ფოთს გაფიცვების ტალღამ გადაუარა
25 ოქტომბერს დილიდანვე გაიფიცნენ ფოთის პორტის თანამშრომლები. მათი გამაფრთხილებელი გაფიცვის გამო პორტში მუშაობა მთელი დღის განმავლობაში პარალიზებული იყო.
ფოთის პორტის გაფიცული თანამშრომლები შრომითი უფლებების შელახვას აპროტესტებდნენ და შრომითი კოდექსის გაუმჯობესებას მოითხოვდნენ.ისინი ასევე ითხოვდნენ პირობების გაუმჯობესებას, ხელფასის ოდენობის გაზრდას, კვებითი პრობლემების მოგვარებას, სამედიცინო დაზღვევის დანიშნვას N14 და N4 ნავმისადგომების თანამშრომლებისთვის, თანამშრომელთა შეურაცხყოფისა და არასათანადო მოპყრობისთვის ცვლის მენეჯერების პასუხისმგებლობას და განთავისუფლებული თანამშრომლების უკან დაბრუნებას.
გაფიცულთა უმრავლესობა სარეზერვო ბრიგადებშია დასაქმებული და როგორც ჩვენთან საუბრისას აცხადებენ, მათთვის შრომითი ხელშეკრულებები ამ დრომდე არ გაუფორმებიათ.
„კანონი აკანონებს მონობას, ჩვენი უფლებები არ არის დაცული, დაუბრუნეთ პორტი ფოთს და ფოთელებს“, - აცხადებენ პორტის თანამშრომლები. მათი თქმით, ფოთის საზღვაო ნავსადგომში სიტუაცია მას შემდეგ გაუარესდა, რაც პორტში APM TERMINALI  შევიდა. თანამშრომლებს პირობების გაუმჯობესებას დაჰპირდნენ, თუმცა მოვლენები დაპირებების საპირისპიროდ განვითარდა.
პორტის თანამშრომლების საპროტესტო აქციას სამსახურიდან გათავისუფლებული თანამშრომლებიც შეუერთდნენ. ისინი 2011 წლის დეკემბერში რესტრუქტურიზაციის მიზეზით სამსახურიდან გაათავისუფლეს. ამ მოტივით 750 ადამიანია გათავისუფლებული.
ნავსადგურის პროფკავშირული გაერთიანების თავმჯდომარის, კოკა საჯაიას თქმით,  გაფიცულები ფოთის ნავსადგურის გენერალურ დირექტორს, ჯოზეფ ქროულის დაპირებების შესასრულებლად დროს 1 ნოემბრამდე აძლევენ. ჯოზეფ ქროული მუშებს მოთხოვნების დაკმაყოფილებას უახლოეს მომავალში დაჰპირდა. იმ შემთხვევაში, თუ ეს მოთხოვნები 1 ნომბრამდე არ დაკმაყოფილდება, ფართომაშტაბიანი გაფიცვები დაიწყება.
პორტის თანამშრომლების გაფიცვის პარალელურად, სატრანზიტო ტვირთების გადამზიდავი ავტოსატრანსპორტო საშუალებების მძღოლებმაც გამაფრთხილებელი საპროტესტო აქცია გამართეს. ისინი უკმაყოფილებას გამოხატავენ იმ ფირმების მიმართ, რომლებიც თავიანთ მფლობელობაში არსებულ მანქანებზე უცხოელებს ამუშავებენ. ამის გამო კი, ფირმაში დასაქმებული სატვირთო მანქანების მძღოლები უმუშევრები რჩებიან. ასევე, მოითხოვენ ტრანსპორტის სამინისტროს ჩამოყალიბებასა და გადასახადების შემცირებას.
როგორც ისინი humanrights-ge-სთან საუბარში აცხადებენ, რკინიგზის მხრიდან ტვირთების ფაქტობრივი მონოპოლიზების შედეგად სამუშაოს კარგავენ. ეს პროცესი კი, მათივე თქმით, მას შემდეგ დაიწყო, რაც საქართველოს რკინიგზა საპარტნიორო ფონდს გადაეცა, რომელსაც ექსპრემიერი ნიკა გილაური ხელმღვანელობს.
„ჩვენი პრობლემები მარტო ჩვენ არ გვეხება, რომლებიც აქ ვდგავართ, ჩვენს მდგომარეობაში კიდევ ასეულობით ადამიანია. ვითხოვთ, მოისპოს მონოპოლია და რკინიგზის გარდა, ტვირთების გადაზიდვის საშუალება მოგვცენ ჩვენც, როგორც ეს აქამდე ხდებოდა. სახლებს ბანკები გვიყიდის, საგადასახადო გადასახადებს გვთხოვს, რა გავაკეთოთ ამის შემდეგ, მშივრები დავიხოცოთ?! ოჯახები დგას ჩვენს უკან“, -განაცხადა აქციის ერთ-ერთმა მონაწილე ზურაბ გვალიამ.
მძღოლების განცხადებით, ისინი პარლამენტს და მთავრობას სპეციალურ მიმართვას გაუგზავნიან და მათი უფლებების დაცვისკენ მოუწოდებენ.

Wave of Protest Strikes in Poti
On October 25, employees of Poti Port went on strike in the early morning, which paralyzed work in the port all day long.
The employees of the port protested against the violation of their labor rights and requested improvement of the labor code. They also requested improved working conditions, increased salaries, resolution of nutrition problems, medical insurance for the employees of the terminals # 14 and # 4, accountability of shift managers for insulting and ill-treating the employees and to re-employ their sacked colleagues.
The majority of the strikers works in reserve brigades and stated that their labor contracts were not signed yet.
“The law legalizes slavery, our rights are not protected, return port to Poti and its residents,” the port employees exclaim. They said the situation worsened in the port after APM Terminali started. Although they promised the employees to improve working conditions, the situation further worsened.
Former employees of the port, who were fired from their jobs, also joined the protest. 750 employees were fired as a result of reorganization in December of 2011.
Chairman of the Port Trade Union Koka Sajaia said the strikers gave time to Josef Crawl, director general of the Poti Port, before November 1 to satisfy their requests. Crawl promised to satisfy their demands in the near future. Unless this promise is kept before November 1, the employees will start large-scale strikes.
In parallel to port employees, drivers of the transit cargo vehicles also held warning rally. They complained about companies, which hired foreign drivers to work on their vehicles. They also request the establishment of a transport ministry and reduction of taxes.
They told humanrights.ge that if the railway department monopolizes the cargo transportation, they would lose their jobs. They said the process started after the Georgian Railway was assigned to a partnership foundation, whose leader is former prime minister Nika Gilauri.
“It is not only our problem; hundreds of other people share our fate. We request to abolish the monopoly and allow us to transport goods by methods besides the railway, like it always happened before. Banks are selling our houses; the tax department demands us to pay taxes; what shall we do after all that? Shall we die of starvation?! Families are standing behind us,” a protester, Zurab Gvlia said.
Drivers said they will send a special petition to the parliament and government in defense of their rights.