ექიმების გაფიცვა ფოთში - „SOS! გვიხსენით „ალდაგის“ კლანჭებისგან“
რამდენიმე დღეა, ფოთის საავადმყოფოს ექიმები გაფიცული არიან. ისინი „ჩვენი ოჯახის კლინიკისა“ და „ალდაგი ბისიაის“ მიერ საავადმყოფოში შექმნილ უმძიმეს სამუშაო პირობებსა და დაბალ ხელფასებს აპროტესტებენ. მიმდინარე წლის 31 ოქტომბერს მათ ხელშეკრულების ვადა ამოეწურათ. სამ ექიმს მოულოდნელად შეატყობინეს, რომ ისინი სამსახურიდან დაითხოვეს. ექიმები აცხადებენ, რომ ისინი პოლიტიკური ნიშნით დაითხოვეს, რასაც საავადმყოფოს ადმინისტრაცია უარყოფს.
ანესთეზიოლოგ-რეანიმატოლოგი, რეანიმაციის განყოფილების ყოფილი გამგე გოდერძი სარჯველაძე ამბობს, რომ ეს ყველაფერი საავადმყოფოს ჯერ “ბლოკ-ჯორჯიასთვის”, მერე კი “ალდაგისთვის” გადაცემამ გამოიწვია: “თავიდან უნდა აეშენებინათ საავადმყოფო ახალი  აპარატურით აღჭურვილი, რომელიც ჯერ კიდევ 2008 წელს უნდა გადმოგვცემოდა. ამის ნაცვლად გარემონტდა ოთხივე სართული, და საბოლოო ჯამში ერთ სართულზე განათავსეს ყველაფერი, არ არსებობს ცალკე განყოფილება, ყველანი ერთ სართულზე ვართ, არ არის არანაირი ახალი აპარატურა. მთელი დასავლეთ საქართველო, აჭარა, გურია, სამეგრელო არის ერთი კომპანიის ხელში და არც ექიმისთვის, არც ავადმყოფისთვის არ არსებობს ალტერნატივა უკეთეს პირობებში მოხვდეს. მომსახურების ფასები 3-ჯერ გაიზარდა პაციენტისთვის, ხოლო ექიმებს 4-ჯერ შეუმცირდათ ხელფასი. ამაზე ადმინისტრაციიდან ტრაფარეტულად გვპასუხობენ:  “დაწერეთ განცხადება და მიბრძანდით”. არჩევნებამდე დაიწყო იმ თანამშრომელთა დევნა, ვინც გამოთქვამდა პრეტენზიას ხელფასებზე, არჩევნების პერიოდში კი უკვე პოლიტიკური ნიშნით დაიწყო მათი დევნა“.
საავადმყოფოს ექიმებმა ფოთის მაჟორიტარს ეკა ბესელიას მათთან მისვლა და იქ მათი პირობების გაცნობა სთხოვეს, რაც საავადმყოფოს ადმინისტრაციისთვის ამ ექიმების სამსახურიდან გაგდების საბაბი გახდა.
კარდიოლოგი გია მიქაძე, რომელიც აქამდე კარდილოგიური გაყოფილების გამგე იყო თანამშრომელთა უკანონო განთავისუფლების შესახებ საუბრობს: „ხელშეკრულების ვადის დამთავრების მიზეზით გაათავისუფლეს ექიმები. ამის გამო, ჩვენ გადავწყიტეთ, გავფიცულიყავით. არ შეგვხვდა საავადმყოფოს უფროსი, მხოლოდ ქალბატონი ეკას  მოსვლის შემდეგ გამოვიდა ჩვენთან და გვაუწყა, არაფერ შუაში ვარო. არადა, ყველა ბრძანებაზე მისი ხელმოწერაა.
ექიმი-ოფთალმოლოგი ლია ცომაია, რომელსაც 31 ოქტომბერს შეატყობინეს, რომ  ხელშეკრულებას აღარ უგრძელებდნენ, ამ ფაქტით აღშფოთებულია. იგი ამბობს, რომ სამსახურიდან მისი გათავისუფლება „ქართული ოცნების“ ღია მხარდაჭერას და აქტიურობას უკავშირდება: „ერთი კვირის წინ მივეცი ინტერვიუ tv9-ს. მაშინ გავიგეთ, რომ ჩვენი გვარები საავადმყოფოს დირექტორმა გოგა შედანიამ გადასცა „ალდაგს“. ხუთშაბათს შევხვდით დეპუტატ ეკა ბესელიას და გავაცანით ჩვენი პრობლემები. მესამე დღეს გამათავისუფლეს სამსახურიდან. რა დამიწუნეს - ცოდნა, პროფესიონალიზმი თუ მუშაობა არ შემიძლია?! მიმაჩნია, რომ ჩემი გათავისუფლება პოლიტიკური დევნაა. მე ვიყავი ჩემი კოლეგების პრობლემების აქტიური გამხმოვანებელი. დღეს მითხრეს, რომ ხელშეკრულება შემიწყდა. მაშინ, როცა არც ერთ თანამშრომელს არა აქვს დადებული ეს ხელშეკრულება, მე რატომღაც „შემიწყდა“. ჩვენი გაფიცვა გამაფრთხილებელია და გაგრძელდება მანამ, სანამ ჩვენი პირობები არ დაკმაყოფილდება“.
საავადმყოფოს დირექციასთან ამ საკითხზე დალაპარაკება თითქმის შეუძლებელი აღმოჩნდა. Humanrights.ge-ს დაჟინებული მოთხოვნის შემდეგ „ჩემი ოჯახის კლინიკის“ სამეგრელოს რეგიონის საოპერაციო დირექტორმა ავთანდილ რომინაძემ ორიოდე სიტყვით გვითხრა: „ხელშეკრულების ვადის ამოწურვასთან დაკავშირებით, გათავისუფლდა სამი თანამშრომელი. არავინ არანაირი პოლიტიკური ნიშნით არ გათავისუფლებულა“.
საავადმყოფოს ფოიეში საკმაოდ ხმაურიან განცხადებებს აკეთებდა საკრებულოს სოციალურ საკითხთა კომისიის თავმჯდომარე დარეჯან ცხვიტარია, რომელიც „ნაციონალურ მოძრაობას“ წარმოადგენს. მან ღია მხარდაჭერა გამოუცხადა ექიმებს და შედანიას მისამართით მკაცრი კრიტიკა არ დაიშურა. თურმე, დარეჯან ცხვიტარიას აქამდე „არ ცოდნია“ საავადმყოფოში გამეფებული უკანონობა და ახლაღა აღშფოთდა: „არასოდეს არ იყო შედანია „ნაციონალური მოძრაობის“ მხარეს და სულ ჩაკეტილი ჰქონდა საავადმყოფოს შესასვლელი კარები, ერთხელ არ მოსულა ჩვენს შეკრებებზე. რადგან ეს ჩემი კომიტეტის სფეროა, საჭიროდ ჩავთვალე, აქ მოვსულიყავი და დამეფიქსირებინა ჩემი პოზიცია“, - თქვა ცხვიტარიამ.
როგორც ჩანს, დარეჯან ცხვიტარიას აქამდე არ სმენია, რომ შედანიას ფოთში სწორედ „ნაციონალური მოძრაობის“ კადრად და ახალაიების კლანთან დაახლოებულ პირად მიიჩნევენ. როგორც ამბობენ, სწორედ ასეთი „ძლიერი ზურგის“ გამო არ თვლიდა საჭიროდ დასწრებოდა ცხვიტარიას თათბირებს და გაეთვალისწინებინა ექიმების სამართლიანი მოთხოვნები.

Doctors Strike in Poti – SOS! Save Us from Aldagi
Doctors in Poti hospital have been on strike for several days, protesting unbearable working conditions and low salaries created by My Family Clinic and the insurance company Aldagi BCI. On October 31, 2012 their labor contracts expired. Three doctors were unexpectedly notified about their dismissal. The doctors claim they were fired because of political reasons though hospital administration denies their allegation.
The former head of Intensive Therapy Clinic, an Anesthesiologist-Reanimatologist, Goderdzi Sarjveladze said the problems began after the hospital was initially assigned to Block Georgia and then to Aldagi BCI. “Initially they planned to construct a hospital with new equipment for 2008. Instead they renovated all four stories and finally everything was located in one floor; there are no isolated divisions; every division functions on one floor; there is no new equipment. All of western Georgia – Adjara, Guria, Samegrelo – is governed by one company and there is no alternative for doctors and hospitals to have better conditions. The medical service prices have increased three times for patients but doctors’ salaries have decreased four times. The hospital administration has one reply to our complaints: “Write a resignation letter and leave the job.” They started persecuting those employees who complained about salaries before elections but during the election period they started to persecute us on political grounds.”
The hospital doctors requested for Poti majoritarian MP Eka Beselia to meet with them and discuss their problems. However, this became the reason for their being fired at the hospital.
Cardiologist Gia Mikadze, who was head of cardiologic division, speaks about the illegal dismissal of personnel: “Doctors were fired because of expired labor contracts. So, we decided to go on strike. The hospital director did not acknowledge us; he met us only after Ms. Eka Beselia arrived here and he claimed he was not guilty in the situation. However, all dismissal decrees were signed by him.”
Doctor-Ophthalmologist Lia Tsomaia, was notified on October 31 that hospital administration was not going to extend her labor contract. She said her dismissal is connected with her open support of the Georgian Dream party. “A week ago I gave an interview to TV9. Then we learned hospital director Goga Shedania gave our names to Aldagi BCI. On Tuesday we met MP Eka Beselia and introduced her to our problems. On the third day I was sacked from job. What were they displeased with? My knowledge, professionalism or working skills?! I believe my dismissal is politically motivated persecution. I used to publicly declare the complaints of my colleagues. Today they said my labor contract expired. Whilst none of the hospital employees have signed labor contracts, mine stopped. Our strike has warning character and it will continue until our requests are satisfied.”
It was almost impossible to speak about the issue with the hospital administration. After a stubborn demand of humanrights.ge operation director of Samegrelo region, My Family Clinic Avtanidl Rominadze told us: “Three employees were dismissed based on expired labor contracts. Nobody was fired on political grounds.”
Chairwoman of the Committee of Social Issues at Poti City Council Darejan Tskhvitaria from the National Movement, was making loud statements in the foyer of the hospital. She openly supported the doctors and strictly criticized Shedania. Allegedly, Darejan Tskhvitaria “did not know” about the illegality in hospital and is currently astonished. “”Shedania has never supported the National Movement and he always kept the hospital entrance locked; he has never attended our meetings. Since it is within the competence of my committee I decided to come here and declare my position,” Tskhvitaria said.
Apparently, Darejan Tskhvitaria has not heard yet that in Poti Shedania was considered to be a protégé of the National Movement and an ally of Akhalaias. People say he did not bother to attend Tskhvitaria’s meetings and consider fair requests of doctors because of the aforementioned support.