გია გვიჩიანი: „ჩემი დაკავებით უნდოდათ, გირგვლიანის მკვლელობის ფაქტიდან საზოგადოების ყურადღება სხვა საკითხებზე გადაეტანათ“
საზოგადოებრივი მონიტორინგის კომისიის ფარგლებში „ინტერპრესნიუსის“ ჟურნალისტმა „ეი-ი-ეს თელასის“ ფინანსური დირექტორის, ნიკა ლომინაძის მკვლელობისთვის მსჯავრდებული გია გვიჩიანი #6-ე სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მოინახულა.
როგორც გვიჩიანმა „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას აღნიშნა, მას უვადო პატიმრობა უკანონოდ აქვს მისჯილი, ამიტომ იუსტიციის ახალი მინისტრისა და მთავარი პროკურორისგან მისი საქმის პირველ რიგში გადახედვას ითხოვს.
„უდანაშაულო ადამიანს სასჯელის უმაღლესი ზომა მაქვს მისჯილი, მხოლოდ და მხოლოდ ერთი ადამიანის ჩვენებით. ეს ჩვენებაც ათჯერ არის შეცვლილი, წინააღმდეგობრივია და თავისი არსით არის დაუშვებელი მტკიცებულება. პროკურატურამ ამერიკის შეერთებული შტატების გამოძიების ფედერალური ბიუროდან გამოგზავნილი დნმ-ის პასუხი დამალა, რაც ასევე ჩემს უდანაშაულობას ამტკიცებს. სასამართლომ იუსტიციის სამინისტროს ბალისტიკური და სამედიცინო ექსპერტები არაკომპეტენტურად ჩათვალა და განაჩენში დაწერა, რომ ძვალი თავისი ბუნებით იწელება და იკუმშება და ამიტომ ტყვიამ შეიძლება დატოვოს თავის ზომაზე უფრო ვიწრო ჭრილობა“, - განაცხადა გია გვიჩიანმა.
მისივე განმარტებით, საუბარია ნიკა ლომინაძის ჭრილობაზე, რომელიც საქმის მასალების მიხედვით „მაკაროვის“ ტიპის იარაღით არის მიყენებული, თუმცა „მაკაროვს“ ბევრად დიდი ჭრილობა უნდა მიეყენებინა ლომინაძისთვის, ვიდრე მას აღენიშნებოდა. ამასთან, როგორც გვიჩიანი აღნიშნავს, უშუალოდ მკვლელობის შემსრულებელ ნიკა ჩემიას აქვს უტყუარი ალიბი, რითაც ასევე მისი უდანაშაულობა მტკიცდება და სწორედ აქედან გამომდინარე, სასამართლომ ადვოკატები გამოაძევა პროცესიდან და იგი დაცვის გარეშე გაასამართლა.
„უკვე მეშვიდე წელია, უკანონოდ ვიმყოფები საპყრობილეში. არ მგონია ასეთი დიდი ხნის უკანონო პატიმარი იმყოფებოდეს ამჟამად სასჯელაღსრულების სისტემაში. იუსტიციის ახალი მინისტრისა და მთავარი პროკურორისგან ვითხოვ ჩემი საქმის პირველ რიგში გადახედვას“, - განაცხადა გია გვიჩიანმა.
მისივე თქმით, ის ვანო მერაბიშვილის პირადი პატიმარია. „მე ვარ მერაბიშვილის პირადი პატიმარი. დამაკავეს იმიტომ, რომ სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის ფაქტიდან საზოგადოების ყურადღება სხვა საკითხებზე გადაეტანათ“, - განაცხადა გია გვიჩიანმა.

Gia Gvichiani: “By Imprisoning Me They Wanted to Attract Public Attention away from Girgvliani’s Murder to My Detention”
As part of the work of a public monitoring commission, a journalist of Interpresnews visited prisoner Gia Gvichiani in Prison # 6, who was convicted of the murder of Nika Lominadze, the financial director of AES Telasi.
Gvichiani told IP that he was arbitrarily sentenced to life imprisonment and he therefore urges the new minister of justice and chief prosecutor to review his case urgently.
“They have imposed the ultimate punishment on me, an innocent person, based on the testimony of only one person. This testimony was also amended several times, it is contradictory and cannot be counted as firm evidence . The prosecutor’s office did not reveal the results of the DNA analysis, which were sent from the US Federal Bureau of Investigation and proved my innocence. The court summoned ballistic and medical experts from the ministry of justice and passed a verdict which stated that bone can expand and contract so a bullet can leave a hole which is narrower than its diameter,” Gia Gvichiani said.
He stated that the verdict was based on Nika Lominadze’s wound, which was inflicted by a Makarov firearm according to the case materials. However, a Makarov gun should have left a larger wound. Additionally, Gvichiani said that Nika Chemia, the person charged with killing Lominadze, has a valid alibi which proves his innocence; the judge sent defense lawyers out of the courtroom and judged him without protection.
“I have been in prison for seven years illegally. I do not think there is another arbitrary prisoner in Georgian prisons who has served more time here. I urge the new minister of justice and the chief prosecutor to study my case first,” Gia Gvichiani said.
He added that he was a personal prisoner of Vano Merabishvili. “I am Merabishvili’s personal prisoner. They arrested me to turn public attention away from Sandro Girgvliani’s murder to another issue,”