დემეტრაძეს პრეზიდენტმა სასჯელი გაუნახევრა
პატიმრობაში მყოფი ფეხბურთელის, გიორგი დემეტრაძის ადვოკატის, მარიკა ფხალაძის ცნობით, დემეტრაძეს პრეზიდენტმა სასჯელი 28 აგვისტოს გაუნახევრა.
„შეიწყალეს 28 აგვისტოს, ოღონდ არ გაუთავისუფლებიათ. ანუ 28 აგვისტოსთვის დარჩენილი სასჯელი გაუნახევრდა. იმ პერიოდისთვის დარჩენილი  ჰქონდა 4 წელი და  მოსახდელად დაუტოვეს 2 წელი“, – განუცხადა „ნეტგაზეთს“ დემეტრაძის ადვოკატმა.
მისივე თქმით, თავად ეს ფაქტი დემეტრაძისთვისაც მოულოდნელი იყო, რადგან მას არ მიუმართავს პრეზიდენტისთვის შეწყალების თხოვნით.
„არც მას და არც მისი ოჯახის წევრებს შეწყალების თხოვნით არ მიუმართავთ პრეზიდენტისთვის. 28 აგვისტოს მას მიუტანეს და ჩააბარეს პრეზიდენტის გადაწყვეტილება მისი შეწყალების შესახებ, სადაც მითითებული იყო, რომ მას სასჯელი გაუნახევრდა. კანონში მითითებულია, რომ პრეზიდენტს პატიმარმა თვითონ უნდა მიმართოს შეწყალების თხოვნით. ამავე დროს, ერთ–ერთი მთავარი პირობა დანაშაულის აღიარებაა. ამ კონკრეტულ შემთხვევაში, არც ერთი პირობა არ ყოფილა დაკმაყოფილებული. ანუ დემეტრაძეს არც შეწყალებით მიუმართავს პრეზიდენტისთვის და არც დანაშაული უღიარებია“, – განაცხადა „ნეტგაზეთთან“ საუბრისად ადვოკატმა მარიკა ფხალაძემ.
მეტი დეტალებისთვის „ნეტგაზეთი“ პრეზიდენტის პრესსპიკერთან მანანა მანჯგალაძესთან შეეცადა დაკავშირებას, თუმცა მან ზარებს არ უპასუხა.
შეგახსენებთ, გიორგი დემეტრაძე ქურდულ სამყაროსთან კავშირის გამო დააკავეს. ის თბილისის საქალაქო სასამართლომ 2011 წლის მარტში დამნაშავედ სცნო და 6 წლით პატიმრობა მიუსაჯა. ასევე, დამატებითი სასჯელის სახით ქონებისა და იმ 30 ათასი აშშ დოლარის ჩამორთმევა მიუსაჯა, რომელიც მას ჩხრეკისას აღმოაჩნდა.

President Reduced Demetradze’s Punishment by Half
On August 28 the president reduced Giorgi Demetradze’s punishment by half. Marika Pkhaladze- the lawyer of imprisoned football player Giorgi Demetradze stated about it.
“He was pardoned on August 28 but he was not liberated. The punishment that was left by August 28 was reduced by half. He had four more years left and it was reduced by two years”, Demetradze’s lawyer told Netgazeti.
She added it was unexpected for Demetradze too as he had not applied to the president for pardon.
“Neither he nor his family have applied to the president with the request. On August 28 President’s pardon decree was handed to him. It read his punishment was reduced by half. The law states that prisoner must personally apply to the president with the request of pardon. Besides that one of the main requirements to pardon the convicted is to plead guilty. But in this concrete case neither of these conditions was satisfied. So Demetradze did not apply to the president and he has not pleaded guilty”,-the lawyer Marika Pkhaladze told Netgazeti.
Netgazeti tried to contact Manana Manjgaladze- president’s spokesperson to learn more details though she did not answer phone calls.
Giorgi Demetradze was arrested for the cooperation with so-called thieves-in-law. In March of 2011 Tbilisi City Court found him guilty and sentenced him to 6 years imprisonment. Furthermore, Tbilisi City Court confiscated his property and 30 thousand dollars that was found during the search.