ქიბარ ხალვაშის სახელთან დაკავშირებული კომპანიები ქონების დაბრუნების მოთხოვნით სასამართლოსთვის მიმართვას გეგმავენ
ქიბარ ხალვაშის სახელთან დაკავშირებული კომპანიები - „არტი“, „პრიზა“, „ინტერნეიშენელ ბილდინგ კომპანი“ და „ლივო გრუპი“ ქონების დაბრუნების მოთხოვნით სასამართლოსთვის მიმართვას გეგმავენ.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ ხალვაშის წარმომადგენლებმა აცნობეს, ეს მას შემდეგ მოხდება, რაც საკანონმდებლო ბაზა შემუშავდება, რომელიც უკანონოდ ჩამორთმეული ქონების დაბრუნების შესაძლებლობას უზრუნველყოფს.
„ქიბარ ხალვაშის სახელთან დაკავიშრებული კომპანიები - „არტი“, „პრიზა“, „ინტერნეიშენელ ბილდინგ კომპანი“, „ლივო გრუპი“ განაგრძობენ ბრძოლას სამართლებრივი გზებით. ამ ეტაპზე ამ კომპანიების განცხადებები იხილება ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ. თუმცა, ჯერჯერობით საბოლოო გადაწყვეტილებები მიღებული არ არის. არ არის, ასევე, დასრულებული სისხლის სამართლის საქმეები ქიბარ ხალვაშისა და მისი პარტნიორების წინააღმდეგ, რომლებიც ჯერ კიდევ 2007 წელს აღიძრა. 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შედეგებმა შექმნა ახალი რეალობა, რომელშიც შესაძლებელი იქნება, სამართლიანი სასამართლოს პირობებში, გადაიხედოს პოლიტიკურად მოტივირებული უკანონო გადაწყვეტლებები, რომლებიც მიღებულია საქართველოს სასამართლოების მიერ და რომელთა საფუძველზეც წარმატებულ კომპანიებს სრულად ჩამოერთვათ ქონება და აღარ მიეცათ ბიზნეს-საქმიანობის გაგრძელების საშუალება. ახლადარჩეული პარლამენტის უმრავლესობის ლიდერთა განცხადებით, უახლოეს მომავალში შემუშავდება საკანონმდებლო ბაზა, რაც უზრუნველყოფს უკანონოდ ჩამორთმეული ქონების დაბრუნების შესაძლებლობას. ზემოაღნიშნული კომპანიები, პარლამენტის მიერ შესაბამისი კანონების მიღებისთანავე, მიმართავენ სამართალდამცავ ორგანოებს და მოითხოვენ უკანონოდ ჩამორთმეული ქონების დაბრუნებას“, - აცხადებენ ხალვაშის წარმომადგენლები.
ქიბარ ხალვაშისა და მისი პარტნიორების კომპანებმა ამ ეტაპზე წერილობით მიმართეს იმ საწარმოებს და სახელმწიფო სტრუქტურებს, რომელთაც გადაეცათ ზემოაღნიშნული კომპანიების ქონება, იმ მიზნით, რომ მათ ხელი შეუწყონ სამართლიანობის აღდგენას.
ასევე, დაგეგმილია საქართველოს მთავარი პროკურატურისათვის მიმართვა ქიბარ ხალვაშისა და მისი პარტნიორების, აგრეთვე მათი კომპანების წინააღმდეგ კონკრეტული თანამდებობის პირების მიერ განხორციელებული ქმედებების დეტალური აღწერით და დასაბუთებით.

Companies Linked with Kibar Khalvashi Will Appeal to the Court to Gain Their Properties Back
Companies linked with Kibar Khalvashi – Arti, Priza, International Building Company and Livo Group - will appeal to the court and request return of their properties.
Khalvashi’s representatives told Interprensews that after new legislation is worked out, which will ensure return of seized property, they will appeal the court.
“Companies linked with Kibar Khalvashi – Arti, Priza, International Building Company, Livo Group – continue struggle through legal ways. At this stage the applications of those companies are pending before the European Court of Human Rights. However, final judgments were not passed yet. Criminal process against Kibar Khalvashi and his partners were not finished either though they were launched in 2007. October 1 parliamentary elections created a new reality in the country when it will be possible to revise politically motivated arbitrary judgments. Based on those illegal judgments, properties were seized from successful [Georgian] companies and were not allowed to continue business. Leaders of the newly elected parliamentary majority state that in near future they will work out legislative base which will create possibility to return illegally seized properties. The aforementioned companies will appeal to law enforcement bodies as soon as relevant laws are adopted and they will request return of illegally seized properties,” Khalvashi’s representatives said.
Companies of Kibar Khalvashi and his partners petitioned to the enterprises and governmental institutions, whom the properties of aforementioned companies were assigned and requested to support restitution of justice.
Kibar Khalvashi and his partners also plan to petition to the Chief Prosecutor’s Office of Georgia where they describe activities of concrete senior governmental officials against their companies in detail and provide relevant evidence of their allegations too.