ადამიანის უფლებათა ცენტრი არჩევნების გაყალბების ფაქტზე პროკურატურას საჩივრით მიმართავს
ადამიანის უფლებათა ცენტრი, რომელიც არჩევნებზე დაკვირვებას ახორციელებდა, პროკურატურაში სიღნაღის საოლქო-საარჩევნო კომისიის წევრების და თანამშრომლების მიმართ არჩევნების გაყალბების ფაქტზე საჩივრის შეტანას გეგმავს.
4 ოქტომბერს სოფელ ვაქირის საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ ბიჭიკო ჯებირაშვილმა და კომისიის წევრებმა, საოლქო–საარჩევნო კომისიის სხდომაზე დაადასტურეს, რომ მაჟორიტარული არჩევნების შედეგების შემაჯამებელი ოქმი, რომლითაც სიღნაღში არჩევნებს „ნაციონალური მოძრაობის“ კანდიდატი ლევან ბეჟაშვილი იგებს, გაყალბებულია. კომისიის წევრებმა გამყალბებლებიც დაასახელეს.
ცესკო–ს მონაცემებით, საპარლამენტო მაჟორიტარულ არჩევნებში, სიღნაღის საარჩევნო ოლქში „ნაციონალური მოძრაობის კანდიდატმა“ ლევან ბეჟაშვილმა გაიმარჯვა 48,7%–ით (10 124 ხმა). „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარობის კანდიდატს გელა გელაშვილს 47,19% (9 811 ხმა) აქვს. ცესკოს–ს მონაცემებით, ბეჟაშვილი გელაშვილს 313 ხმით უსწრებს.
„ქართული ოცნება“ სადავოდ ხდის N5 ვაქირის საარჩევნო უბნის მაჟორიტარული არჩევნების კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელ ოქმს. ცესკო–ს ვებგვერდზე ატვირთული აღნიშნული უბნის ოქმის მიხედვით, ლევან ბეჟაშვილს 436 ხმა აქვს მიღებული, გელა გელაშვილს კი 146. ოქმი 2 ოქტომბრით, 01:25 საათით არის დათაღირებული, თუმცა მას კომისიის 5 წევრის ხელმოწერა არ აქვს.
არსებობს ვაქირის მე–5 საარჩევნო უბანზე მაჟორიტარული არჩევნების კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი მეორე ოქმიც, რომელსაც კომისიის ყველა წევრის ხელმოწერა აქვს, ბეჭდითაც დამოწმებულია და რომლის მიხედვითაც ლევან ბეჟაშვილს 207 ხმა აქვს მიღებული, ხოლო გელა გელაშვილს 377 ხმა. არჩევნების შედეგების ამ ოქმით შეჯამების შემთხვევაში, საერთო ჯამში ლევან ბეჟაშვილი 9 895 ხმას იღებს, ხოლო გელა გელაშვილი 10 042 ხმას.
კოალიციის წარმომადგენელი ზვიად გოგალაძე სიღნაღის საოლქო – საარჩევნო კომისიაში შეტანილ საჩივარში აღნიშნავს: „№5 ვაქირის საუბნო საარჩევნო კომისიის მიერ წარმოდგენილი „ყალბი“ შემაჯამებელი ოქმი, შედგენილია არარეალური მონაცემების დაფიქსირებისათვის, კერძოდ - ამ ოქმის მიხედვით, მაჟორიტარ კანდიდატს გელა გელაშვილს დაკლებული აქვს 231 ხმა დეპუდატობის კანდიდატის, ლევან ბეჟაშვილის სასარგებლოდ. აქტის დამოწმება შეუძლიათ არჩევნების დღეს ხმების დათვლისას №5 საარჩევნო უბანში მყოფ პირებს: საარჩევნო სუბიექტების წარმომადგენლებს, სადამკვირვებლო ორგანიზაციებიდან მყოფ დამკვირვებლებს. უფრო მეტიც თვით კომისიის წევრებს“. საჩივრის ავტორი ცესკოს ვებგვერდზე ატვირთული ოქმის არარად აღიარებას და არჩევნების შეჯამებას მათ მიერ წარდგენილი ოქმის მიხედვით ითხოვდა.
სიღნაღის საოლქო – საარჩევნო კომისიამ საჩივარი 3 ოქტომბერს განიხილა. სხდომა ხმაურით წარიმართა. კომისიის თავმჯდომარის ფუნქციებში ცესკოს– წარმომადგენელი ერეოდა და პრაქტიკულად სხდომას ის წარმართავდა. სხდომის მიმდინარეობის პარალელურად, შენობის წინ, სადაც კომისიის ოფისია, ასობით ადამიანი იყო შეკრებილი. ისინი სკანდირებდნენ, რომ კომისიას ობიექტური გადაწყვეტილება მიეღო. საოლქო კომისიის თავმჯდომარემ „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლის ზვიად გოგალაძის წარდგენილ ოქმს გაურკვეველი წარმოშობის ოქმი უწოდა. ამის შემდეგ კომისიის წევრებს ბლოკი „ბიძინა ივანიშვილი – ქართული ოცნების“ წარმომადგენელმა ირინა იმერლიშვილმა იგივე ოქმი წარუდგინა, ოღონდ კომისიის ბეჭდის ორიგინალით დამოწმებული.
http://www.youtube.com/watchfeature=player_embedded&v=E2cNaV8TUvI
სხდომაზე ახსნა–განმარტება მისცა ვაქირის საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ ბიჭიკო ჯებირაშვილმა. მისი თქმით, კენჭისყრის შედეგად ვაქირში 377 ხმა მიიღო გელა გელაშვილმა და 207 ლევან ბეჟაშვილმა. მისივე განცხადებით, ოქმი, რომელიც საოლქო კომისიაში წარადგინეს, გაყალბებულია თვით საოლქო კომისიის მიერ. „არჩევნები ჩვეულებრივად ჩავატარეთ. საღამოს ჩვეულებრივ გავხსენით ყუთები, დაითვალა ხმები. მთვლელები დავაყენეთ ცალკე, 2 მეტრის მოცილებით დავაყენე დამკვირვებლები, როგორც წესია. დაითვალა ხმები 1, მე– 2, მე–3 გადანაწილდა, მათ შორის ამოვიდა ხმათა რაოდენობა ასეთი. 207 იყო ნაციონალებისა, ორივე მაჟორიტარულიც და პროპორციული. 377 იყო ოცნებისა. არჩევნების დასრულების შემდეგ დავურიგე კომისიის ყველა წევრს ოქმი, ყველაფერი ეწერა რა როგორ იყო“, – განაცხადა ბიჭიკო ჯებირაშვილმა.
http://www.youtube.com/watchfeature=player_embedded&v=I5NhjQMKLqo
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის სტატიის სრული ვერსია, ასევე ფოტო და ვიდეომასალები იხ. ლინკზე: http://ick.ge/ka/articles/12620--photos-videos.html

Human Rights Center to Appeal Prosecutor’s Office on the Ground of Faked Elections
Human Rights Center, which observed elections on October 1, intends to appeal to the prosecutor’s office against fabrication of election results by Signagi DEC members and personnel.
On October 4, chairman of the Vakiri village Precinct Election Commission Bichiko Jebirashvili and commission members confirmed that final protocol in which National Movement’s majoritarian candidate Levan Bezhashvili is winner was faked. The commission members even named the fabricators.
According to the CEC, National Movement’s majoritarian candidate Levan Bezhashvili won Parliamentary Elections with 48,7% (10 124 votes) while the Georgian Dream’s candidate Gela Gelashvili took only 47,19% of votes (9 811 votes). According to CEC, Bezhashvili gained 313 more votes than Gelashvili.
Georgian Dream argues about the final protocol on the results of majoritarian ballot in Vakiri PS # 5. According to the protocol uploaded on the CEC website, Levan Bezhashvili has 436 votes and Gela Gelashvili has 146 votes. The protocol is dated by 01:25 am of October 1 though it was not signed by five members of the commission.
There is second protocol of the marjotiarian ballot in the Vakiri PS # 5 which was signed by all five members of the commission and was confirmed by seal; according to this protocol Levan Bezhashvili has gained 207 votes and Gela Gelashvili – 377 votes. If votes are counted according to this protocol, Levan Bezhashvili will have 9 895 votes and Gela Gelashvili – 10 042 votes.
Coalition representative Zviad Gogoladze wrote in his complaint filed to the Signagi DEC: “Faked protocol submitted by the Vakiri PEC # 5 is drawn up to show unreal data. More precisely, according to this protocol, 231 votes were taken from majoritarian candidate Gela Gelashvili in favor of the UNM’s majoritarian candidate Levan Bezhashvili. The protocol shall be confirmed by the people present in the PS # 5 during counting of votes on the Election Day. Those people are: representatives of the political parties, observers from the observation organizations, and the commission members.” The author of this complaint requests to annul the protocol uploaded on the CEC website and to count votes according to the protocol they have provided to the CEC.
Signagi DEC discussed the complaint on October 3. The session was carried out in noise. CEC representative interfered in the functions of the commission chairman and was leading the session instead him. In parallel to it, hundreds of people were gathered in front of the commission office. They called upon the commission to pass impartial decision. DEC chairman said the protocol provided by the Georgian Dream’s representative Zviad Gogoladze was document of unidentified origin. Afterwards, representative of the election bloc Bidzina Ivanishvili – Georgian Dream Irina Imerlishvili showed the commission members the same protocol but it had original seal of the commission.
Chairman of the Vakiri PEC Bichiko Jebirashvili made explanation statement at the session. He said Gela Gelashvili had received 377 votes and Levan Bezhashvili received 207 votes in Vakiri village as a result of polls. He added that the protocol submitted to the DEC was faked by the DEC itself. “We conducted the election procedures in accordance to the law. We opened ballot boxes, counted votes. Counters were sitting on the specially allocated place and observers were standing 2 meters away from them as it is required by the law. The votes were counted and they were divided in the following way – UNM gained 207 votes – both proportional and majoritarian and Georgian Dream had gained 377 votes. At the end of the entire procedures I gave copies of the protocol to every commission member and everything was written in them,” Bichiko Jebirashvili said.