საფრანგეთის ელჩის თქმით, საიდუმლო ინფორმაცია არ შეიძლება საზოგადოებას ღიად მიეწოდოს
საიდუმლო ინფორმაცია, რომელიც ქვეყნებს შორის იცვლება, არ შეიძლება საზოგადოებისთვის ღიად იყოს ნათქვამი. ამის შესახებ საფრანგეთის ელჩმა რენე სალენსმა დღეს განაცხადა.
„როგორც სხვა ქვეყნებს შორის, ასევე, საქართველოსა და საფრანგეთს შორის არსებობს ურთიერთანამშრომლობა კრიმინალთან ბრძოლაში. ამასთან დაკავშირებით ყველა ქვეყანას შორის ხდება ინფორმაციის გაცვლა, რათა ერთად ებრძოლონ კრიმინალებს. ზოგიერთი ინფორმაცია როდესაც იცვლება, ხშირად ეს ეხება სიმართლის დადგენას. საიდუმლო ინფორმაცია, რომელიც ქვეყნებს შორის იცვლება, არ შეიძლება საზოგადოებისთვის ღიად იყოს ნათქვამი და ცნობილი. ზოგიერთი ინფორმაცია, არ არის საჭირო, საზოგადოებამ იცოდეს და მათ შორის ჟურნალისტებმაც, რა გზითაც არ უნდა მოიპოვონ ის. მასალები მხოლოდ გამოძიებისთვის არის და საიდუმლო ინფორმაციად ითვლება, ამიტომ არ უნდა გახმაურდეს“, - განაცხადა რენე სალენსმა. მისივე თქმით, აღნიშნულთან დაკავშირებით პრემიერ-მინისტრ ვანო მერაბიშვილსაც ესაუბრა.
„მქონდა ხანგრძლივი შეხვედრა ბატონ მერაბიშვილთან. ის მომენტები მასაც ავუხსენი, რაც ახლა თქვენ მოგიყევით. პრემიერ-მინისტრი საკმაოდ გაგებით მოეკიდა. და ბოლოს საფრანგეთი, ისევე როგორც ევროკავშირის ყველა ქვეყანა მხარს უჭერს საქართველოში მშვიდობიანი არჩევნების ჩატარებას. რომელი პარტიაც არ უნდა იყოს ლიდერი, ესაა ხალხის არჩევანი და ჩვენ გვსურს მშვიდობიანად წარიმართოს პროცესები. პარლამენტი უნდა იყოს ხალხის მიერ არჩეული“, - განაცხადა ელჩმა.

According to French Ambassador, secret information cannot be provided openly to the public
Secret information that is exchanged between countries cannot be made public. French ambassador Rene Salens said this today.
Like many countries, Georgia and France cooperate to fight against crime. In order to combat criminals, all countries exchange information with each other. Quite often information is exchanged in order to determine the truth. Information that is secret cannot be disclosed to the public. The public, including journalists, have no need to be made aware of certain  information , and it makes no difference how they have obtained it. Such material is for investigation only and it’s considered as confidential, so it should not be publicized.”- Rene Salens said. According to him, he held discussions about this with Vano Merabishvili, Prime Minister of Georgia.
“I had a long meeting with Mr. Merabishvili. I explained the things I have talked about already. The Prime Minister accepted everything with understanding. And finally I want to say that France, along with all the European Union countries, supports holding safe elections in Georgia. Regardless of which party wins, it is the people's choice and we want see that this process takes place peacefully. The parliament should be elected by the people” said the ambassador.