IDFI-ს მიაჩნია, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლის დირექტორის პასუხისმგებლობის საკითხი უნდა დაისვას
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) მიიჩნევს, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლის გენერალური დირექტორის პასუხისმგებლობის საკითხი უნდა დაისვას. ამის საფუძველი კი IDFI-ის მონაცემებით, 3 მილიონ 800 ათასი ლარის საგადასახადო დავალიანების გარდა, სხვა დავალიანებაცაა.
ორგანიზაციის მიერ მოპოვებული ინფორმაციის თანახმად, მიუხედავად იმისა, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეკონომიკურის საქმიანობიდან მიღებული შემოსავალი ბოლო წლების განმავლობაში იზრდებოდა, მან დავალიანების გადახდა მაინც ევრ მოახერხა. IDFI-ის ბლოგზე გამოქვეყნებულ მასალაში მოყვანილი დოკუმენტებიდან ჩანს, რომ 2009 წელს  მაუწყებლის ეკონომიკური საქმიანობიდან მიღებული შემოსავალი  2009 წელს 3 მილიონ ლარს,  2010 წელს 6 მილიონ ლარსს აღწევდა, მომდენო წელს ეს ციფრი ერთი მილიონი ლარით გაიზარდა. ამას ემატება ბიუჯეტიდან მაუწყებლისთვის გამოყოფილი მილიონობით ლარი.
2008 წლის 7 ივლისს  საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან საზოგადოებრივ მაუწყებელს, საქართველოს მხარესა და ევროპის სატელეკომუნიკაციო კომპანია „Eutelast SA”-ს შორის საარბიტრაჟო დავის მორიგებით დამთავრების ფინანსური უზრუნველყოფის მიზნით,  4 226 392 ლარის ოდენობის სესხი გამოეყო. სესხის დაბრუნების საბოლოო ვადად განისაზღვრა 2012 წლის 31 დეკემბერი და საზოგადოებრივ მაუწყებელს დაუდგინდა სესხის დაფარვის გრაფიკი, რომლის მიხედვითაც 2009 წლის ბოლოსთვის მას 300 ათასი ლარი უნდა გადაეხადა.
„2009 წლის პირველ აპრილს მაუწყებლის დირექტორმა ფინანსთა მინისტრს მიმართა თხოვნით, რათა გაეთვალისწინებინა მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისისა და 2008 წლის ომის გამო მათი ორგანიზაციის მძიმე ფინანსური მდგომარეობა და შეეცვალა სესხის დაფარვის გრაფიკი მის მიერ შეთავაზებული განრიგის მიხედვით, რომლის მიხედვითაც 2009 წლის 25 ნოემბერს 300 000 ლარის ნაცვლად საზოგადოებრივ მაუწყებელს ეკისრებოდა ვალდებულება გადაეხადა 50 000 ლარი“, - აღნიშნულია IDFI-ის ბლოგზე გამოქვეყნებულ მასალაში.
ფინანსთა სამინისტრო დათანხმდა საზოგადოებრივი მაუწყებლის შეთავაზებას, თუმცა მას არც ახალი გრაფიკის მიხედვით გაწერილი თანხა გადაუხდია, როს გამოც ფინანსთა სამინისტრომ სასამართლოში უჩივლა.
როგორც ჩანს, მაუწყებელს თანხა არც შემდეგ გადაუხდია. 2012 წლის 16 ოქტომბერს კი გენერალურმა დირექტორმა გია ჭანტურიამ ფინანსთა სამინისტროს მიმართა და   სასესხო დავალიანების (ძირი თანხა – 4 226 392 ლარი) და მასზე დარიცხული პირგასამტეხლოს (900 461.4) გარკვეული ოდენობით ან სრულად პატიება სთხოვა.
„მიუხედავად საზოგადოებრივი მაუწყებლის მზარდი შემოსავლებისა, საჯარო დაწესებულების ხელმძღვანელობამ 4 წლის განმავლობაში ვერ მოახერხა სახელმწიფოს წინაშე ნაკისრი ვალდებულებების შესრულება და უპროცენტო სესხით აღებული 4 226 392 ლარისა და 900 461.4 ლარის პირგასამტეხლოს დაფარვა“, - ნათქვამია IDFI-ის მასალაში.
მანამდე,  2012 წლის 9 ოქტომბერს ჭანტურიამ ფინანსთა მინისტრის ალექსანდრე ხეთაგურის სახელზე წერილი გაგზავნა, საიდანაც ირკვევა, პირველი არხის მენეჯმენტმა დროულად ვერ მოახერხა სათანადო კომერციული შემოსავლების მობილიზაცია, რის გამოც 2012 წლის ბოლომდე ეფექტური ფუნქციონირებისათვის საზოგადოებრივი მაუწყებელი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დამატებით  3 000 000 ლარი ითხოვა.
IDFI-ის ცნობით, საქართველოს მთავრობიდან მიღებული ფინანსური დახმარებების გარდა,  მაუწყებელი საბანკო სესხებითაც სარგებლობდა  (2011 წელს საზოგადოებრივი მაუწყებელის ბანკის კრედიტისმომსახურებისთვის გაწეულმა ხარჯმა შეადგინა 3 465 000 ლარი).
ამას ემატება საზოგადოებრივი მაუწყებლის საგადასახადო დავალიანება, რაზეც მოწმობს  საქართველოსფინანსთა მინისტრის ნოდარ ხადურის განცხადება იმის შესახებ, რომ 2010 წლის ოქტომბრიდან დღემდესაზოგადოებრივმა მაუწყებელმა კანონდარღვევით 3 მილიონ 800 ათასი ლარის საგადასახადო დავალიანება დააგროვა.
„46 მილიონიანი საბიუჯეტო დაფინანსების ფარგლებში წარმოქმნილი ფულადი დეფიციტის საშიშროება,კომერციული და სახელმწიფო სტრუქტურების წინაშე წლების განმავლობაში დაგროვილი ვალები,სახელმწიფოს წინაშე არსებული შესაძლო საგადასახადო დავალიანება ჩვენი აზრით, ქმნის რეალურსაფუძველს იმისა, რომ დადგეს  მმართველი რგოლის საზოგადოებრივი პასუხისმგებლობის საკითხი“, - მიიჩნევს „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“.

Natia Dzvelishvili, Media.ge
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) believes that the Director General of the Georgian Public Broadcasting (GPB) should be held responsible. The ground for the allegation, according to IDFI data, is additional tax arrears, in addition to GEL 3,800,000.
In line with the information gleaned by the organization the broadcaster still failed to pay tax arrears even though its revenue produced in the past few years was going up. According to the papers posted on the IDFI blog in 2009 the GPB revenue amounted to GEL 3 mln to top GEL 6 in 2010. In the following year this figure increased by 1 mln, plus millions of GEL apportioned from the State budget.
On July 7, 2008 GPB was allowed credit of GEL 4, 226, 392 to provide financial backing to finalize the arbitration dispute between Georgia party and Eutelast SA. December 31, 2012 was set as the deadline to pay the credit off. The public broadcaster was provided a payment schedule according to which the broadcaster was to have GEL 300,000 paid by the end of 2009.
“On April 1, 2009 the GPB Director addressed the Minister of Finance to take into account GPB’s financial problems due to world crisis and the 2008  war and change the proposed payment schedule according to which the broadcaster was to have GEL 50,000 paid by November 25, 2009 instead of GEL 300,000,” reads the data provided in the IDFI blog.
The Minster of Finance consented to GPB’s suggestion, the latter though did not pay the amount set by the new schedule. Ultimately the Ministry of Finance sued the broadcaster.
Seemingly the broadcaster did not pay the sum even after that. On October 16, 2012 GPB’s Director General Gia Chanturia addressed the Ministry of Finance with a request to fully or partially forgive the credit debt (principal amount – GEL 4, 226, 392) and the accrued penalty (GEL 900, 461.4).
“Notwithstanding GPB’s growing revenue the management of the public institution, throughout four years, was unable to fulfill its liability to the State – to pay interest-free credit of GEL 4, 226, 392 and the penalty of GEL 900, 461.4,” reads the blog.
Prior to that, on October 9, 2012 Chanturia sent the Finance Minister Alexander Khetaguri a letter according to which, the GPB First Channel management failed to mobilize commercial revenue in a timely manner, hence the public broadcaster made a request from the State budget for additional GEL 3, 000, 000 to secure GPB’s effective operation by the end of 2012.
According to IDFI, in addition to the financial aid received from the government the broadcaster utilized bank loans (in 2011 the Public Broadcasting owed bank GEL 3, 465, 000), plus GPB’s tax arrear. Presenting proof to that the Finance Minister Nodar Khaduri stated since October 10, 2010 GPB has accrued the debt of GEL 3,800,000.
The risk of cash shortage incurred within the framework of 46-million budgetary funding, debts accumulated throughout years to commercial and governmental agencies, offers ground, to hold the GPB’s steering circle responsible, – IDFI believes.