დავით კეზერაშვილმა „რუსთავი 2“-ისა და „მზის“ წილები გაყიდა
ყოფილი თავდაცვის მინისტრის დავით კეზერაშვილის კუთვნილმა კომპანია შპს „მედია ჯორჯიამ“ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის 40 პროცენტიანი წილი, რომელიც მან 4 ოქტომბერს იყიდა, 5 დღის შემდეგ ბიზნესმენ გიორგი ყარამანიშვილს მიჰყიდა. მანვე იყიდა „ჯორჯიან მედია კომპანიის“ კუთვნილი 50 პროცენტიანი წილი ტელეკომპანია „მზეში“. ეს ცვლილება სამეწარმეო რეესტრში 2012 წლის 9 ოქტომბრით თარიღდება.
ქართული მედიის ცნობით, გიორგი (გია) ყარამანიშვილი პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის მეგობარია. ისინი კიევში სწავლის დროს ჯგუფელები იყვნენ. მასზე პრეზიდენტმა 2005 წელს, საჯარო გამოსვლისას ისაუბრა, როდესაც აფხაზეთში ჩატარებულ ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნებს გამოეხმაურა.
„ჩემს მეგობარს, გია ყარამანიშვილს წინაპრების მიერ აშენებული ოთხი სახლი ჰქონდა გაგრაში, სოხუმში, ბიჭვინთაში და ოჩამჩირეში. როდესაც გია ყარამანიშვილს დაუბრუნებენ ამ ოთხ სახლს და მისცემენ არჩევნებში მონაწილეობის უფლებას, მაშინ შეიძლება ეს არჩევნები ჩაითვალოს კანონიერად”, – განაცხადა სააკაშვილმა.
უკრაინული მედიის ცნობით, ქართველი ბიზნესმენი გიორგი ყარამანიშვილი კიევში რესტორან „ალაზანს“ ფლობს. საქართველოს მთავრობის ოფიციალური საიტის ცნობით კი, ყარამანიშვილი საქართველოს ეროვნული საინვესტიციო სააგენტოს საქმიანობის მხარდაჭერის მიზნით შექმნილ მრჩეველთა საბჭოშიც შედიოდა, რომლის წევრებიც მის გარდა მინისტრები და თბილისის მერი, გიგი უგულავაც იყვნენ.
სამეწარმეო რეესტრის მონაცემებით, გიორგი ყარამანიშვილმა „რუსთავი 2“-ის 40 პროცენტი ნახევარ მილიონ დოლარად,  „მზის“ 40 პროცენტი კი 250 ათას დოლარად იყიდა.
აღნიშნული წილი 5 დღის წინ კეზერაშვილის კომპანიებს ამავე ფასად მიაყიდა ლევან ყარამანიშვილმა, რომელსაც მანამდე ამ ორი ტელეკომპანიის 90 პროცენტი ეკუთვნოდა. „ნეტგაზეთის“ ცნობით, ლევან ყარამანიშვილი და გიორგი ყარამანიშვილი ახლო ნათესავები არიან.
საჯარო რეესტრის მონაცემებით, დოკუმენტებში არსებული ხარვეზის გამო წილის ცვლილება ჯერ არ დარეგისტრირებულა. კერძოდ, „სარეგისტრაციოდ არ არის წარმოდგენილი ლევან ყარამანიშვილის თანხმობა შპს „მედია ჯორჯია“-ს მიერ წილის გიორგი ყარამანიშვილის სახელზე გასხვისებასთან დაკავშირებით“.
ამჟამად „მზისა“ და „რუსთავი 2“-ის 50 პროცენტი კვლავ ლევან ყარამანიშვილის მფლობელობაშია, 40 პროცენტი  გიორგი ყარამანიშვილს, 10 პროცენტი კი გიორგი გეგეშიძეს ეკუთვნის. ტელეკომპანიებში წილების ცვლილება არ ასახულა კომპანიის შესაბამისობის დეკლარაციაშიც, რისი ვალდებულებაც მფლობელებს კანონით ეკისრებათ.
გიორგი ყარამანიშვილი ცნობილი ბიზნესმენის, რეზო შარანგიას ნათესავია. მისი და ნატა ყარამანიშვილი შარანგიას მეუღლეა. თავის მხრივ, ბიზნესპარტნიორები არიან ლევან ყარამანიშვილი და რეზო შარანგია. ისინი საკომუნიკაციო კომპანია „ბილაინის“ (შპს „მობიტელი“) მფლობელი ოფშორული კომპანიების Watertrail Industries, Delgado Resources და Investico Alliance-ის წარმომადგენლები და სამეთვალყურეო საბჭოს წევრები არიან. ლევან ყარამანიშვილის მამა კონსტანტინე ყარამანიშვილი „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ შემომწირველებშიც ფიქსირდება, მან ამ პოლიტიკურ სუბიექტს 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინ 2 ათასი ლარი შესწირა.

David Kezerashvili Sells Shares of Rustavi 2 and Mze
Media Georgia LLC owned by former defense minister David Kezerashvili sold 40 percent of Rustavi 2 Broadcasting Company shares after 5 days of purchasing them.  The shares were sold to businessman Giorgi Karamanishvili.  Karamanishvili also bought 50% of the television company Mze from the same company.  The coinciding change was made in the Business Registry on 9 October 2012.
According to Georgian media Giorgi (Gia) Karamanishvili is a friend of President Mikheil Saakashvili.  They studied in the same group in Kiev.  President spoke about Karamanishvili in his speech made in 2005, when commenting to the so called presidential elections in Abkhazia.
“My friend Gia Karamanishvili had four houses in Gagra, Sokhumi, Bichvinta and Ochamchire; when they will return these houses to Gia Karamanishvili and he will be able to participate in elections that is when it will be possible to count the elections legitimate,” Saakashvili said.
According to Ukrainian media Georgian businessman Giorgi Karamanishvili owns restaurant Alazani in Kiev.  According to Georgian government official website Karamanishvili was member of the Councilcreated to support the Georgian National Investment Agency; ministers and Tbilisi Mayor Gigi Ugulava is also member of the given council.
According to the Business Register Giorgi Karamanishvili purchased Rustavi 2 shares (40%) for half million USD and 40% of Mze shares for USD 250 thousand.
5 days ago the same shares were sold to Kezerashvili’s company by Levan Karamanishvili, who before that owned 90% of both TV-Companies.  Netgazeti reports that Levan Karamanishvili and Giorgi Karamanishvili are close relatives.
According to the Public Registry, due to the mistakes in documentation the change has not been registered yet. Namely, “there is no written consent from Levan Karamanishvili to selling of shares by Media Georgia LLC to Giorgi Karamanishvili.”
For the moment 50% of Mze and Rustavi 2 are still owned by Levan Karamanishvili; 40% - Giorgi Karamanishvili; 10% - Giorgi Gegeshidze.  The change of shares has not been reflected in the Companies’ Declaration of Comformity, while the owners are obliged by the law to do so.
Giorgi Karamanishvili is a relative of well-known businessman Rezo Sharangia.  His sister Nata Karamanishvili is Sharangia’s wife.  Levan Karamanishvili and Rezo Sharangia are also business partners.  They are representatives and members of the Board of offshore-registered companies Watertrail Industries, Delgado Resources and INvestico Aliiance which in return own communication company Beeline (Mobitel LLC.)  Levan Karamanishvili’s father Konstantine Karamanishvili is among the donators to the United National Movement.  He donated GEL 2 thousand to the given political subject before Parliamentary elections of 2012.