრისას მათ თავიანთ პრობლემებზე ისაუბრეს. ცენტრი თითოეული ამ პატიმრის საქმესთან დაკავშირებით შესაბამის რეაგირებას მოახდენს.

Human Rights Center’s Lawyers Met Convicted People in Gldani and Rustavi Prisons
Human Rights House Tbilisi implements a project in the frame of program of the Eurasian Partnership Foundation and under this project the lawyers of the Human Rights Center met several prisoners in the Rustavi Prison # 17 and Prison # 8 on September 18.
The project aims to provide socially vulnerable part of society (IDPs, impoverished people, prisoners, etc) with free legal aid and it covers: legal consultation, documenting, representation at various institutions and court including the European Court of Human Rights.
Two member organizations of the HRHT are involved in the project – Human Rights Center and Article 42 of the Constitution. HRC provides citizens with legal aid in criminal cases and Article 42 in civil and administrative cases.
Throughout the project implementation prisoners from the Gldani and Rustavi prisons applied to the HRHT for help. During their meeting with the HRC lawyers, they spoke about their problems. The Center will adequately respond to all cases of those prisoners.