საიდუმლო სპეციალური სიები საარჩევნო უბნებზე
გარდაბნის საარჩევნო ოლქის ყარაჯალის #58 საარჩევნო უბანზე, რომელიც გახსნილია საშუალო სკოლის შენობაში, ნაკადის მომწესრიგებელი იდგა არა ოთახის შესასვლელში, არამედ დერეფანში. მან ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელს განუცხადა, რომ არ იცოდა, სად უნდა დამდგარიყო. ამ დროს ოთახის შესასვლელში იდგა ზედახორა და ამომრჩევალთა ნაწილი მარკირების გარეშე შედიოდა უბანში.
რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, ნაკადის მომწესრიგებელთან დერეფანშივე, გვერდით, იყო პატარა ადგილი გამოყოფილი, სადაც ეყარა საბუთები. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა შეისწავლა ეს საბუთები და აღმოჩნდა, რომ ეს იყო  მოქალაქეთა საიდენტიფიკაციო ბაზა.
„ასეთი დოკუმენტები, პირადობის მოწმობის მონაცემებით (ფოტოსურათის გამოკლებით) ხელთ შეიძლება ჰქონდეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და საარჩევნო უბანზე ამ საბუთების ადგილი არ არის. გაურკვეველია, რისთვის სჭირდებათ ასეთი მონაცემები. შესაძლოა, ეს სჭირდებოდეთ კარუსელებისთვის“, - იტყობინება ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელი ნესტან ლონდარიძე ყარაჯალადან.
მისი თქმით, ეთნიკურად აზერბაიჯანული მოქალაქეებით დასახლებულ სოფლებში, ჭირს შედგენილი საჩივრების დარეგისტრირება და მხოლოდ საოლქო საარჩევნო კომისიის წარმომადგენელთა ჩარევის შემდეგ ხერხდება მათი დარეგისტრირება.
აღსანიშნავია, რომ მსგავსი სიები აღმოჩნდა პანკისის ხეობაშიც, საიდანაც ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელი, ჟურნალისტი გელა მთივლიშვილი  გვატყობინებს, რომ დუისის მე-5 საარჩევნო უბანზე კომისიის ერთ-ერთ წევრს და ასევე ნაციონალური მოძრაობის წარმომადგენელს, შალვა ცათიაშვილს ეკავათ მსგავსი სიები.
„მე შევძელი და 22 ცალი ასეთი დოკუმენტი წამოვიღე და მივიტანე საოლქო საარჩევნო კომისიაში, სადაც ამჟამად ვწერ საჩივარს და თან ვურთავ ამ სიებს. სიები  ამობეჭდილია 15 სექტემბერს შსს-ს ელექტრონულ მონაცემთა ბაზიდან. სიაში სავარაუდოდ არიან პანკისის ხეობის სხვადასხვა სოფელში მცხოვრები მოქალაქეები.  რატომ ჰქონდა ეს დოკუმენტები ნაციონალური მოძრაობის წარმომადგენელს, გაუგებარია, მაგრამ ზუსტად ვიცი, რომ ეს არ არის საჯარო ინფორმაცია და მოქალაქეთა ასეთ პირად მონაცემებზე ხელი მხოლოდ გამომძიებლებს მიუწვდებათ“, - აცხადებს გელა მთივლიშვილი.

Secret Special Lists in Polling Stations
In Polling Station # 58 in Gardabani Election District, which is in the building of a public school, the controller of voter flow is standing in the corridor instead of at the entrance to the room. He told Human Rights Center’s observer that he did not know where to stand. At that moment, a crowd of people was standing at the entrance and some of  the voters entered the polling station without marking.
The most important fact is that a small space was allocated next to the controller in the corridor where documents were scattered. A HRC observer looked at these documents and found that they were from a citizens' identification database.
“MIA holds similar documents with ID data (except photos) and they must not be stored in polling stations. It is unclear why the commission members need these data. They might need them for so-called carousels,” HRC observer Nestan Londaridze in Karajala village reported.
She said it is difficult to register complaints in the villages inhabited by ethnic Azerbaijani people and they manage to register complaint only with the support of DEC members.
It is noteworthy that similar lists were discovered in Pankisi Gorge too; Human Rights Center’s observer and journalist Gela Mtivlishvili reported from Pankisi that a commission member at the polling station # 5 and representative of the National Movement Shalva Tsatiashvili were holding similar lists in the PS.
“I managed to take 22 of those documents and handed them to the District Election Commission; alongside this, I am writing a complaint about this violation and will attach those lists to the complaint. The lists were printed from the electronic database of the MIA in September. Presumably, residents of various villages of Pankisi Gorge are on the lists. It is unclear why the UNM representative was holding those lists but I definitely know that it is not public information and only investigators have access to such personal data,” Gela Mtivlishvili said.