„დამოუკიდებელ სტუდენტთა ასოციაცია“ ტექნიკურ უნივერსიტეტთან კარვები გაშალა
12 ნოემბერს „დამოუკიდებელ სტუდენტთა ასოციაციამ“ საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ადმინისტრაციული კორპუსის შესასვლელთან კარვები გაშალა.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ დამოუკიდებელ სტუდენტთა ასოციაციის თავმჯდომარემ, ლექსო კობაიძემ განუცხადა, კარვები იქამდე იქნება გაშლილი, სანამ არ იქნება მათი მოთხოვნები დაკმაყოფილებული.
„ჩვენი მოთხოვნებია: ჩატარდეს თვითმმართველობის ხელახალი არჩევნები და გაუქმდეს ის შედეგები, რომლითაც ამჟამინდელი თვითმმართველობის ხელმძღვენალობა არის არჩეული, რადგან ის არჩევნები იყო გაყალბებული. ამასთან, ჩვენი მოთხოვნაა, რომ ტექნიკური უნივერსიტეტიდან გათავისუფლდნენ ის ადამიანები, რომლებიც უშუალოდ მონაწილეობდნენ გასულ წელს ჩვენს გატაცებაში. ეს ადამიანები არიან ბორის გითოლენდია, რომელიც არის ტექნიკური უნივერსიტეტის სპორტის, კულტურის და სტუდენტებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი; გიორგი კულდუნაშვილი, მაშინდელი თვითმმართველობის პრეზიდენტი და ამჟამად საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ადმინისტრაციაში მუშაობს; რეზო კელდიშვილი, - ამჟამინდელი დაცვის უფროსი და ლევან ტატიშვილი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ლექტორი და მაშინდელი უშიშროების მესამე განყოფილების უფროსი“, - განაცხადა ლექსო კობაიძემ.
მისივე თქმით, თუ ლექტორი არ მიიღებს გადაწყვეტილებას ამ ადამიანების სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ, მაშინ ტექნიკური უნივერსიტეტის სტუდენტები დააყენებენ უკვე მისი გათავისუფლების საკითხსაც.
„ჩვენი მოთხოვნები არის სრულიად ლეგიტიმური და ჩვენი ყველა მოთხოვნა აუცილებლად უნდა იყოს დაკმაყოფილებული, რათა ერთხელ და საბოლოოდ ჩატარდეს ტექნიკურ უნივერსიტეტში ობიექტური არჩევნები და არ იმუშაონ აქ იმ ადამიანებმა, რომლებიც გატაცებაში იღებენ მონაწილეობას“, - აღნიშნა ლექსო კობაიძემ.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სტუდენტებმა უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის კორპუსთან შვიდი კარავი გაშალეს. კობაიძე და სტუდენტები უნივერსიტეტის ხელმძღვანელობას ორ დღეს აძლევენ მათი მოთხოვნების დასაკმაყოფილებლად. ამასთან, სტუდენტები მოუწოდებენ სხვა სტუდენტებსაც, რომ შეუერთდნენ მათ აქციას.

“Association of Independent Students” Set Up Tents at Technical University
On November 12, Association of Independent Students set up tents at the entrance of the administrative building of the Georgian Technical University.
Chairman of the Association Lekso Kobaidze told Interpresnews that tents will remain in the area until their requests are satisfied.
“We request: to hold repeated elections of self-government and to annul results of previous elections because it was faked. We also request to fire those people from technical university who personally participate in our kidnapping; they are Boris Gitolendia, head of Sport, Culture and Students’ Affair Department at the University; Giorgi Kuldunashvili, that time president of the university self-government who works at the university administration now; Rezo Keldishvili – head of security service and Levan Tatishvili, lecturer of Technical University and that time head of third division of security service,” Lekso Kobaidze said.
He said unless the rector dismisses the aforementioned people, the students will request his resignation too.
“Our requests are completely legitimate and all of them shall be satisfied in order to finally hold impartial elections at the university and to fire people who participated in the kidnapping of people,” said Lekso Kobaidze.
Students set up seven tents in front of the administrative building of the university. Kobaidze and students gave two days to the university administration to satisfy their requests. Besides, students call upon their mates to join their protest.