„დემოკრატია არჩევნების დღის მერე იწყება“ - ამბობს საერთაშორისო დამკვირვებელი
მაირონ ლაჰოლა არჩევნების საერთაშორისო დამკვირვებელია. მართალია, საქართველოში პირველად დააკვირდა არჩევნებს, მაგრამ პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში მუშაობის საკმაოდ კარგი გამოცდილება აქვს.
15 წელი უკრაინაში ცხოვრობდა. პროფესიით მიკრობიოლოგს უკრაინაში მომხდარმა2004 წლის ნარინჯისფერმა რევოლუციამ გაუჩინა სურვილი, სხვადასხვა ქვეყანაში დაკვირვებოდა დემოკრატიის განვითარების ისტორიულ პროცესებს. კანადა, სუდანი, ბელორუსია, უკრაინა... ეს იმ ქვეყნების მცირე ჩამონათვალია, სადაც იგი საარჩევნო პროცესებს აკვირდებოდა.
Humanrights.ge  მაირონ ლაჰოლას საქართველოს პარლამენტის არჩევნებამდე ორი დღით ადრე ქალაქ ქუთაისში ესაუბრა. ვფიქრობთ, საერთაშორისო დამკვირვებელთან ინტერვიუს გამოქვეყნება დაგვიანებული არ არის.
- 1993 წელს უკრაინაში ევროპის ბანკის დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში მოვხვდი. ვმუშაობდი დნეპრის წყალსაცავის პროექტზე, როგორც მიკრობიოლოგი. როცა რეგიონში ცხოვრობ, პოლიტიკა საინტერსო ხდება, მითუმეტეს - იმ ქვეყანაში, რომელიც გარდამავალ პერიოდშია, სადაც ცენტრალიზებული სისტემის დეცენტრალიზება ხდება. თავად ეს გარდაქმნის პროცესი ჩემთვის იმდენად საიტერესოა, რომ გადავწყვიტე, ამ პროცესებს დავაკვირდე, როგორც პროფესიონალი დამკვირვებელი.
- თქვენი დაკვირვებით, როგორ ფიქრობთ, რა შეიცვალა ამ წლების განმავლობაში პოსტსაბჭოთა სივრცეში?
- ბოლო ოცი წლის განმავლობაში რაც პოსტსაბჭოთა სინამდვილეში ხდება, დემოკრატიის განვითარების პროცესისთვის, ნორმალურია. ზოგჯერ არის შემთხვევები, როცა ერთი ნაბიჯი წინ და ორი ნაბიჯი უკან იდგმება, მაგრამ განვითარების პროცესისთვის ეს ნორმალურია. სიტუაცია პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში თითქმის ყველგან იდენტურია. ერთნაირად იცვლება კანონები, სახელმწიფოები ერთნაირად უშვებენ  შეცდომებს. პირველად უკრაინაში როცა გაყალბდა არჩევნები, გაყალბების ტექნოლოგიები ძალიან მარტივი და პრიმიტიული იყო. ქვეყნის განვითარებასთან ერთად არჩევნების ფალსიფიცირების პროცესიც გართულდა და დაიხვეწა. ასე ხდება საქართველოშიც.
- თქვენ კანადაში ცხოვრობთ, საარჩევნო პროცესებს იქაც ხშირად აკვირდებით. რა განსხვავებაა დასავლურ და პოსტსაბჭოთა სივრცეში ჩატარებულ არჩევნებს შორის?
- განსხვავება ის არის, რომ განვითრებულ ქვეყნებს დემოკრატია დიდი ხანია აქვთ. შესაბამისად, ღრმად არის დამკვიდრებული დემოკრატიული ფასეულობებიც. ძირითადი განმასხვავებელი მაინც ის არის, რომ იქ ძალიან მაღალია კონტროლისა და ბალანსირების მექანიზმი. სამოქალაქო საზოგადოებას აქვს უნარი, გააკონტროლოს და დააბალანსოს სიტუაცია. რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, დასავლეთში ძალიან ძლიერია სასამართლო სისტემა, ხალხი მას ენდობა და ფაქტობრივად, ადამიანთა კეთილ  ნებაზე იმართება. აქაც ხალხმა, პირველ რიგში, უნდა გააცნობიეროს, რომ მათ დიდი ძალა აქვთ. ამისთვის კი ბრძოლა გჭირდებათ. პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში როცა ადამიანებს ეკითხები - რა ჭირდებათ? პასუხობენ, რომ მათ ძლიერი ლიდერი ჭირდებათ. ლიდერი კი ყოველთვის ერთპიროვნულად მართავს პროცესს. დასავლეთში კი ძლიერი საზოგადოება თავად განსაზღვრავს თავისივე საჭიროებას.
- რა უნდა გავაკეთოთ, რომ ძლიერები გავხდეთ?
- ეს პირველ რიგში, მენტალიტეტის შეცვლის პროცესთან არის დაკავშირებული. მენტალიტეტის შეცვლა ასეთი იოლი არ არის, ამ პროცესს  3-4 თაობა სჭირდება. მთავარია, ახალგაზრდობას ჰქონდეს საშუალებამ სხვა ქვეყნებში იმოგზაურონ, ინფორმაცია მიიღონ. საკუთარი თვალით როცა დაინახავენ დასავლური ცხოვრების სტილს, სურვილი გაუჩნდებათ, რომ აქაც იმ სტილის დამკვიდრება მოითხოვონ.
- პოსტსაბჭოთა სივრცეში, სადაც სოციალური ფონი ჯერ კიდევ მძიმეა, ძალიან ბევრს არა აქვს შესაძლებლობა, შვილები სასწავლებლად ან სამოგზაუროდ უცხოეთში გაუშვან...
- იმისათვის, რომ საშუალო კლასი შეიქმნას, ღია ეკონომიკა უნდა გქონდეს. დასავლეთში პოლიტიკოსი ბიუჯეტის თანხებს არამიზნობრივად როცა ხარჯავს, ხალხი დემონსტრაციებს აწყობს. იქ მოქალაქეებს შეუძლიათ, თამამდებობის პირი გადააყენონ. აი, ასეთი არის ხალხის ძალა. და კიდევ, ძალის მოსაპოვებლად აუცილებელია, გქონდეს ინსტრუმენტი. ასეთი ინსტრუმენტი კი დემოკრატიული ინსტიტუტების განვითარებაა -  არასამთავრობო სექტორი და მედია ის ძალაა, რომელსაც ყოველთვის შეუძლია ხალხის გამოფხიზლება. საქართველოში არის რამდენიმე  NGO, რომლებიც დაფინანსებას გრანტების სახით, სხვადასხვა ქვეყნებიდან იღებს, მაგრამ მათი მუშაობა ეფექტური არ არის.
რამდენად განსაზღვრავს არჩევნები ქვეყნის დემოკრატიულობის ხარისხს?
- დემოკრატია არჩევნების დღის მერე იწყება. თავად ხმის მიცემის დღე ძალიან სიმბოლური ხასიათის მატარებელი და რუტინული დღეა. როგორ მოხდება შედეგების კონტროლი და ბალანსირება, ამაზე არის დემოკრატულობის ხარისხი დამოკიდებული. ეს პროცესი გასაბერი ბუშტივითაა - საითაც ხელს ჰკრავ, იქით გადაინაცვლებს. ამ არჩევნების ერთ-ერთი პრობლემა არის ის, რომ ადმინისტრაციული რესურსებია გამოყენებული სახელმწიფოს მხრიდან, მეორეც - იკვეთება გარკვეული რაოდენობა მდიდარი ადამიანებისა, რომლებიც საკუთარი ფინანსებით აკონტროლებენ პოლიტიკურ პროცესს, რაც ერთგვარი ბარიერია დემოკრატიისათვის. ზოგადად, ეს ამერიკაშიც ასე ხდება, მაგრამ იქ საზოგადოების მხრიდან კონტროლი ძალიან ძლიერია.
- თქვენ პირველად ხართ საქართველოში. როგორ შეაფასებთ საქართველოში მიმდინარე პროცესს?
- პოლონეთი, ჩეხეთი, სლოვაკეთი, ბალტიისპირეთის ქვეყნები - მათ შეძლეს პოსტსაბჭოთა სივრციდან გასვლა და დაწინაურება. მათ ლუსტრაცია დაიწყეს, რაც, თავის მხრივ, დიდი ნახტომი და მნიშვნელოვანი ფაქტორია მომავალი განვითარებისთვის. მე მიყვარს ქართველი ხალხი. თქვენ ამ არჩევნებით დიდი ამოცანის წინაშე დგახართ. აქ ყველა რეგიონი თავისებურია. რასაც იმერეთში ფიქრობენ, განსხვავდება იმ დამოკიდებულებისაგან, რასაც მაგალითად, სვანეთში გამოხატავენ. ეს, ერთი მხრივ, ძალიან საინტერესოა. ქვეყანაში პროგრესი განვითარების თვალსაზრისით ნამდვილად იგრძნობა. ხშირად მესმის, რომ დღეს ქვეყანაში არსებობს შიში კრიმინალური წარსულის დაბრუნების თაობაზე, მაგრამ დამერწმუნეთ, ასეთი შიში უსაფუძვლოა, რადგან ეს თქვენი ქვეყნის წარსული - განვლილი ეპიზოდია, წარსულში კი არასოდეს ბრუნდებიან.

Mairon Lahola is an international observer of elections. Although this was his first experience of observing elections in Georgia, he has good experience in this field in other post-Soviet states.
He lived for 15 years in Ukraine. After the Orange Revolution which took place in Ukraine in 2004, he became interested in monitoring historical processes of democracy. By profession he is a microbiologist. Canada, Sudan, Belarus, Ukraine… this is a small list of those countries where he has observed elections.
Humanrights.ge contacted Mairon Lahola two days before the parliamentary elections in Kutaisi. We think it’s not too late to publish an interview with an international observer.
- In 1993 I arrived in Ukraine with a project financed by the European Bank. I worked on Dnepr reservoir project as a microbiologist. Politics becomes very interesting when you work in a region, and especially in a country that is in a transition period where a centralized system is being decentralized. The transformation process itself is very important, which is why I decided to observe elections as professional observer.
What do you think about the changes in recent years in post-Soviet countries?
- The things that have been happening in post-Soviet countries over the past 20 years are normal for developing democracies. Sometimes there are situations when you step forward with one foot and then step back with two feet but that's normal during development. The situation in the former Soviet states is almost identical everywhere. Laws are changing in similar ways and countries are making the same mistakes. At first, very primitive and simple methods were used to hold corrupt elections in Ukraine. As a country develops, falsification methods also develop and improve. So it happened in Georgia too.
You live in Canada where you quite often observe elections. What is the difference between elections in the West and elections in former post-Soviet countries?
- The main difference is that developed countries have already had a democracy for a long time. So democratic principles are already established. The main distinguishing point is that there is a lot of control and a balancing mechanism. Civil society has the ability to control and balance the situation. The most important thing is that in the West we have a strong court system that people trust. Here people must also realize that they have huge power. You have to fight for this. When you ask people in post-Soviet countries what they want, they answer that they want strong leader. A leader always individually manages politics. In the west a strong society defines itself by its own needs.
- What should we do to become strong?
- Firstly the mentality should be changed. A change of mentality isn’t easy; it takes 3-4 generations. The main thing is that younger people should be able to travel abroad, get information. When they see new Western approaches with their own eyes they will try to establish this here.
In post-Soviet countries where the social background is still very difficult, many people can’t afford to send their children abroad to get education or just for traveling…
- You need an open economy to create a middle class. When in the West a politician uses money for the wrong purposes, people organize demonstrations. They can remove people from posts. People have this kind of power. You need to have the means to gain power. People's power can be gained through the development of democratic institutions, the nongovernmental sector and the media. There are several NGOs in Georgia that are funded and get grants from different countries but their work isn’t effective.
Do elections determine the quality of democracy of a country?
-  Democracy starts after elections. The voting process itself is symbolic and routine. The quality of democracy is based on how the results are balanced and controlled. This process is like an inflatable balloon – it moves in the direction you kick it. One of the problems of this election is that administrative resources are being used by the government and the second thing is that there is a certain number of wealthy people who control political process with their own finances, which is something of a barrier to democracy. This happens in USA too but the control from society is very strong.
- Is it first time you are in Georgia. How would you evaluate the current processes in Georgia?
- Poland, Czech Republic, Slovakia, the Baltic countries- these are all countries that have managed to get away from the post-Soviet space. They have started lustration which is a big leap and an important factor for future development. I love Georgian people. You will face many challenges in this election. All the regions are different here. What people think in Imereti is absolutely different from what people are thinking in Svaneti. This is very interesting in one way. Progress regarding development is noticeable in Georgia. I quite often hear fears about past criminality coming back to Georgia but believe me, these fears are groundless because this is your history and nobody returns to the past.