გაფიცულ მაღაროელებს ხელფასების 32%-იანი მატება შესთავაზეს
29 ოქტომბერს „ჯორჯიან მანგანეზის“ გენერალური დირექტორის მოადგილე გენადი ტიკვა ითხვისის მაღაროში მჯდომარე აქციის მონაწილეებს შეხვდა. მან მაღაროელებს მენეჯმენტში არსებულ პრობლემებზე ესაუბრა და აღნიშნა, რომ მზადაა, პრობლემები უმოკლეს დროში მოაგვაროს.
„შექმნილია რვა სხვადასხვა კომისია და თითოეული სწავლობს კომპანიაში შექმნილ მდგომარეობას. დაპირებული 32-პროცენტიანი სახელფასო ზრდა ამ მომენტისათვის ერთადერთი შეთავაზებაა, რაც კომპანიამ შეიძლება რეალურად შეასრულოს. ხელფასების ასპროცენტიანი მატების შესაძლებლობა „ჯორჯიან მანგანეზს“ ამ ეტაპზე არ გააჩნია“, - განაცხადა გენადი ტიკვამ.
ეს წინადადება მჯდომარე აქციის მონაწილეებისათვის დამაკმაყოფილებელი არ აღმოჩნდა. ისინი მაღაროს გვირაბის დატოვებას მათი მოთხოვნების ბოლომდე შესრულებამდე არ აპირებენ.
გენადი ტიკვასთან ერთად მაღაროელებთან შეხვედრაზე სოციალ-დემოკრატების გენერალურმა მდივანი გელა ბანძელაძე და სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებიც იმყოფებოდნენ. კომპანიის გენერალური მენეჯერი სტუდენტებმა გააცილეს შეძახილებით: „სოლიდარობა მუშებს!“

Miners on Strike Offered 32% Rise in Salaries
On October 29, deputy director general of the Georgian Manganese Genadi Tikva met strikers in Itkhvisi mine. He spoke about problems in the company management and said he was ready to resolve problems in near future.
“Eight different commissions were established and each of them studies current situation in the company. 32% rise in your salaries is the only proposal we can make to you today and the company can really do it. Georgian Manganese cannot afford to increase your salaries at 100% at this moment,” Genadi Tikva said.
This proposal was not acceptable for strikers. They are not going to leave the tunnel until their requests are completely satisfied.
Secretary General of the Social Democrat Party Gela Bandzeladze and students of the state university also attended the meeting. They saw the company general manager of the mine tunnel with shouting: “Solidarity with workers!”