გიორგი ღავთაძე, რომელიც ქუთაისის წერეთლის უნივერსიტეტში 2010 წლის სექტემბრიდან რექტორის მოვალეობას ასრულებდა, ხოლო დეკემბერში ჩატარებულ არჩევნებში უკონკურენტო კანდიდატი იყო, თანამდებობაზე 4 წლის ვადით აირჩიეს. ურთიერთობა მასსა და უნივერსიტეტის ლექტორ-მასწავლებელთა შორის მალევე დაიძაბა. მოგვიანებით კი, 2012 წლის საპარლამენტო  არჩევნების წინა პერიოდში, განსაკუთრებით მწვავე ფაზაში გადავიდა.
ლექტორ-მასწავლებლები პოლიტიკური ნიშნით თანამშრომელთა მიმართ განხორციელებულ ზეწოლის ფაქტებზე საუბრობენ, რომელსაც ბოლო პერიოდში, განსაკუთრები კი - წინასაარჩევნოდ ჰქონდა ადგილი.
„პოლიტიკური ნიშნით ადამიანების დაყოფა ისეთ ორგანიზაციაში, როგორიც უნივერსიტეტია, სხვა არაფერია, თუ არა უმსგავსობა. ის, რაც ქუთაისის წერეთლის უნივერსიტეტში წინასაარჩევნო პერიოდში ხდებოდა, იყო ტერორი. ლექტორ-მასწავლებლები იძულებული იყვნენ, „ნაციონალური მოძრაობის“ წინასაარჩევნო შეხვედრებზე ევლოთ. მათ არავინ ეკითხებოდათ, ჰქონდათ თუ არა ამის სურვილი. ისინი კი, ვინც ამას არ გააკეთებდა, ავტომატურად ე.წ. შავ სიაში ხვდებოდა“, - აცხადებენ უნივერსიტეტის ლექტორ-მასწავლებლები.
მათი განმარტებით, აკადემიური პერსონალის „შავ სიაში“ მოხვედრას თან სდევდა ტერორი და მუქარა, რაც საბოლოოდ სამსახურიდან გათავისუფლებით მთავრდებოდა. ამის მაგალითად უნივერსიტეტის თანამშრომლები პროფესორ მანანა მიქაძის მაგალითს ასახელებენ, რომელიც კოალიაცია „ქართული ოცნების“ ქუთაისის ორგანიზაციის წარმომადგენელია.
აღნიშნული ბრალდებების გარდა, სახელდება სხვა საკითხები, რომლებიც გიორგი ღავთაძის რექტორობის პერიოდში სასწავლო პროგრამების აკადემიური დონისა და სწავლის ხარისხის გაუარესებას ეხება.
„ჩვენ შევხვდით უნივერსიტეტის რექტორს გიორგი ღავთაძეს, რომელიც არ აღიარებს ჩვენს მიერ დასახელებულ ფაქტებს. იგი უარყოფს პოლიტიკური ნიშნით ადამიანების დაყოფას და დაკავებული პოზიციიდან გათავისუფლებას. ჩვენ მისი, როგორც პიროვნების, საწინაღმდეგო არაფერი გვაქვს. უბრალოდ, როგორც ირკვევა, მასთან რიგ საკითხებზე საუბარს აზრი არა აქვს. ამიტომაც ვითხოვთ რექტორის არჩევნებს და როგორც საარჩევნო, ისე შემდგომი სასწავლო პროცესის დემოკრატიულად წარმართვას. უნივერსიტეტი უნდა იყოს  დამოუკიდებელი და იგი დემოკრატიული პრინციპებით უნდა იმართებოდეს“, - აცხადებენ უნივერსიტეტის ლექტორ-მასწავლებლები.
ისინი რექტორის არჩევნების ჩატარების მოთხოვნით უახლოეს დღეებში განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს გიორგი მარგველაშვილს მიმართავენ.

Giorgi Gavtadze, who has been interim rector at Kutaisi University since 2010, was only candidate at the December, 2010 elections; so he was elected for four-year term. Relation between him and the university lecturers deteriorated soon and reached culmination during pre-election period of 2012 parliamentary elections.
Lecturers complain about politically motivated oppression on their colleagues that acquired particularly frequent character during pre-election period.
“Division of employees according to their political affiliations at the university is not right. Employees were terrorized during pre-election process at Kutaisi University. They were compelled to attend pre-election meetings of the National Movement. Nobody asked them whether they wished to attend it or not. Those, who refused to go to meetings, were inserted in so-called black lists,” the lecturers said.
According to their clarification, if lecturers were inserted in the black list, they became targets of terror and intimidation which finally ended with firing from university. They recalled an example of Manana Mikadze, who represented Kutaisi office of the Georgian Dream.
Besides these accusations, they also speak about worsened academic level of education programs and quality since Gavtadze occupied the position of rector at the University.
“We met Rector Giorgi Gavtadze who does not admit his responsibility for the issues we raised. He denies accusation about politically motivated division of people and their dismissal from university. We have nothing against him personally. Simply, as we have realized it is useless to talk with him about some problems. So, we request to hold rector’s elections and to conduct both elections and education process democratically. University shall be independent institution and governed with democratic principles,” said lecturers of the university.
Soon they will appeal to the Minister of Education and Science of Georgia Giorgi Margvelashvili with the request to hold rector’s elections.