ვალერი გელაშვილი: „ხაშურის მაჟორიტარულ ოლქს არ დავთმობთ“
ხაშურში ისევ რთული ვითარებაა და ჩვენ ამ მაჟორიტარული ოლქის დათმობას არ ვაპირებთ, - ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ „ქართული ოცნების“ ხაშურის მაჟორიტარობის კანდიდატმა ვალერი გელაშვილმა განუცხადა.
მისივე ინფორმაციით, საოლქო კომისია მათი 10 საჩივრის განხილვას აჭიანურებს და სხდომას არ ატარებს.
„ჩვენ ხაშურის მაჟორიტარულ ოლქს არ დავთმობთ, რადგან ჩემს რაიონში უკვე მესამედ გავიმარჯვე. კომისიების წევრები ღიად აცხადებენ, რომ ყალბ ოქმებზე ხელმოწერა სპეცრაზმმა აიძულა. საოლქო კომისიის თავმჯდომარემ კი კრიმინალი ჩაიდინა, როდესაც გაყალბებული ოქმები დაარეგისტრირა. მოვითხოვთ იმ უბნების ბათილად ცნობას, რომლებზეც სპეცრაზმი იყო შესული ან რეალური შედეგების დაწერას, რაც სინამდვილეში დაფიქსირდა“, - აღნიშნა გელაშვილმა.
მისივე განმარტებით, სიტუაციის არევა არ სურს, მაგრამ ხალხის შეჩერება არ შეუძლია, რადგან მათი მოთხოვნები სამართლიანია.
„ხალხი რომ გავაჩერო, ხვალ მე გადამივლიან. ჩვენ უნდა დავიცვათ ის მხარდაჭერა, რაც ამ ოლქში გამოგვიცხადეს“, - აღნიშნა ვალერი გელაშვილმა.
მისივე თქმით, საოლქო კომისიის თავმჯდომარე ცესკოს თავმჯდომარის, ზურაბ ხარატიშვილის მითითებით, სახლიდან არ გამოდის და კომისიის სხდომას არ ატარებს.
ამასთან, საარჩევნო უბნებზე დაფიქსირებული დარღვევები ეუთო-ს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის, ეუთო-ს საპარლამენტო ასამბლეის, ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის, ევროპის პარლამენტის და ნატო-ს საპარლამენტო ასამბლეის ერთობლივ წინასწარი დასკვნაშიც აისახა.
კერძოდ, წინასწარი დასკვნის თანახმად, საერთაშორისო დამკვირვებლებმა პროცედურული პრობლემის იდენტიფიცირება შეძლეს.
„საერთაშორისო დამკვირვებლებმა შეამჩნიეს, რომ ამომრჩევლები თავიანთ არჩევანს ყოველთვის საიდუმლოდ არ აკეთებდნენ, დამკვირვებლებმა მონახულებული საარჩევნო უბნების 5%-ში ჯგუფურად ხმის მიცემის ფაქტები დააფიქსირეს. გარკვეული არათანმიმდევრულობა ასევე დაფიქსირდა მარკირებისთვის გამოყენებული მელნის გამოყენებისას და შემოწმებისას, მარკირება ერთი ადამიანის მიერ ხმის მრავალჯერ მიცემის აღკვეთისთვის გამოიყენება (მარკირებასთან დაკავშირებული პრობლემები მონახულებული უბნების 7%-ში იქნა დაფიქსირებული). ამომრჩეველთა იდენტიფიცირების პროცედურები მთლიანობაში დაცული იყო. მონახულებული საარჩევნო უბნების 7.5%-ში გარკვეული რაოდენობის ადამიანებს არჩევნებში მონაწილეობაზე უარი უთხრეს რადგან მათი გვარები არ აღმოჩნდა შესაბამის ამომრჩეველთა სიებში. მართალია, ხმის დათვლის პროცედურები მთლიანობაში შესრულებული იყო, მაგრამ საერთაშორისო დამკვირვებლებმა დათვლის პროცესი ხმის მიცემის პროცესთან შედარებით ნაკლებად პოზიტიურად შეაფასეს. მონახულებული საარჩევნო უბნების თითქმის ერთ მეექვსედში ხმის დათვლის პროცესი ნეგატიურად იქნა შეფასებული. მონახულებული 135 საარჩევნო უბნების ერთ მესამედში საუბნო საარჩევნო კომისიას შედეგების ოქმის შედგენა გაუჭირდა, რამაც პროცედურული შეცდომები გამოიწვია, მათ შორის მონახულებული საარჩევნო უბნების ერთ მეათედში ოქმებზე ხელის წინასწარ მოწერა იქნა დაფიქსირებული. შედეგების ოქმები ყოველთვის გამოკრული არ იყო, რაც კანონის მოთხოვნას ეწინააღმდეგება და გამჭირვალეობის პრინციპიდან გადახვევას წარმოადგენს. იყო იმის ნიშნები რომ მანამდე მთელი ქვეყნის მასშტაბით 7 შემთხვევაში საარჩევნო ყუთებში ბიულეტინების ჩაყრა მოხდა, მათ შორის ასეთ შემთხვევას ადგილი ჰქონდა ხაშურში სადაც ხმის დათვლის პროცესი მოგვიანებით ჩაიშალა. ცესკომ განაცხადა რომ რამოდენიმე საარჩევნო უბანზე არჩევნების შედეგების გაუქმების შესაძლებლობა განიხილება. ხმების შეჯამების პროცესი ძირითადად გამჭირვალედ მიმდინარეობდა, ზოგიერთ საოლქო საარჩევნო კომისიაში ზედმეტი ხალხმრავლობა შეიმჩნეოდა. საერთაშორისო დამკვირვებლების მონაცემებით რვა შემთხვევაში საუბნო საარჩევნო კომისიების მასალები წესიერად დალუქული არ ყოფილა და შეჯამების პროცესზე დაკვირვებისას (87-ე უბანზე) 9 შემთხვევაში საუბნო საარჩევნო კომისიის ოქმში დაფიქსირებული ციფრები სწორად შეჯამებული არ ყოფილა. თეთრიწყაროში სულ ცოტა ორმა საუბნო საარჩევნო კომისიამ მათი ბიულეტინები და ოქმები პირდაპირ ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში გააგზავნა რადგან ხალხმრავლობის გამო მათ ამ დოკუმენტების საოლქო საარჩევნო კომისიაში შეტანა ვერ მოახერხეს“, - ნათქვამია დასკვნაში.

Valeri Gelashvili : We Will not Give Up Majoritaraian district in Khashuri”
Valeri Gelashvili majoritarian candidate of the Georgian Dream in Khasuri states that there is still complicated situation in Khashuri but he isn’t going to surrender.
According to him District Election Commission prolongs discussion of their 10 complaints and does not hold session.
“We are not going to give up results of the majoritarian elections in Khasuri, because I have won in my district for the third time. Commission members publicly state that riot police officers had forced them to sign faked protocols. DEC Chairman committed a crime when he registered them. We want to annul protocols from those polling stations where riot police broke in; we request to reflect real results,” said Gelashvili.
According to him he doesn’t want to disturb situation but he cannot control people because their requests are fair.
“If I stop people, they will step over me tomorrow. We must maintain the support which we gained in this district,” said Valeri Gelashvili.
He also states that CEC chairman Zurab Kuratishvili ordered DEC chairman not to leave house and hold session.
In addition to that, violations in the polling stations were reflected in the preliminary reports of the OSCE/ODHIR, OSCE Parliamentary assembly, PACE, the European Parliament and NATO Parliamentary Assembly.
In particular, according to their preliminary conclusions international observers managed to identify procedural problems.
“International observers noted that voters did not always mark their ballots in secret and observed group voting in 5 per cent of polling stations observed. Some inconsistency was also reported in the use and checking of ink, which is envisaged as a safeguard against multiple voting (7 per cent of polling stations observed). Voter identification procedures were generally followed. In 7.5 per cent of polling stations observed individuals were turned away as their names were not on the voter lists. While counting procedures were generally followed, international observers evaluated the counting process less positively than voting, with a negative assessment given in almost one sixth of polling stations observed. In one third of the 135 counts observed, the PECs had difficulties completing the results protocols, which led to procedural errors or omissions, including cases of pre-signing of protocols in one tenth polling stations observed. Results protocols were not always put on display, as required by law detracting from transparency. There were indications that ballot box stuffing had occurred earlier in some 7 instances around the country, including in the polling station in Khashuri, where the counting process was later disrupted. The CEC stated that the annulling of results, in a small number of polling stations due to reported violations, is under consideration.  The tabulation process was mostly transparent, with some overcrowding noted in DECs. International observers reported that PEC material was not properly sealed in eight cases and PEC protocol figures did not reconcile correctly in nine cases of 87 tabulations observed. In Tetritskaro,at least two PECs had their ballots and protocols escorted directly to the CEC as large crowds prevented their access to the DEC,” the conclusion reads.