„ქართული ოცნების“ მხარდამჭერის სასარგებლოდ გამოტანილი განაჩენი
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის ადმინისტრაციული სამსახურის თანამშრომელს, სალომე ზენაიშვილს, რომელსაც სახელშეკრულებო ვადა 30 სექტემბერს უთავდებოდა, ნაციონალურმა მოძრაობამ საოლქო საარჩევნო კომისიაში უჩივლა.
პატიმართა წამების შესახებ ვიდეომასალის გავრცელების შემდეგ, ლანჩხუთში პერმამენტული აქციები დაიწყო. აქციები იმართებოდა პირველი საჯარო სკოლის, პოლიცისაა და ადმინისტრაციული შენობის წინ, სადაც მუნიციპალიტეტის საკრებულო და გამგეობაა განთავსებული. გამგეობის წინ გამართული აქციის დროს სალომე ზენაიშვილი ქვემოთ ჩავიდა და აქციაზე დადგა.
სალომე ზენაიშვილი: „ჩავედი იმიტომ, რომ ვგმობ ძალადობას და არ მომწონს, რაც ხდება. გავაპროტესტე ადამიანთა წამება. ეს აქცია არც ერთ პარტიის არ მოუწყვია. მასში საზოგადოების წევრები მონაწილეობდნენ. წავედი წყალწმინდაზეც და იქაც დავესწარი მსგავს აქციას. მეორე დღეს კი გავიგე, რომ საჩივარია შესული.
ზენაიშვილი ამბობს, რომ მის წინააღმდეგ საჩივარი საოლქო საარჩევნო კომისიაში ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ფრაქცია „უმრავლესობის“ თავმჯდომარე, დავით ჩხაიძემ შეიტანა.
საინტერესოა, რომ ადმინისტრაციული შენობის წინ გამართულ აქციაზე თავისი სამუშაო კაბინეტიდან საკრებულოს ინფრასტრუქტურის კომისიის თავმჯდომარე მერაბ წილოსანიც ჩავიდა, თუმცა მის წინააღმდეგ საქმე არ აღძრულა.
Humanrights.ge დავით ჩხაიძეს დაუკავშირდა. „სალომე ზენაიშვილი ყველამ დაინახა აქციაზე. ის საჯარო მოხელეა და პოლიტიკურ პროცესებში ჩართული არ უნდა იყოს“,  - გვითხრა მან. ჩვენ დავინტერესდით, საკრებულოს კომისიის თავმჯდომარის წინააღმდეგ რაღატომ არ დაიწერა საჩივარი. ამ კითხვაზე ჩხაიძემ გვიპასუხა: „არ ვიცი, არ ვაკეთებ კომენტარს“.
საოლქო საარჩევნო კომისიამ სალომე ზენაიშვილის წინააღმდეგ საქმე ოზურგეთის სასამართლოში გაასაჩივრა. მოსამართლე შალვა ნუცუბიძემ კი გადაწყვეტილება სალომე ზენაიშვილის სასარგებლოდ გამოიტანა, რადგან ის ვადიანი ხელშეკრულებით მუშაობდა და ხელშეკრულების ვადა 30 სექტემბერს გასდიოდა.

Verdict in Favor of Georgian Dream’s Supporter
National Movement filed a complaint against Salome Zenaishvili, an employee of the administrative service of Lanchkhuti district administration, whose labor contract was due to expire on September 30.
Permanent protest rallies launched in Lanchkhuti after videos about prisoners’ abuse were aired. The rallies were held in front of public school #1, police and administrative buildings where the municipal board and district administration are located. Salome Zenaishvili went down and joined the rally.
Salome Zenaishvili: “I went down because I protest violation and I do not like what happens in the country. I protested human violation. None of political parties have organized this protest rally. Only ordinary members of society took part in it. I also went to Tskaltsminda and attended protest rally there too. Next day I found out that there was a complaint against me.”
Zenaishvili said that Davit Chkhaidze, chairman of the Fraction Majority at the Lanchkhuti municipal board, filed a complaint against her.
It is interesting that Merab Tsilosani-the chairman of the infrastructure commission at the municipal board, also joined the protest rally from his office in front of administrative building. However, nobody had sued him.
Humanrights.ge got in touch with Davit Chkhaidze. “Everybody saw Salome Zenaishvili at the protest rally. She is public official and she must not involve in political events”, - Chkhaidze told us. We interested why they had not sued Tsilosani too. “I do not know, I will not make a comment”, Chkhaidze said.
DEC appealed the case of Salome Zenaishvili in Ozurgeti court. Shalva Nutsubidze-the judge passed verdict in favor of Salome Zenaishvili because her contract was due to expire on September 30.