სახალხო დამცველის აპარატი გოდერძი კიკნაძის საქმესთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს
სახალხო დამცველის აპარატი რუსთავის #6-ე დაწესებულებაში მოთავსებული პატიმრის, გოდერძი კიკნაძის საქმესთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს.
როგორც განცხადებაშია აღნიშნული, კიკნაძეს მათი წარმომადგენელი 22 სექტემბერს შეხვდა, ახლა კი პატიმარი პროკურატურის წარმომადგენლებთან შეხვედრას ითხოვს.
„22 სექტემბერს სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა კიდევ ერთხელ მოინახულეს რუსთავის #6-ე დაწესებულებაში განთავსებული მსჯავრდებული გოდერძი კიკნაძე. კიკნაძემ ამჯერად უკვე გამოთქვა მათთან საუბრის სურვილი და გადასცა თავისი ხელით დაწერილი ახსნა-განმარტება, სადაც იგი საუბრობს ზეწოლის იმ ფაქტებზე, რაც მის მიმართ სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში განხორციელდა. მსჯავრდებულის განცხადებით, მის მიმართ განხორციელებული მოპყრობის მიზანი იყო, 2001 წელს ყოფილ #5 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მომხდარ თ.დ.-ს მკვლელობის გარემოებებზე მის ხელთ არსებული ინფორმაციის განსაჯაროებისაგან თავის შეკავება. გოდერძი კიკნაძის განცხადებით, მან შიმშილობა მის მიმართ არასათანადო მოპყრობის შეწყვეტის მოთხოვნით 19 სექტემბერს დაიწყო. დღეისათვის მსჯავრდებული მოითხოვს მთავარი პროკურატურის წარმომადგენელთან შეხვედრას, რომელსაც ჩვენებას მისცემს ზემოაღნიშნულ საქმეზე“, - ნათქვამია სახალხო დამცველის განცხადებაში.
მასში ასევე აღნიშნულია, რომ კიკნაძის ახსნა-განმარტებას სახალხო დამცველის აპარატი შესაბამისი რეაგირებისთვის საქართველოს მთავარ პროკურატურას გადასცემს.
„მონახულების მომენტისთვის მსჯავრდებულს აღენიშნებოდა შემდეგი დაზიანებები: მოყვითალო-მოშავო ფერის სისხლნაჟღენთები და შეშუპებები ორივე თვალბუდის არეში, მარცხენა და მარჯვენა ყვრიმალის და საფეთქლის არეში, ასევე, შუბლზე - მოყვითალო ფერის სისხლნაჟღენთი. ყელის არეში, მარცხენა მხარეს, მსჯავრდებულს აღენიშნება მცირე ზომის ჰიპერემიული უბანი, ორივე ქვედა კიდურზე - რამდენიმე ნაჭდევი, დაფარული ფუფხით. 21 სექტემბერს, მსჯავრდებულ გოდერძი კიკნაძის სამედიცინო ბარათში გაკეთებული ნევროპათოლოგის კონსულტაციის ჩანაწერის მიხედვით, მას აღენიშნება მსუბუქი ხარისხის თავის ტვინის შერყევა“, - ნათქვამია განცხადებაში.
გოდერძი კიკნაძის ჯანმრთელობის მდგომარეობიდან გამომდინარე, სახალხო დამცველის აპარატი მოუწოდებს სასჯელაღსრულების, პრობაციის და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს, უზრუნველყოს სათანადო ზომების მიღება.

The Public Defender's Office has released a statement regarding Goderdzi Kiknadze’s case.
The statement reads that their representative met Goderdzi Kiknadze on September 22 and now he requests meeting with the representatives of the Prosecutor’s Office.
“On September 22, 2012, representative of the Public Defender of Georgia visited and took an explanatory note from convict Goderdzi Kiknadze who is held in the Rustavi Penal establishment No. 6. The convict talked about physical pressure he had been subjected to at different times in Establishment No. 6. According to the convicted, the purpose of his physical abuse was to refrain from making information about circumstances related with the murder of T.D. in the former Prison # 5 in 2001 public.  Goderdzi Kiknadze says that on September 19 he went on a hunger strike with a demand to stop ill-treatment against him. As of today, he demands a meeting with a representative of the Chief Prosecutor’s Office to whom he will give a testimony about the aforementioned case,” the Public Defender’s statement reads.
According to the statement, he Public Defender’s Office will send the materials at its disposal to the Chief Prosecutor’s Office.
At the time of the visit of the Public Defender’s representatives, the convict bore injuries. According to an entry made by a neuropathology consultant in convict Goderdzi Kinknadze’s medical card on September 21, he has a light concussion,” the statement reads.
Due to health problems of Goderdzi Kiknadze, Public Defender’s Office recommends the Ministry of Corrections and Legal Aid to take relevant measures with regard to the convicted.