ამნისტიის შესახებ კანონპროექტზე მუშაობა დაწყებულია
ამნისტიის შესახებ კანონპროექტზე მუშაობა დაწყებულია. ამის შესახებ სასჯელაღსრულების მინისტრობის კანდიდატმა სოზარ სუბარმა მოქმედ მინისტრთან, გიორგი ტუღუშთან შეხვედრის წინ განაცხადა. მისი თქმით, ჯერ რთულია თქმა, ვის შეეხება ამნისტია.
„ამნისტია არ არის ერთადერთი გამოსავალი ციხეების განტვირთვისათვის, ამნისტიას უნდა დაემატოს შეკრებითობის პრინციპის გაუქმება და იმ პატიმრების საკითხების გადახედვა, რომლებიც ციხეებში უკანონოდ სხედან“, - განაცხადა სუბარმა.
მისივე თქმით, სამომავლოდ შეკრებითობის პრინციპის გაუქმებისა და მკაცრი სისხლის სამართლებრივი პოლიტიკის შეცვლის შედეგად ქვეყანაში ამდენი პატიმარი აღარ იქნება.
ამასთან, სოზარ სუბარმა მომავალი სახალხო დამცველის შესახებაც გააკეთა კომენტარი. მისი თქმით, სახალხო დამცველი შეირჩევა პარლამენტის შეკრების შემდეგ, სამოქალაქო საზოგადოებასთან მჭიდრო თანამშრომლობის შედეგად.

Working on the Draft Amnesty Law Started
Working on the draft amnesty law has started – penitentiary minister-to-be Sozar Subari said before his meeting with the acting penitentiary minister Giorgi Tugushi. Subari said it is difficult to say who will enjoy this amnesty.
“Amnesty is not the only solution for discharging the overcrowded prisons. In addition to that we should annul principle of collective punishments and review cases of all arbitrarily imprisoned people,” Subari said.
He added that as a result of annulled collective principle of punishments and changed strict criminal policy we will not have so many prisoners in the country in future.
Sozar Subari also commented about the future Public Defender. He said the ombudsman will be selected after the new parliament meets and discuss this issue in close cooperation with the civil society.