„სახალხო ბანკის“ ყოფილ მფლობელებს „ლიბერთი ბანკმა“ და ეროვნულმა ბანკმა დიალოგი შესთავაზა
„სახალხო ბანკის“ (ამჟამად - „ლიბერთი ბანკი“) ყოფილმა მფლობელებმა და დამფუძნებლებმა 19 ოქტომბერს დაანონსებული საგანგებო განცხადების გავრცელება გადაიფიქრეს. როგორც ბანკის ერთ-ერთმა ყოფილმა აქციონერმა, გიორგი გოგუაძემ  ბრიფინგზე განაცხადა, პრესკონფერენციის დაანონსების შემდეგ მათ დაუკავშირდნენ „ლიბერთი ბანკისა“ და ეროვნული ბანკის წარმომადგენლები და დიალოგი შესთავაზეს. შესაბამისად, მათი განმარტებით, ამ ეტაპზე ცალკეული შეფასებებისგან თავს შეიკავებენ, რათა ცალმხრივმა ფორმულირებებმა პროცესი არ დააზარალოს.
„აგრესიული გამონათქვამებით საუბარს არ ვაპირებთ. ჩვენ ვიწყებთ დიალოგს და შეფასებებზე მოგვიანებით მოგახსენებთ. საქმის კურსში ჩაგაყენებთ მოლაპარაკებებთან დაკავშირებითაც. კონსულტაციებიდან გამომდინარე, არ გავავრცელებთ დღეისთვის დაგეგმილ საგანგებო განცხადებას, რადგან არ გვსურს, ცალმხრივი ფორმულირებებით საუბარი“, - განაცხადა გოგუაძემ.
მისივე თქმით, საქართველოში დღევანდელი ხელისუფლების მხრიდან არის მოწოდება, რომ ყოველგვარი გაუგებრობა მოლაპარაკებების გზით მოგვარდეს. შესაბამისად ჩათვალეს, რომ ამ ეტაპზე სწორედ ეს ფორმაა უკეთესი.
გარდა ამისა, გიორგი გოგუაძემ ჟურნალისტების წინაშე მოიბოდიშა, რომ მათი მოლოდინი ვერ გაამართლა და დღევანდელ პრესკონფერენციაზე საინტერესო ინფორმაცია ვერ მიაწოდა.
„სახალხო ბანკის“ ყოფილმა მფლობელებმა ჟურნალისტების შეკითხვებს არ უპასუხეს და პრესკონფერენციის დარბაზი დატოვეს.
ინფორმაცია, რომ ბანკის ყოფილი დამფუძნებლები ირინა ჯინჭარაძე, ალიონა კოვალენკო და გიორგი გოგუაძე განცხადებას გაავრცელებდნენ, 18 ოქტომბერს გავრცელდა.
„სახალხო ბანკი“ მისმა დამფუძნებლებმა 2009 წელს დათმეს. მაშინ ერთ-ერთი უმსხვილესი საბანკო ინსტიტუტი 12,51 მილიონად გაიყიდა. გავრცელებული ინფორმაციით, ის ბრიტანულმა საინვესტიციო ჯგუფმა შეიძინა.
ბანკი, რომლის სახელიც 2005 წელს მოსკოვში მოკლულ ქართველ ბიზნესმენს, მამუკა ჯინჭარაძეს უკავშირდება, 2002 წელს დაფუძნდა. „სახალხო ბანკის“ აქციონერები იყვნენ: გიორგი გოგუაძე (9,59%), რომელიც ჯერ კიდევ მოქმედ პარლამენტში ისნის მაჟორიტარად „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ სახელით შევიდა, აგრეთვე, ირინა ჯინჭარაძე (24,88%), შპს „სტარქორდ რესურსიზი“ (20,18%), ელენე კოვალენკო (20,18%) და სხვა წვრილი აქციონერები.
ბანკს მალევე „საქართველოს ბანკის“ ყოფილი გენერალური დირექტორი და 2007-2008 წლების პრემიერ-მინისტრი ლადო გურგენიძე ჩაუდგა სათავეში.

Liberty Bank and National Bank Offer Negotiations to Former Owners of People’s Bank
Former owners and founders of People’s Bank (currently Liberty Bank) decided not to diffuse the statement they had provisionally announced on October 19. One of the former share-holders of the bank, Giorgi Goguadze said at a briefing that after they had announced that they would hold a press-conference, representatives of Liberty Bank and National Bank contacted them and offered negotiations. Consequently, they stated that at the moment they are withholding any comments in order not to damage the negotiations.
“We are not going to speak in an aggressive tone. We are starting a dialogue and we will draw conclusions later. We will also keep you informed about the ongoing negotiations. As a result of consultations we have held, we are not going to publish the statement we provisionally announced because we do not wish to make any unilateral claims,” Goguadze said.
He said that the new government of Georgia advised everybody to overcome all misunderstandings through negotiations. So, they decided that this form of communication was the best solution.
Additionally, Giorgi Goguadze apologized to journalists that they did not satisfy their expectations and did not provide them with interesting information at the press-conference.
The former owners of People’s Bank did not reply to journalists’ questions and left the hall.
Information about the intention of former founders of the bank Irina Jincharadze, Aliona Kovalenko and Giorgi Goguadze to make a special statement was spread on October 18.
The founders sold People’s Bank in 2009. At that time it was one of the largest banks and was sold for 12.51 million lari. According to information released, a British investment group purchased it.
The bank was linked with the name of Georgian businessman Mamuka Jincharadze, who was killed in 2005 in Moscow. The bank was founded in 2002. Shareholders of the bank were: Giorgi Goguadze (9.59%) who was a majortiarian MP of United National Movement from Isani district; Irina Jincharadze (24.88%), Ltd Starcord Resources (20.18%), Elene Kovalenko (20.18%) and other smaller shareholders.
In 2009, former director-general of the Bank of Georgia and 2007-2008 prime-minister of Georgia Lado Gurgenidze became leader of the bank.