„ქართული ოცნების“ აქტივისტებს მასობრივად აპატიმრებენ ერთი და იგივე ბრალდებით - პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევა
„ქართული ოცნების“ წევრებსა და მხარდამჭერებს მთელი ქვეყნის მასშტაბით იჭერენ. ამის გამო „ქართული ოცნების“ მხრიდან კეთდება განცხადებები, რომ ხელისუფლებას ვითარების დაძაბვა სურს. ამ მოსაზრებას ექსპერტთა დიდი ნაწილიც იზიარებს და არ გამორიცხავენ, რომ ხელისუფლების მიზანი არჩევნების გადადება იყოს. ოპოზიციურად განწყობილი ადამიანების დაკავება შაბათს დაჩი ცაგურიასა და მისი მეგობრის, ბექა ალადაშვილის დაკავებით დაიწყო. მათ ბრალად პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევა ბრალდებათ. თუმცა არ კონკრეტდება, რისთვის აკავებდა მათ პოლიცია. მათ დაკავებას კი უკვე კონკრეტულად „ქართული ოცნების“ აქტივისტებისა და მხარდამჭერების დაკავება მოჰყვა და ყველა შემთხვევაში ისევ ის მოტივი - პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევა სახელდება“, - წერს გაზეთი „რეზონანსი“ სტატიაში სათაურით "ოცნების" აქტივისტთა მასობრივი დაპატიმრება დაიწყო / ყველა შემთხვევაში ბრალდება ერთი და იგივეა: პოლიციისათვის წინააღმდეგობის გაწევა.
„რეზონანსის“ სტატიაში რამდენიმე დაპატიმრებაზეა საუბარი, რაზეც humanrights.ge უკვე იტყობინებოდა. „ამ დაჭერების პარალელურად „ნაცმოძრაობის“ პრესსპიკერმა საგანგებო ბრიფინგი გამართა და „ქართული ოცნების“ აქტივისტები და მაჟორიტარობის კანდიდატი ლუკა კურტანიძე მათ მომხრეებზე ძალადობასა და თავდასხმაში დაადანაშაულა. ჩიორა თაქთაქიშვილის თქმით, ერთ-ერთ შემთხვევაში ლუკა კურტანიძის მხრიდან ადგილი ჰქონდა ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტს საჯარო მოხელის მიმართ, რომელიც აზერბაიჯანული წარმოშობისაა. კურტანიძე მას საქართველოდან გაძევებით დაემუქრა, თუ ის პოლიტიკურ შეხედულებას არ შეიცვლიდა.
თაქთაქიშვილი ამბობს, რომ „არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე ძალადობის გამოწვევა ზიანს აყენებს არა მარტო წინასაარჩევნო გარემოს, არამედ ეწინააღმდეგება ქვეყნის ინტერესებს, განსაკუთრებით კი იმ ვითარებაში, როდესაც ბოლო დღეების განმავლობაში ოკუპირებულ ტერიტორიებზე რუსული სამხედრო ქვედანაყოფების მობილიზაცია ხდება“.
ლუკა კურტანიძე კი „ნაცმოძრაობის“ ბრალდებებს ცილისწამებას უწოდებს. მისი განმარტებით, ის მოქალაქეებს კი არ ემუქრება, უბრალოდ, მოუწოდებს და ურჩევს, რომ „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერების დაშინებასა და სიბინძურეს თავი დაანებონ“, - განაგრძობს სტატიის ავტორი.
„ქართული ოცნება“ ამბობს, რომ ამ დაკავებებით ხელისუფლებას სურს, საარჩევნო პროცესი ნორმალური კალაპოტიდან ამოაგდოს. „ხელისუფლება ცდილობს არეულობების პროვოცირებას, რათა რამენაირად საარჩევნო პროცესების ნორმალური კალაპოტიდან ამოგდება შეძლოს. სამი დღის წინ სანდო წყაროებიდან მივიღეთ ინფორმაცია, რა გეგმები აქვს ხელისუფლებას. ხელისუფლება გეგმავდა, არჩევნებამდე ერთი კვირით ადრე დაიწყოს „ქართული ოცნების“ წევრებისა და აქტივისტების, ასევე რაიონებში საარჩევნო კომისიებში „ოცნების“ წარმომადგენლებისა და დამკვირვებლების მასობრივი დაპატიმრებები, იშვიათად, მაგრამ ზოგჯერ სისხლის სამართლებრივი დევნა, როგორც კასპის რაიონში ხდება“, - განაცხადა საგანგებოდ გამართულ ბრიფინგზე სოზარ სუბარმა. მისი განმარტებით, ძირითადად ისეთი გეგმა აქვთ, რომ 10-15 დღით ჩასვან ციხეში, რათა საარჩევნო პროცესს ჩამოაშორონ“, - დასძენს სტატიის ავტორი.
„რა თქმა უნდა, ხელისუფლება მიდის ძალადობის მიმართულებით, მაგრამ მთელი პრობლემა ისაა, არ არსებობს გარანტია, რომ ხელისუფლება ისეთ ნაბიჯს გადადგამს, რომელიც მისთვის მაინც იქნება სასარგებლო. ოღონდ მეტოქე დაღუპოს, ყველაფერზე მიდის და ძალიან ხშირად ვერ ხედავს, რა არის მისთვის სასარგებლო ან მავნებელი. დაჭერები ვითარებას რომ ვერ განმუხტავს, ხომ ფაქტია? ამიტომაც არ მგონია, ეს დაჭერები ვითარების განმუხტვისთვის კეთდებოდეს. სიმართლე გითხრათ, იმის შიშიც მაქვს, რომ იმ კადრების ჩვენების შემდეგ ხელისუფლების ასეთი ქმედება ხომ არ არის გათვლილი იმაზე, რომ პატიმრების წამებით გამოწვეულ აღშფოთებას დაემატოს დაჭერებით გამოწვეული აღშფოთება და ამ ყველაფერმა იმ ზღვარს მიაღწიოს, რომ მისი შეჩერება უკვე რთული იქნება. ამ შემთხვევაში ხელისუფლებას ექნება საშუალება, ერთის მხრივ, სპეცრაზმი გამოიყენოს აღშფოთებული ხალხის დასაშოშმინებლად და მეორეს მხრივ, არჩევნები გადადოს. ამ ვითარებაში ხელისუფლებას არჩევნების გამართვა არ უნდა აწყობდეს, რადგან მისთვის სასურველი შედეგი ვერ იქნება და ერთი ან ექვსი თვის შემდეგ რა იქნება, კაცმა არ იცის“, - აცხადებს გამოცემის კორესპონდენტთან საუბრისას პოლიტოლოგი რამაზ საყვარელიძე.

Mass arrest of Georgian Dream Activists under One Charge – Disobedience to Police Officers
Supporters and members of Georgian Dream are being arrested throughout Georgia. Georgian Dream states that the government is eager to add tension to the situation. Most experts also share this opinion and they do not exclude the possibility that the government’s purpose is to postpone the elections. First of all, they arrested human rights defenders Dachi Tsaguria and Beka Aladashvili on Saturday, September 22. They were charged for resistance to police officers. However, the concrete reason for their detention is not clear. Following their detention, activists and supporters of Georgian Dream were charged with  – “disobedience to police officers,” newspaper Rezonansi reported in its article “Mass arrest of Georgian Dream activists /All received the same charge: disobedience to police officers.”
Rezonansi’s article reviews several detention cases about which humanrights.ge has already written. “In parallel to these detentions, the spokesperson of the National Movement held a special briefing and blamed Georgian Dream activists and majoritarian candidate Luka Kurtanidze for violence and assaults on their [UNM] supporters. Chiora Taktakishvili said in one case Luka Kurtanidze physically assaulted a public servant, who is ethnically Azerbaijani, threatening him with expulsion from Georgia unless he changed his political views.
Taktakishvili stated that “in the days days before the elections, violence undermines not only the pre-election environment, but it also contradicts the state interests, particularly when Russian military units have started mobilization on the occupied territories over the past few days.”
Luka Kurtanidze denies the accusations of the National Movement and states that he has never threatened citizens; he just advised them to refrain from intimidating Georgian Dream supporters and doing unpleasant things,” the article’s author wrote.
Georgian Dream saidthat the government, in detaining these people, is seeking to take the election process out of the normal, legal framework. “The government is trying to provoke disorder in order to push the election process beyond the normal framework. Three days ago we were informed by reliable sources that the government is planning to start detaining Georgian Dream’s members and supporters, as well as GD’s representatives in the District Election Commissions and observers a week before election day; on some occasions our supporters have been persecuted under criminal law as well, as was the case in Kaspi district,” Sozar Subari of the Georgian Dream said at the special briefing. He stated that their main purpose is to put supporters in prisons for 10-15 days in order to remove them from the election process,” the article reads.
“Of course the government chooses violence but the problem is that there is no guarantee that the government will take some steps which will be useful at least for them. They will go to any lengths just to defeat the rival and very often they don't see what is useful for them and what is not. Is it not true that detentions cannot calm the situation? So I do not think people are being arrested to subdue controversy. To tell the truth, I am afraid the government’s intention is to aggravate the public outrage, caused by the video-footage about prisoners’ abuse, by new series wave of detentions that finally might create a spiral which cannot be easily stopped. In this case, the government will have the chance to use riot police against the outraged people and on the other hand they will have chance to postpone the election. In this situation, the government is not eager to hold elections because they will not get the desired result; however, nobody can predict what will happen in a month or six months,” political scientist Ramaz Sakvarelidze told the Rezonansi’s journalist.